10.6.2016
5.00 / 1 oy

Fotoğraf Makineleri ve Piller

Fotoğraf Makineleri için Piller

Taşınabilir elektronik cihazların hepsinde olduğu gibi, dijital fotoğraf makinelerinde de taşınabilir bir güç kaynağına ihtiyacımız var. Makineyi güç kablosu takılıyken kullanmak ancak iç mekanlarda mümkündür, ancak eziyet verici olduğu da kesindir. Bu yüzden dijital fotoğraf makinelerinde çeşitli tip ve boyutlarda piller kullanılıyor.

Piller, genelde dijital fotoğraf makinesi üzerindeki bir kapağın altındaki yuvaya yerleştirilirler. Çoğunlukla bu yuvanın yanında bellek kartı yuvası da bulunur. Pillerin pil yuvasına nasıl yerleştirileceğini kullanma kılavuzundan veya yuvanın yakınındaki notasyondan öğrenebilirsiniz. Kalem pilleri kutuplarının hangi yöne denk geleceği belirtilmiş olmalıdır. Bazı dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan özel tip piller ise genellikle tek bir şekilde takılabildiğinden yanlış takma olasılığı yoktur.

Yeni bir dijital fotoğraf makinesi aldığınızda beraberinde verilen pillerden dolayı mutluluk duyabilirsiniz. Fakat bu pillerden fazla bir şey beklememek gerekir. Paketten çıkan piller genelde ya tekrar şarj edemeyeceğiniz türde ya da düşük kalitede şarj edilebilir piller olurlar. Şarj edilemeyen piller çabucak biter. Düşük kalitede şarj edilebilir pillerin ise ömrü ve kapasiteleri uzun süreli kullanım için ideal değildir. Bu yüzden muhtemelen yeni bir pil seti almanız gerekir.

fotoğraf makineleri

Dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan piller çoğunlukla, AA ve AAA olarak isimlendirilen iki farklı standart boyda olurlar. Bunlar bildiğimiz kalem pil ve onun ufak kardeşinden başkası değildir. Bu pillerin şarj edilemeyen tipte olanlarını her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat makinenizde çalışıp çalışmayacakları kesin değildir. Makinenizi kullanım kılavuzundan veya satıcı firmanın destek hattından hangi tip pillerin rahatça kullanılabileceğini öğrenebilirsiniz.

Pil tipi

Boyutlar

Voltajı

AA

50.5 mm uzunluğunda, 14.5 mm çapında

1.5 V

AAA

44.5 mm uzunluğunda, 10.5 mm çapında

1.5 V

Bazı üreticiler kendi fotoğraf makinelerine uygun olacak şekilde farklı boylarda piller üretebilmektedir. Bu tip pilleri ancak sınırlı sayıda fotoğraf mağazasından veya üreticinin kendisinden temin edebilirsiniz. Böylece makineniz için sunulmuş olan çeşitli pil seçeneklerini öğrenip daha yüksek kapasiteli bir pil tercih etmeniz mümkün olur.

Kullandığınız dijital fotoğraf makinesinin kaç tane pil aldığı da önemlidir. Kalem pille çalışan modellerde çoğunlukla dört tane pil kullanılır. Özel pillerin kullanıldığı modellerde pil yuvasına tek bir pil takılabilmektedir. Zaten bu tek pil de makinenin üreticisi tarafından geliştirilmiştir.

Pilin kapasitesi ise pilin ne kadar uzun süre dayanabileceğini belirler. Bu değer miliamper saat (mAh) cinsinden verilir. Piyasada 750-3000 mAH değerleri arasında piller bulunmaktadır. Bu değerin yüksek olması pilin daha uzun süre dayanacağını gösterir. Örneğin 150 m A tüketen bir cihaz 750 mAh bir pili kabaca 5(750/150) saatte bitirir. Tabi fotoğraf makineniz çok daha fazla enerji tüketebilir. LCD ekranın açık olması ve çekim yapılması enerji ihtiyacını artırır.

Şarj edilebilir piller dijital fotoğraf makineleri için biçilmiş kaftandır. İlk başta biraz pahalıya gelseler de uzun süre tekrar tekrar kullanılabilmeleri toplam pil maliyetini düşürür. Bu pillerde pil tipine bağlı olarak şarj çevrimlerinin maksimum sayısı da değişmektedir. Bir şarj çevrimi pilin bitip tekrar şarj edilmesidir. Belli bir sayıda çevrim geçtikten sonra pil artık şarj edilemez duruma gelir. Yani şarj çevrimlerinin sayısı pilin ömrünün bir göstergesidir. Bu sayı pil tipine bağlı olarak değişmektedir.

Şarj edilebilir pillerde rastladığımız diğer bir etki de kendiliğinden boşalmadır (self discharge). Tamamen şarj olmuş bir pil kullanılmadığı süre zarfında taşıdığı şarjın bir bölümünü yitirir. Günlük ve aylık olarak değişim gösteren bu kayıp uzun süreler geçtikçe artar ve pil kapasitesinin büyük oranda azalmasına neden olur. Pil tipine ve kullanılan materyale göre kendiliğinden boşalmanın etkisi de değişmektedir.

 

Fotoğraf Makineleri ve Piller
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 868 kez okundu

10.6.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • saziye78
  saziye78
  16.5.2018

  nikon makinelerin orjinal bataryalarını uzun yıllar bulabiliyorsunuz, ama for nikon diyorsa sahtedir, sadece nikon yazıyor mu diye dikkatli okumak gerek, biraz daha pahalı ama

 • alpbugra71
  alpbugra71
  17.11.2017

  Bataryası uzun olan makineler en iyi olanlardir. Sizi yarı yolda bırakmazlar. Görüntü kalitesi de iyiyse ne rahat

 • B.Boruza
  B.Boruza
  3.9.2016

  ama artık şarjı biten fotoğraf makinesi derdi başladı. eskiden çantaya iki tane yedek duracelll kalem pil atınca kafanız rahat olurdu. şimdi fotoğraf makinesini şarj edecek powerbank düşündürüyor insana

 • asilkan
  asilkan
  18.6.2016

  Artik pil derdi kalmadi ne güzel bir duygu bu böyle.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz