02.01.2014
4.48 / 23 oy

Fizyoloji Nedir?

Canlı organizmaların hayat olaylarından söz eden öğretiye fizyoloji denir. Organizmaların cinsine göre fizyoloji de bitki, hayvan ve insan fizyolojisi diye kollara ayrılır. İnsan fizyolojisi de genel ve özel fizyoloji diye ikiye ayrılır. Birincisi kimyasal enerji sistemleri, uyarma ve uyarılma yasaları, hücrelerde madde değişimi, gelişmiş organizmalarda iş bölümü gibi temel hayat ilkeleri ile uğraşır. İkincisi insan bedeninin işleme sistemlerini, fonksiyon yasalarını ve etkilerini araştırır. Daha çok kimyasal alanlar söz konusu ise, «kimyasal fizyolojinin araştırma dalı deyimi kullanılır. Fizyoloji, canlı organizmaların yapısından söz eden anatomi ile birlikte sağlam ya da hasta insan bedeninin anlaşılması için en başta gerekli olan bilimdir.

fizyoloji

Son yıllarda teorik fizyoloji yanında, ilaha çok insan organizmasının fonksiyon yasalarının pratik uygulaması ile uğraşan bilim dalları da ortaya çıkmış ve gelişmiştir. Patolojik ya da klinik fizyolojiden başka uygulama alanında özellikle dikkati çeken spor fizyolojisi ile çalışma fizyolojisidir. İnsanın çok fazla güç harcamasını gerektiren modern spor, spor fizyolojisinden uzak olarak düşünülemez. Olimpiyat oyunlarının verdiği sonuçlar göstermiştir ki, beslenme, yaşama düzeni, beden yapısı ve temrin metotları alanlarındaki fizyolojik bilgilerin uygulanması gittikçe önem kazanmaktadır. Çalışma fizyolojisi de, ekonomik ve toplumsal hayatta önemli bir görev yüklenmiştir. Doğal bilimlerin ve tekniğin hızla gelişmesi ile birlikte, çalışan insanla ilgili bilgiler aynı gelişmeyi gösterememiştir. Bu yüzden sanayi işinde insandan önce makine düşünülmüş ve bu iş insan organizmasının yasalarına uydurulmamıştır. Bugün erişilmiş bulunan fizyolojik bilgiler. İnsanın çalışmasının en iyi biçimde düzenlenmesini sağlayabilecek durumdadır. Böyle bir düzenleme her ekonomik bakımdan önemlidir, hem de insanın mutlu olması için gereklidir. Fizyolojinin bu yeni ve henüz iyice yaygınlaşmamış dalının başlıca sorunları, çalışma gücünün ve isteğinin ölçülmesi, bazı işlerin ağırlığına göre enerji tüketiminin objektif esaslardan saptanması ve yorgunluk gibi konulardır. Ayrıca araç ve âletlerin en rasyonel ve insanın kullanışı için en elverişli biçimde yapılması, işçiler üzerinde sıcaklığın etkileri, sağlık bakımından işçinin ısıdan korunması, insanın ve makinenin fizyolojik kurallara göre birbirine uyması üzerinde durulur. Eğilim ve öğretimde yorgunluk, ders aralıklarının düzenlenmesi ve sinirlerin gerilmesi konularında sağlanan fizyolojik araştırma sonuçları büyük önem taşır. Çocuğa yaptırılacak her türlü işler bakımından gerek bedenin, gerekse zihnin çalışma gücü ve süresi fizyolojik bilgiler çerçevesinde çocuğun gelişme basamağına göre dikkate alınmalıdır. Bu bakımdan öğretmen yetiştiren kurumlarda çocuk bedeninin ve genç insanın fizyolojisi eksiksiz olarak okutulmalıdır. Çocuğun her yönden sağlam bir gelişme göstermesinin buna bağlı bulunduğu gözden uzak tutulmamalıdır. Genel eğitim veren okullarda ilkokuldan başlayarak lisenin sonlarına kadar fizyolojinin bütün temel bilgileri çeşitli dersler çerçevesinde çocuklara kazandırılır. Çocuğa bu bilgilerin kazandırılmasında onun ilgisi dikkate alınmalıdır. Öğretimin başarılı olmasında bu nokta önemlidir. Çocuk, hangi okul aşamasında bulunursa bulunsun, her şeyden önce kendi bedeninin fizyolojisi ile ilgilenir. İnsan fizyolojisini merkez yaparak, fizyolojinin öteki alanlarına geçmek uygun düşer. Bu konularda çocuğun yapmış olduğu gözlemleri temel olarak almak ilginin toplanması bakımından önemlidir.

Fizyoloji Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 8297 kez okundu

02.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • seray89
  15.03.2020

  10-15 yaşları arasında eklemler ve vücut yapıları, omurilik gibi duruş ve görünüş belirleyen yerler şekillendiği için bu dönemlerdeki gençler spora yönlendirilmeli ve olası oturma bozuklukları sürekli olarak takip edilerek düzeltilmelidir yoksa 20 yaşından sonra skolyoz gibi bozukluklara merhaba diyebilir bu gençler

 • angelir38
  12.06.2016

  canlı olan her şeyi araştıran bilim dalıdır. gerekli midir elbette.

 • Y.Çançin
  04.07.2015

  Ne kisa ne de gereksiz bilgiyle boğacak kadar uzun bir yazi olmus tesekkurler

 • tatlıseker
  25.05.2015

  ne yaparsan yap fiziksel yapının varabileceği maksimum üst sınır ya da fiziksel genetik olarak yorumlayabilirim ben de

 • sezginipek
  03.11.2014

  güzel yazıymış, teşekkürler

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.