17.06.2014
4.38 / 8 oy

Fotoğraf Makinesi Objektifleri (Lensleri)

OBJEKTİFLER (LENSLER)

lens

Objektif (Lens); merceklerin çeşitli amaçlarda kullanımları için bir araya gelmesiyle oluşan ve görüntüyü netleyen bir fotoğraf makinesi parçasıdır.

Merceklerin objektif içerisinde düzenli bir halde sıralanması ile görüntünün yakınlaşma, uzaklaşma, netlik, keskinlik, açı, düzeltme, bükme gibi çeşitli amaçlarda kullanılmasını sağlar.

Objektif içindeki merceğin kalitesi, objektifin kalitesidir. Yani merceklerin kesim ve kalitesi, objektifin keskinlik ve netlik özelliklerini doğrudan etkiler. Fotoğrafın kalite unsurunu oluşturan keskinlik kavramı, objektifin işleviyle başlar.

Objektifler genelde üzerinde görüntü sabitleme (IS,VR) özellikleri barındırır. Ayrıca ilerleyen konularda anlatacağımız ışığın girişinin kontrol edildiği diyafram özelliğini de içinde barındırır.

Objektiflerin birtakım özellikleri bulunur. Bunlara kısaca değinelim;

• Keskinlik: Objektifin temel kriteri kalitedir. Diyafram aralığının en açık seviyeye çıkabildiği durumda, kullanılan objektif kaliteli denebilir. Objektiflerin keskinliği merkezden kenarlara gidildikçe azalır. Dolayısıyla objektifin mercek merkezi, görüntünün en kaliteli olduğu alandır.

• Işık Geçirgenliği: Objektifin sahip olduğu diyafram aralığı, ışık geçirgenliğini gösterir. Ne kadar ışığın girip giremeyeceğinin ayarlandığı bu alan, karanlık ortamlarda fayda sağlamaktadır.

• Odak Uzaklığı: Işığın objektif içinde birleştiği nokta ile sensör yüzeyi aransındaki mesafedir. Örneğin 100mm bir objektif kullanılırsa, mercek ile sensör yüzeyi arası 10cm olacaktır. Genel olarak odak merkezi, mercek grubunun ortasında bulunur. Fakat önde bulunan mercekler, arkada bulunan merceklerden yapı itibariyle daha kalınsa, odak merkezi arkaya düşeceğinden; mercek ile film yüzeyi arasındaki mesafe farklı olur.

OBJEKTİF TÜRLERİ

lensler

Balıkgözü (Fisheye) Objektifler

fisheye

Objektif, balıkların görüş açısı olan 180 derecelik görüş açısına sahip olduğu için balıkgözü (fisheye) objektif ismini aldmıştır. Genellikle 14mm ve altı gibi açıları bulunur. Yapısı gereği görüntüde distorsiyona (bozulma) sebep olduğu için kullanım alanı çok dardır.

Geniş Açılı (Wide Angle) Objektifler

wide angle lens

Orta seviye formda makineler için odak uzaklığı 50mm'den daha düşük olan objektiflere geniş açılı (wide angle) objektifler denir. Alan derinliği fazladır. Geniş olarak alınması gereken görüntü ve manzaralarda kullanılabilir.

Standart Objektifler

camera lens

Tıpkı açısal olarak insan gözüne benzeyen, insan gözünde olduğu gibi yaklaşık 45 derecelik açıya sahip olan objektiflerdir. Görüntünün en az bozulmaya uğradığı açılardan biridir. Fiyat bakımından ucuz olması, kullanım açısından iyi olması, iyi bir keskinliği sahip olması gibi özelliklerden dolayı çok kullanılmaktadır. Genellikle açık diyafram aralığına sahip 50mm objektifler, portre çekimlerinde kullanılmaktadır.

Tele Objektifler

Standart objektiflerden daha ileri mesafeleri gösteren, daha uzun odak mesafesine sahip olan objektiflere tele objektif denir. Odak uzaklığı büyüdükçe, objenin büyütme gücü artar. Dolayısıyla daha uzak mesafelerdeki görüntüler, büyütülmüş ve yakınlaştırılmış olur. Alan derinliği az olması sebebiyle geniş manzara ve görüntülerde kullanılmaz. Genellikle detay kareler alma, konunun sadeleştirilip ortamdan çıkartılması gibi durumlarda kullanılabilir.

Tele objektifler, perspektif yığılması denilen özelliği ile sıralı ve arka arkaya aralarında mesafe olan nesneleri; aralarında mesafe yokmuş gibi yakınlaştırarak çeker. Alan derinliğinin az olması sebebiyle, belirli bir açıdan itibaren en ufak bir titremede bile nesnelerde netlik kaybı gerçekleşir.

Aynalı Tele Objektifler

Uzun mesafelerde kullanılan objektifleri kullanılabilir hale getirmek için, objektiflere yerleştirilen aynalar yardımıyla ışığın yansıtılarak objektifin odak uzaklığının büyütülmesi amacıyla üretilmiş objektiflerdir.

Mercek kullanımı az olması sebebiyle diyafram aralıkları sabitlenmiştir (F1 / F8). Dolayısıyla karanlık ortamlarda kullanımı güçtür.

Sabit Odaklı Objektifler

Odak uzaklığının sabit olması sebebiyle bu ismi almıştır. Sabit objektiflerde, konu hareketli veya uzak mesefelerde bulunuyorsa; konuyu çekmek güçleşebilir. Gezi ve yürüyüşlerde konu ile detay birbiriyle bağlantılı olacağından yakınlaşma ihtiyacı doğabilir. Sabit odaklı objektiflerde yakınlaşma özelliği olmayacağından dolayı, fotoğrafçılar tarafından çok kullanılmayabilir. Dolayısıyla sabit görüntü ve konularda kullanılır. Örneğin; 20mm, 50mm, 100mm ve 105mm objektifler gibi...

Zoom Objektifler

Odak uzaklığı, objektif üzerinde bulunan halka yardımıyla değiştirilebilen objektiflere denir. Bu objektiflerde iki farklı değer bulunur. Örneğin; 18-55mm, 17-85mm, 24-70mm, 70-200mm gibi...

Odak uzaklığı objektif üzerinde bulunan halkanın hareket ettirilmesiyle belirtilen açılar arasında değişkenlik gösterir.

Zoom objektifler, gezi ve yürüyüş gibi hareket halinde olunduğu durumlarda kullanım açısından çok elverişlidir. Bu objektiflerde konu geniş görüntülenebildiği gibi, aynı zamanda detay ve kesit şeklinde de görüntüler alınabilmektedir. Dolayısıyla kullanım açısından çok elverişli objektiflerdir.

PC (Perspective Correction Objektifler)

Fotoğrafçıların görüntüdeki perspektif açıyı kontrol etmelerine yardımcı olan objektiftir.

Normal şartlarda sensör ile objektif aynı düzlemde ve doğrultudadır ve paraleldir. PC objektiflerde bu durum değişmektedir.

Bir binayı fotoğraf karesine alabilmek için lensi biraz kaldırmamız ve yukarıdan almamız gerekebilir. Bu durumda bina ile objektif arasındaki düzlem ve paralellik ortadan kalkacaktır. Dolayısıyla bina eğimli ve objektiflerin doğası gereği kenarlardan bozulmuş olarak görünecektir.

PC objektifler, aynı düzlem üzerinde fotoğraf makineleri yukarı kaldırıldığı halde binanın bozulmasını engelleyerek, mimari açıdan gerçekçi görüntüyü oluşturuyor. Aynı şekilde objektifin özelliği olması sebebiyle kenarlarda gerçekleşen bozulmalar, bu objektif yardımıyla ortadan kalkıyor.

Makro (Macro) Objektifler

Makro objektifler, konuyu olduğundan daha da yakın çekebilmek, konuyu büyütmek ve yakınlaştırmak amacıyla kullanılan; konuya yakınlaşma noktası çok küçük olan objektiflerdir. Objektiflerin konuya olan yakınlık mesafeleri aşıldığı takdirde, objektifler netleme yapamaz. Normal objektifler ortalama 1m yakınlaşabiliyorken, makro objektifler yaklaşık 0.5m - 0.24mm gibi mesafelere kadar yaklaşabilmekte ve netlik sağlayabilmektedir. Bu sayede konuya daha çok yaklaşan ve netlik sağlayabilen objektif, konuyu daha büyük bir şekilde görüntüleyebilmektedir.

Fotoğraf Makinesi Objektifleri (Lensleri)
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 5129 kez okundu

17.06.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • nasa
  29.11.2019

  sırf markalara özel üretilen lens modellerini tanıtan bir internet sitesi olsa bile bence çok geniş kitlelere ulaşabilir çünkü gerçek anlamda profesyonel bir ihtiyaç bu konu. lens çeşitleri, hangi body'ler ile hangi lenslerin kullanılabildiği ya da lens bakımı gibi konularda internette yeterli kaynak olmadığını düşünüyorum

 • zerko
  21.04.2019

  nikon'un tüketicilerini en çok mağdur ettiği nokta lens fiyatları, özellikle de döviz kurlarına karşı aşırı hassas ekonomik piyasaları olan Türkiye gibi ülkelerde, ben nikon makineme kamera kadar para verip de 50 mm lens almak istemiyorum ve keşke canon almış olsaydım diye üzülen insanlar tanıyorum

 • akarboz
  07.11.2018

  her amatör fotoğrafçının en sevdiği görsel genelde bol bokeh efektli, arkası belirli belirsiz buzlanmış gibi olan fotoğraflar, bunun için de diyafram açıklığı en fazla olan sabit odaklı bir lens tam aradığınız şey, 1.4 30 mm bir lens alın ve fotoğrafçılığın tadına varın

 • aknshn
  29.10.2018

  aynalı kameraların daha kaç yıl geleceklerinin kaldığından emin olamadığım için insanlara artık lensinizi yıllarca kullanabilirsiniz bu yüzden ekipmanınıza yatırım yapın da diyemiyorum, aynasız makinelerin de netleme problemleri halen içime sinecek kadar geçmedi, maliyetleri de zaten çok fazla, bir süre eldeki ekipman ile takılmaya devam etmekte fayda var yani

 • elanvital
  11.11.2016

  çok pahalı olan lensler zaten kursa gidecek kullanıcılar için değil; profesyonel ve fotoğraf makinesini ne amaçla kullanacağını net olarak bilen üst düzey kullanıcılar içindir. örneğin belgesel çekimlerinde kullanılan lensler açıkçası araba kadar pahalı lenslerdir ancak kursa gidecek düzeydeki bir kullanıcı için zaten gereksizdir

 • gamaro
  06.12.2015

  Cok para ya baslicam kursa cesaret edemiyorum.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.