28.2.2016
5.00 / 1 oy

Faydaları ve Zararları ile e-Pazarlama

internet Üzerinde Pazarlama Kavramı

Pazarlama karmasının unsurları açısından internetin diğer özellikleri aşağıdaki gibidir:

Kişiye özel üretim; Şirketlerarası fiyat rekabeti nedeniyle üzerinde çok durulan kitlesel üretim kavramının anlamını giderek yitirmeye başlaması ve müşteri taleplerinin kişiselleşmesi nedeniyle kişiye özel pazarlama uygulamaları ön plana çıkmaya başlamıştır. Kitlesel ısmarlama -mass customization- pazarlamacıların müşterilerin kişisel ihtiyaçlarını öğrenip karşılamaya çalışması sistemidir. İnternet bu konuda benzersiz bir fırsat sunmaktadır. Müşterilerin kişisel istekleri en kısa zamanda öğrenilmekte ve buna uygun mal ve hizmetler sunulmaktadır.

internet

Zengin içerik; Sunulan ürün ve hizmeti destekleyecek video, ses, grafik, tekst ve animasyon gibi araçların hepsi aynı anda ve birarada kullanılabilir.

E-tedarik sistemi; Sürekli ve sağlıklı bir üretim sistemi pazarlamaya benzer şekilde internet ortamına taşınmakta ve tedarikçi-üretici entegrasyonu sağlanmaktadır. Stok ve envanter maliyetleri bu yolla düşürülmektedir.

E-promosyon: Aynı zamanda kişisel satış, satış geliştirme, reklam ve benzeri uygulamalar da nitelik değiştirmektedir. Örneğin yakın gelecekte, sürekli müşteri ziyareti yapan eli çantalı satış elemanlarına daha az gereksinim duyulacaktır.İnternet üzerinden reklam interaktif bir reklam aracı olarak geleneksel reklam araçlarının yanında yerini almıştır.

E-Pazar Araştırması: Pazar ve pazarlama araştırmalarında var olan zaman ve mekan sorunu ortadan kalkmakta, çok büyük çaplı araştırmalar daha kısa zaman, daha düşük maliyetle gerçekleştirilebilmektedir. İnternet üzerinden araştırma yapan çok sayıda profesyonel şirket internet üzerinden pazarlama yapan şirketlere hizmet vermektedir.

E-müşteri ilişkileri (e-crm): İlişkisel pazarlama uygulamaları intenet sayesinde çok daha kolay ve düşük maliyetle gerçekleştirilebilmektedir. Bu amaçla ihtiyaç duyulan müşteri bilgisinin elde edilmesi, işlenmesi ve analizi geleneksel iş modellerine göre çok daha kolaydır. Internet ortamında müşteri ilişkileri yönetimi uygulamaları yazılımları sayesinde birebir pazarlama uygulamaları yürütülülebilmektedir.

E-iletişim: İşletme içi iletişim dış iletişim kadar önemlidir. İnternete dayalı modellerde iletişim hızlı, etkili ve düşük maliyetlerle gerçekleşmektedir. Bu şekilde iş modelinin organizasyonu coğrafi engelleri ortadan kaldırmakta uzak ofislerle iletişim kolaylaşmaktadır. Entegre pazarlama iletişiminin bir parçası olarak düşünülebilecek internet diğer iletişim unsurlarına göre etkinlik ve verimlilik açısından önemli üstünlükler taşımaktadır.

Faydaları ve Zararları ile e-Pazarlama
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1445 kez okundu

28.2.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • gülşenözcan
  gülşenözcan
  16.5.2018

  bütün sms'leri engelleyince de bu sefer banka şifre mesajları gelemiyor, keşke whatsapp ile bankalar mesaj gönderebilse de sms özelliklerini toptan kapatsak

 • sacit
  sacit
  16.5.2018

  bunların yüzünden sms kullanmaz olduk, bütün kelimeler engelli, ona rağmen bi sms düşünce nasıl olsa reklamdır diyoruz artık

 • kaminendo
  kaminendo
  12.5.2018

  aslında pazarlamanın da ister elektronik olsun ister geleneksel eski yöntemler ile yapılıyor olsun, yanlış yapılması durumunda faydasından çok zararı var, en basitinden müşteriyi bıktırmamak ve kendinden soğutmamak gerekiyor. Özellikle sms ve telefon ile pazarlama kısımlarında kısımlarında satış yapmak isterken eşeğin gözüne su kaçırdılar

 • açparantez
  açparantez
  12.5.2018

  başlık iddialı ama içerikte temel tanımlar dışında yeterli içerik yok, zaten merak doğuran kısmı da e-pazarlama'nın zararlarının ne olabileceği, hatta elektronik kısmını da geçiyorum pazarlamanın nasıl faydası değil de zararı olabilir ki?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz