24.3.2016
5.00 / 1 oy

Dijital Fotoğraf Makinesinin Ekonomik Etkileri

Dijital Fotoğraf Makinelerinin Yol Açtığı Ekonomik Etkiler

Dijital fotoğraf teknolojisinin ekonomik etkileri de büyük olmuştur. Özellikle 2000'li yıllardan itibaren dijital kameraların teknik kalite olarak belli bir seviyeye ulaşmaları ve maliyetlerinin düşmesi nedeniyle kullanımlarının giderek yaygınlaşmasının yanı sıra, pazara hakim olmak ya da pay almak isteyen firmaların teknolojik gelişmeler kadar pazarlama alanında da giriştiği yoğun rekabet, bu gelişmelerin kökenini oluşturmaktadır.

Dijitalleşme süreci fotoğraf ekipmanlarını değiştirmesini! yanı sıra fotoğraf ürünleri üreticileri sektörünü de ciddi şekilde etkilemiştir. Çok sayıda firmanın bu alana yönelmeleri ile oluşan yoğun rekabet ortamında dijital teknoloji yaygınlaşmadan önceki dönemde fotoğraf sektöründe gerek kamera ve objektif gibi araçları, gerekse film, fotoğraf kâğıdı ve kimyasallar gibi sarf malzemeleri üreten büyük firmaların bir kısmı başka firmalarla birleşmiş, satın alınmış ya da iflas etmiştir. Örneğin Konica ve Minolta firmaları bu süreçte önce bileşmiş daha sonra Sony tarafından satın alınmıştır.

Sektörel bazda ekonomik olarak ikinci önemli etki ise malzeme satışı ve laboratuvar hizmeti veren fotomarketlerin bu gelişmeler karşısında gelirlerinin önemli ölçüde azalması ve bazılarının kapanmasıdır Dijital makine satışları önemli ölçüde artmasına rağmen, film satışı, baskı ve laboratuvar işleri büyük bir oranda azalmıştır. Bununla birlikte teknolojiye uyum sağlama zorunluluğu nedeniyle oldukça pahalı minilab, printer, bilgisayar ekipmanları vb. sistemlerin birkaç yıl içinde eskimesi ve ekonomik değerinin düşmesi bu alanda hizmet veren firmaları ekonomik olarak olumsuz etkilemiştir.

digital

Dijital fotoğraf teknoloji pazarının en önemli aktörü fotoğraf makineleridir Pazarın büyüklüğü ve hacmine yönelik veriler de çoğunlukla makine satış miktarı ve oranları üzerinden verilmektedir 2000 yılında 4.3 milyon adet dijital kamera satılmasına karşılık 19.7 milyon film kamerası satılmıştır. 2003 yılında dijital kamera satışları ilk kez filmi geçmiş; 12.6 milyon dijital, 12.2 milyon film kamerası satılmıştır.

Kamera ve Görüntüleyici Ürünleri Birliği (CIPA; Camera & Imaging Products Association) tarafından verilen bilgilere göre, büyük kamera üreticileri olan üyelerinin dijital kamera ihracatı 2007 yılının ilk yarısında 2006'nın aynı dönemine oranla % 27 artmıştır. En büyük artış ise % 75'lik bir büyüme ile 3.5 milyon birimi bulan DSLR makinalarda gerçekleşmiştir.59 2008 yılında yapılan ve aşağıda grafiği verilen bir başka araştırmada ise 2006 yılında 70 milyar dolar civarındaki ürün satış gelirleri 2008'de 100 milyar dolar seviyesine ulaşmış ve 2013 yılında 130 milyar dolar seviyesinde olacağı tahmin edilmektedir.

2007 yılında 700 bin adet dijital fotoğraf makinesi satılan Türkiye'de 2008'de hedefin 850 bin adet olarak belirlenmesi, cep telefonu üreticileri gibi dijital fotoğraf makineleri üreticilerinin de Türkiye pazarında ciddi bir büyüme potansiyeli gördüklerini işaret etmektedir. Türkiye'de dijital fotoğraf makinesi pazarının büyüklüğü 2007'de 300 milyon doları bulmasına rağmen satılan ürünlerin % 80'ini 250-400 TL fiyat aralığındaki amatör ürünlerin oluşturduğu; Canon ve Nikon başta olmak üzere profesyonel makinelerin fiyatlarının ise 1.000 dolardan başladığı belirtilmektedir. Buna rağmen dijital fotoğraf makineleri kısa sürede gözle görülür biçimde büyümesi Türkiye'del Temmuz 2008 tarihinden itibaren dijital fotoğraf makinelerinden % 20 oranında ÖTV alınmasına neden olmuştur.61 Bu uygulamayı eleştiren fotoğraf makinesi satıcıları ise Türkiye'de satılan fotoğraf makinelerinin sadece % 60'ının yasal yollardan satıldığını ve getirilen ÖTV'nin bavul ticareti olarak adlandırılan kaçak yollardan girişi daha da özendireceğini iddia etmişlerdir.

Fotoğrafçılar açısından film, banyo ve baskı maliyetlerinin tamamen ortadan kalkması ekonomik avantaj sağlarken dijital fotoğraf makinesi ve yardımcı ekipmanlarının ilk kurulum maliyetlerinin yüksek olması dezavantaj olmaktadır. Dijital fotoğraf teknolojisine geçiş yapmak için sadece yeni bir makine almak yetmemekte, bilgisayar donanım ve yazılımlarına da yatırım yapmak gerekmektedir. Üstelik bu donanımlar ortalama bir ofis donanımından daha hızlı ve pahalıdır. Dijital fotoğraf makineleri, bilgisayarlar ve donanımlarının teknolojisinin sürekli gelişmesi nedeniyle demode ve eski teknoloji olarak kabul edilmekte, kalite ve hız beklentileri nedeniyle birkaç yılda bir değiştirilerek güncellenmeleri ihtiyaç haline gelmektedir. Bu değişime ayak uydurmak ve sürekli yenilemek de ekonomik olarak fotoğrafçılar açısından dijital fotoğrafın olumsuz etkileri arasında kabul edilebilir Ayrıca analog araç ve donanımlara talep azalması nedeniyle ekonomik değerlerinin düşmüş olması da olumsuzdur.

Dijital fotoğrafa geçiş yapmak aynı zamanda fotoğrafçı açısından önemli bir yatırım kararıdır. Bu yatırım kararı paradoksal bir karar sürecini içerir. Teknoloji sürekli olarak gelişmektedir. Üreticiler her yıl yeni modeller ve yeni olanaklar sunmaktadır. Pazarın genişlemesiyle birlikte ürünlerin fiyatları da düşmektedir. Dijital fotoğraf makineleri başlangıç yıllarında çok yüksek fiyatlara satılırken, sonraki yıllarda fiyatlar daha makul seviyelere düşmüştür Boland'a göre "Ancak dijital fotoğrafa erken geçiş yapmak maddi kayıplara yol açarken, profesyonel anlamda öne geçmeyi sağlayacak, geçiş yapmayanların ise, paralarını korumalarına rağmen profesyonel anlamda kayıpları olacaktır. Dijital fotoğrafa geçiş yapmanın maliyeti etkileyen yönlerinden biri olarak dijital görüntülerin korunması için yedeklenmesini ve sürekli başka bir kayıt ortamına aktarılmak zorunda olmalarına dikkat çekilmektedir.

Bunun için farklı yöntemler geliştirilse de bazı fotoğrafçılar önemli dosyaları için profesyonel şirketlerden hizmet almaktadır, internet üzerinden yedekleme hizmeti veren kodakgalery.com'da çevirimiçi kayıt ve depolama hizmeti vermektedir ve bir milyona yakın kullanıcısı bulunmaktadır. Depolama siteleri potansiyel bir maliyet demektir Ayrıca uzun süre kalıcı olacak, güvenilir bir şirketle çalışmak gerekmektedir.

Dijital Fotoğraf Makinesinin Ekonomik Etkileri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 825 kez okundu

24.3.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz