6.8.2015
5.00 / 1 oy

Fotoğraf Arşivleme Sistemleri

Fotoğrafları Arşivlemek

Yalnızca iyi bir sokak fotoğrafçısı olmak için değil aynı zamanda iyi bir fotoğraf disiplinine sahip olmak için de düzenli olarak çekimlere çıkmalısınız. Yapabiliyorsanız haftada birkaç kez kitabın başında belirttiğim hazırlıkları yaparak fotoğraflar çekmelisiniz. Zaman içinde binlerce fotoğrafa sahip olduğunuzda onları nasıl sakladığınızın ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle, aynı zamanda iyi bir arşivci olmalı ve bunu yapmaya hemen bugün başlamalısınız. Bunu ne kadar ertelerseniz, düzensizce biriktirdiğiniz her fotoğraf işinizi daha da zorlaştıracaktır.

fotoğraf arşivleme

Her fotoğrafçının kendine has bir arşivleme sistemi vardır ve bunu yaparken editlediği fotoğrafın orijinalini de sakalamayı ihmal etmez.

Bu bölümde fotoğraflarınızı nasıl en kolay ve sağlıklı şekilde düzenleyebileceğiniz! ve aradan yıllar geçtikten sonra bile bu sistemle fotoğraflarınızı nasıl bulacağınızdan bahsedeceğim.

Arşivleme için kendi sisteminizi geliştirebileceğiniz gibi yalnızca bunun için geliştirilmiş programları da kullanabilirsiniz. Bu tür programlar, fotoğraflarınızı istediğiniz dosyalar içinde saklamanızı sağlar ve her fotoğraf için ayrı bir envanter hazırlamanıza müsaade eder. Bu envanterde fotoğrafın başlığı, çekildiği yer, o günle ya da mekânla ilgili notlar, fotoğraflarda aradığınız öğeleri daha kolay bulmanızı sağlayacak etiketler (karanlık sokak, oynayan çocuk, kırmızılı kadın, kuş, vb.) yanında kişisel bilgileriniz, iletişim adresleriniz, fotoğrafın telif durumu gibi oldukça detaylı bilgilere yer verebilirsiniz.

İyi organize edilmemiş bir arşiv uzun vadede neredeyse hiçbir işinize yaramayacak aksine hayatınızı zorlaştıracaktır. Unutmayın ki arşiv sizin hazinenizdir! Peki, hazinenizin güvenliğini nasıl sağlayacaksınız?

Binlerce fotoğrafı saklamak ve bunların yedeklerini barındırmak için iyi bir depolama aracına ihtiyacınız vardır. Bu araç bir harici disk olabileceği gibi son yıllarda popülerliği artan ve ucuzlayan, internet üzerinde sanal depolama hizmetleri veren bir bulut sistemi de olabilir. Tek göz önünde bulundurmanız gereken, yedek dosyalarınızla orijinallerinizi aynı yerde saklamamanız gerektiğidir.

Fotoğraf Arşivleme Sistemleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1043 kez okundu

6.8.2015 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • israfil
  28.10.2018

  adobe lightroom içerisinde fotoğraflarınıza puan verebilir, flagged olarak işaretleyebilir ya da farklı renklere göre kategorize edebilirsiniz, ayrıca etiketleme yaparak arşivlemek de yıllar içerisinde çok büyüyen arşivleri yönetmek için çok faydalı bir araç

 • hale çise
  10.8.2018

  ortak olarak kullanılan fotoğraf ya da belge arşivleme sistemleri tehlikelidir. hesabınız çalınma tehlikesi ile karşı karşıyadır. bu sebeple ya önemsiz belgeleri koymalısınız ya da hiç kullanmamalısınız.

 • peri
  8.4.2018

  turkcell de lifebox diye bir ygulama geliştirmiş ama hiç de paylaşıp oralarda yedeklemek istemedim, sanki birileri açıp inceleyecek sonra da sağdan soldan kendi fotoğraflarımı bulacağım gibi hissettim

 • yilmazumut
  yilmazumut
  13.4.2016

  fotoğrafları buluta yedeklemek de faydalanılması gereken arşivleme sistemlerindendir ama ham fotoğraf boyutları büyük olduğu için çoğumuzun bağlantısı yeterli olmuyor tabi

 • Bayram Ayyıldız
  13.4.2016

  fotoğrafları tarih olarak klasörlemek, puanlamak ve ilgili olduğu şeylerle etiketlemek daha sonra bulmak gerektiğinde çok faydalı oluyor.

 • aysen
  21.3.2016

  fotoğraflar, harddisk'in d'sine atılır. yıllar sonra bilgisayar değiştirilmeye karar verildiğinde d driver'ı harici harddiske aktarılır ve unutulur. ne zaman ki harici harddisk bozulur, bütün hatıralar da uçar gider

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz