23.1.2016
5.00 / 1 oy

Fotoğraf Makinelerinde Yakınlaştırma (Zoom)

Dijital Fotoğraf Makineleri ve Yakınlaştırma (Zoom) Özelliği

Odak uzaklığı ve buna bağlı olarak büyütme gücünden bahsetmiştik. Odak uzaklığı uzadıkça fotoğraf karesine alınan nesneler daha yakın ve büyükmüş gibi gözükür. Yani dar açılı (tele) objektifler nesneleri bize yakın kılar.

Dijital fotoğraf makinelerinin büyük bir bölümünde odak uzaklığı değiştirilebilir objektifler kullanılıyor. Yani sabit bir objektif hem dar açılı hem de geniş açılı olarak çalışabiliyor. Bir düğmeye basarak bunu değiştirebiliyoruz. 35 mm film kameraları için de bulabileceğiniz bu tip objektiflere zoom objektif deniyor. Tabi zoom objektiflerin 35 mm film için veya dijital SLR'ler için olanları sökülüp takılabilirken, kompakt dijital fotoğraf makinelerindekiler makineye yapışık olarak bulunuyor.

zoom

Bu tip objektifler odak uzaklığı ile birlikte görüş açısı ve böylece algılayıcı üzerine düşen görüntünün boyutunu değiştirebiliyorlar. Bu sayede geniş açıdan dar açıya doğru kayarak çekeceğimiz nesneye gittikçe yakınlaşabiliyoruz. Yakınlaştırma dediğimiz özellik ve buna bağlı olan sayısal değer de bu geniş açıdan dar açıya geçme miktarımıza bağlı.

ilanlarda gördüğümüz 3x, 5x, 10x gibi yakınlaştırma [zoom) değerleri aslında objektifin en geniş ve en dar açılardaki odak uzaklıklarının oranıdır. 38 mm - 380 mm odak uzaklıkları arasında bir zoom objektif (380/38=10) çekeceğimiz nesneye veya alana 10 kat yaklaşmamızı sağlayabilmektedir. Bu objektif 10x yani 10 kat yakınlaştırma özelliğine sahiptir.

Bu tip yakınlaştırmaya optik yakınlaştırma (optical zoom) denir. Çünkü bu olay merceklerin hareket ettirilmesiyle optik olarak sağlanır. Algılayıcı üzerine düşen görüntü objektif tarafından değiştirildiğinden ortada dijital bir etki yoktur. Daha sonra bahsedeceğimiz dijital yakınlaştırma ise daha farklı işler ve yakalanan görüntünün dijital olarak büyültülmesiyle sağlanır.

Dijital fotoğaf makinesi alırken objektifinizin çalışabildiği odak uzaklığına dikkat etmelisiniz. Odak uzaklığı değerinin alt sınırının yeterince düşük, üst sınırının ise yeterince yüksek olması önemlidir. Bu aynı zamanda yakınlaştırma miktarının da yüksek olmasını getirir. Kompakt makinelerde 10-12x yakınlaştırma değerine rastlanabiliyor. Bu da çok fotoğraf çekebilme olanaklarınızı artırıyor.

Fotoğraf Makinelerinde Yakınlaştırma (Zoom)
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1318 kez okundu

23.1.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • siyam_54
  siyam_54
  4.7.2018

  yaklaştırma arttıkça netlik azalır yanılgısı var genelde. eğer lensiniz iyiyse ve yakın çekim lensleri kullanıyorsanız böyle bir sorun yaşamazsınız.

 • Orhan75
  Orhan75
  13.6.2018

  çok iyi zoom yapan makineler var. netlik hiç bir şekilde bozulmuyor dağılmıyor. onlardan edinirseniz işte inanılmaz rahat çekim yapabilirsiniz. lens değiştirmeniz yeterli.

 • hayati54
  hayati54
  29.1.2016

  dijital zoom kullanmanın hiçbir mantığı yok, normal fotoğraf çekin açın bilgisayarda fotoğrafa zoom yapmak daha mantıklı, böylece istediğiniz kadrajda kesebilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz