20.06.2014
4.20 / 5 oy

Fotoğraf Makinesi Araçları Nelerdir?

Fotoğraf Makinesi Araçları

Fotoğrafçılıkta işlevi kolaylaştırıcı yüzlerce araç ve aksesuar bulunmaktadır. Bu araç veya aksesuarların bir kısmı diğerlerine göre daha önemlidir. Temel fotoğraf araç veya aksesuarları aşağıdaki gibidir;

• Filtre

• Sehpa

• Deklanşör Kablosu

• Flash

• Diğer Malzemeler

Fotoğraf Makinesi Filtreleri

filtre

Filtreler, görüntüyü daha estetik gösterme veya bazı işlevsel özelliklerin gerektiği durumlarda kullanılan; objektifin önüne takılan genelde camdan üretilen tabakalardır.

Filtrelerin objektif çapına göre ölçüleri değişmektedir. Amaçlarına ve işlevlerine göre birçok temel filtre çeşitleri bulunmaktadır. Şimdi bunlara değinelim:

• UV Filtreler: Fotoğrafı herhangi bir etkiye maruz bırakmayan ve objektifi UV ışınlarından koruyan filtredir. Genelde objektifin ön camını çizilmelere, darbelere, kırılmalara veya çatlamalara karşı korumaktadır.

• Polarize Filtreler: Işığın objektife uyguladığı yansımayı kesmesi ve fotoğrafa doygunluk vermesi gibi özellikleri vardır.

• Yumuşatıcı Filtreler: Fotoğraftaki hat ve detayları azaltmak için kullanılan filtredir. Genelde portre çekimlerinde kullanılır.

• Isıtıcı Filtreler: Fotoğrafa hafif kırmızımsı bir renk tonu vererek, fotoğrafı sıcak görünür bir hale getiren filtredir.

• ND Filtreler: Işığın çok güçlü olduğu zamanlarda ve düşük enstantane değeri kullanmanız gerektiğinde fotoğrafınız beyaz olarak çekilecektir. Bu gibi durumlarda objektife giren ışığı camındaki yoğunluğundan dolayı kesen ve fotoğrafın koyu çıkmasını sağlayan filtredir. Çeşitli yoğunluklarda filter türleri bulunur (ND4, ND8 gibi.).

Degrede Filtreler: Bir kısmının saydam, diğer kısmının renklendirilmiş olduğu filtredir. Öğle sert ışıkta, gökyüzü açık renkte olacağından gökyüzü fotoğrafta beyazımsı çıkar. Bu filtre aracılığıyla aynı şartlardaki gökyüzü, koyu renkte fotoğraf çekilebilir.

Fotoğraf Makinesi Sehpaları (Tripodlar)

tripod

Enstantane değerinin düşük olması gerektiği yerlerde, ISO değerini kullandığımız halde yeterli ışık alamıyor olabiliriz. Daha fazla ışık almak için ise enstantane değerini biraz daha düşürmemiz gerekebilir. Yaklaşık 1/60 değerinden itibaren enstantane değerini azaltmak, fotoğraflarımızda titrek bir şekilde sonuçlar almamıza sebep olacaktır.

Tripodlar, enstantane değerinin düşük olması gerektiği yerlerde kullanılarak güzel sonuçlar elde etmemizi sağlar. Bu araç ile fotoğraf makinesinin sabit kalmasını sağlayarak görüntüde oluşabilecek titremelerin önüne geçmiş oluruz.

Örneğin akşam vakti, deniz veya sahil görüntüsü çekmek istedik. Enstantane, diyafram ve ISO değerlerimiz minimum kullanılabilir seviyede olduğu halde fotoğraflarımız yetersiz ışık alıyor. Bu durumda, fotoğraf makinemizi tripoda sabitleyerek ve enstantane değerini biraz daha düşürerek istediğimiz aydınlık ve güzel görüntüleri elde edebiliriz.

Genel olarak tripodlar 2 parçadan oluşur. Birinci parça, kafa kısmıdır. Fotoğraf makinesinin sabitlendiği ve hareket ettirildiği bölümdür, ikinci kısım ise bacaklardır. Tripodun dengede kalmasını sağlayan ve sarsıntı gibi dış etkenlerden kolay kolay etkilenmeyen bölümdür.

Deklanşör Kablosu (Trigger)

Bazerı fotoğraf makinesini kullanırken en ufak bir sarsıntının bile problem olabileceği anlar gelebilir. Bu gibi durumlarda makinenin deklanşörüne basarken, makinemizi titretebiliriz. Fotoğraf makinemizi o an titretmemiz, istenilmeyen bir durum haline gelir.

Deklanşöre basarken görüntüde oluşacak bu titreşim durumunu ortadan kaldırmak için deklanşör kablosu (trigger) kullanılır. Bu araç yardımıyla uzaktan ve makinenin deklanşörüne basmadan fotoğraf çekebiliriz.

Günümüzde kullanılan yeni nesil kablosuz trigger araçları, daha uzaklardan ve kablo problemi olmadan fotoğraf çekerek bizlere yardımcı olmaktadır.

Fotoğraf Makinesi Flash'ları

Işığın yetersiz olduğu yerlerde ekstra ışık kaynağı olarak kullanılabilen araçtır. Toplama ayarının yapılabildiği ve maliyetinin de çok olmaması sebebiyle sıklıkla kullanılır. Flash kullanılırken fotoğraf makinelerinden gelen belirli bir enstantane sınırı vardır. Bu sınırın aşılmaması sebebiyle, flash kontrolü diyafram üzerinden yapılmaktadır.

Flashların çalışma mantığı, deklanşöre basıldıktan sonra perde açılırken (uygun ayarlarda) flash patlar ve perde kapanana kadar açık kalır. Dolayısıyla flashların patlama durumunda diyafram ön plana çıkar.

Temel anlamda flash türleri aşağıdaki gibidir;

• Harici Flash: Tepe flashları olarak da adlandırılan harici flashlar, fotoğraf makinesiyle senkronlu bir şekilde çalışarak gerekli olduğu zamanlarda kullanılabilen, ekstra harici bir ışık kaynağı olarak da isimlendirebildiğimiz cihazlardır.

Paraflash: Harici flashlardan farklı olarak, daha büyük boyutlarda ve daha büyük ışık gücü hizmeti sunabilem flashlardır. Daha çok stüdyo ve kapalı mekan çekimlerinde kullanılabilir. 2'li ve 3'lü set paraflash şekilde satılmaktadır.

Bellek Kartları

Fotoğraf makinemizde çektiğimiz fotoğrafların çeşitli formatlarda kaydedilerek saklandığı alanlardır. Bu alanlar belirli bir kapasiteye kadar fotoğraf saklayabilmekte ve belirli bir hız ile fotoğrafları işleyebilmektedir.

Bellek kartları kapasite olarak, fotoğraf makinelerinin özelliklerine göre 32MB-64GB gibi aralıklarda saklama potansiyeline sahiptir. Ayrıca saniyede 90 MB'a kadar da dosya işleyebilmekte ve transfer edebilmektedir.

Temel anlamda fotoğraf makineler için mevcut olan bellek kartları aşağıdaki gibidir:

• SD Kart (Secure Digital)

• CF Kart (Compact Flash)

Yaygın olarak SD ve CF kartlar kullanılmaktadır. Bazı fotoğraf makineleri genişletilebilir bellek yuvalarına sahip olduğu için birden fazla CF kart veya birden fazla SD kart yuvasına sahip olabilir.

Varsayılan olarak fotoğraf makinelerinde bir adet bellek kartı yuvası bulunur.

Fotoğraf Makinesi Araçları Nelerdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 4689 kez okundu

20.06.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • pusu
  17.01.2020

  slr kameraların özelliklerini ya da yeterliliklerini tartışmak değil niyetim ama fotoğraf çekme olayı artık bir ağırlığı kalmadığı için eskisi kadar izleyici bulamıyor. cep telefonu kameraları ve içerisindeki yazılımlar ile slr kameraların çektikleri fotoğraflara yaklaşılmaya çalışılırken her karenin binlerce kere çekilebilir olması, işin tüketilebilirliğini keyifsizleştirdi

 • zoombi
  23.04.2019

  birden çok ışık kaynağı edinecek arkadaşlar tüm ışık kaynaklarının renk sıcaklıklarının aynı olduğuna emin olsunlar, ondan sonra soldan sarı sağdan beyaz ışık gelince post edit aşamasında bile fotoğrafları kurtarmak mümkün olmuyor

 • olcay
  28.03.2019

  gün ışığından faydalanan birisi için yapay ışık kullanmasına gerek bıraktırmayan bir reflektör ve elbette de bir reflektör tutucudur, herhangi bir ayağa takılabilir ve tüm açılarda ayarlanabilir olmalıdır

 • filiz nahya
  22.03.2019

  kamera ile video mu yoksa fotoğraf mı çekeceksiniz en önemli sorulardan birisi bu, hem lensinizi hem de tripod aksesuarlarınızı ve hatta sürekli aydınlatma aksesuarlarınızı bu kriterlere göre seçmelisiniz

 • fites
  17.10.2018

  tripod için c arm ve ball head baktım geçenlerde, manfrotto gibi güzel bir marka almak istediğinizde döviz kurlarının da artışıyla maliyeti tam olarak ikiye katlanmış durumda, yurt dışına satış yapıyor olsak da keşke gelirlerimiz de böyle katlansa bir anda

 • Burçin64
  31.07.2018

  360 derece çekim yapabilmek için uygun tripod kafaları da yakında olmazsa olmaz fotoğraf makinesi araçları arasında yer alacak diye tahmin ediyorum

 • aloavera
  29.05.2018

  yakın zamanda yurt dışından bir tanıdığınız gelecekse ebay ya da amazon'dan bakın derim çünkü ürün çeşitliliği çok daha fazla, ürün inceleme videoları da istemediğiniz kadar çok var

 • daniken
  24.04.2016

  arkadaşlar 200-500 TL arasında tripod almayı düşünüyorum. üç boyutlu döner başlığa sahip ve taşıması kolay bir ürün varsa bildiğiniz bana özel mesaj atabilir misiniz? bir de denge göstergesi diye bir mevzu varmış o da olursa sevinirim. ikinci el tripod satan varsa o da olabilir

 • ibrahim
  08.12.2015

  uzaktan kumanda, lens, tripod, flaş

 • ennteresan
  30.12.2014

  Fotoğraf işine hiç bulaşmayın derim ben bulaştım şimdi bağımlılık oldu çıkan her yeni şeyi alasım geliyor. kendimi tutamıyorum. ayrıca tüm işi gücü bırakıp fotoğraf çekiyorum.

 • artha
  11.11.2014

  bende 10 yıllık canon marka fotoğraf makinesi var hala canavar, ama sadece doğumgünlerinde fotoğraf çekebileceke biliyette kullanabiliyorum o başka

 • mustafaozen
  18.10.2014

  slr mı olsun dslr makina mı? bu arada 2014 model deme gülerler :)

 • celile
  18.10.2014

  konuya hakim arkadaşlar 2014 model slr fotoğraf makinesi tavsiye edebilirmisiniz bana

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.