4.7.2016
5.00 / 1 oy

Dijital Flaş Nedir?

Dijital Flaş Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dijital flaş bazı üreticiler tarafından fotoğraf makinelerine konan enteresan bir özellik. Dijital flaş da dijital yakınlaştırma gibi tamamen sayısal olarak işlev görüyor. Fotoğraf makinesine takılı olan normal flaşın etkisini taklit ederek fotoğrafın daha aydınlık çıkmasını sağlıyor. Dijital flaş, çektiğiniz bir fotoğraftaki gölgeli ve karanlık bölgeleri biraz daha aydınlatır. Aslında o bölgeden daha fazla ışık gelmediğinden, bu işlem görüntü işlem yazılımlarının parlaklık artırma komutuna benzetilebilir. Karanlık alanlardaki kimi detaylar ve tonlar bu yöntemle elde edilemez.

Flaş

Dijital flaş esasında dolgu flaşının işlevini görmektedir. Dolgu flaşı keskin gölgelerin yumuşatılması ve fotoğrafın aydınlanma düzeyinin toptan yükseltilmesi için kullanılır. Karakteristik bir görünüm sağlayan keskin bir ışığın (örneğin stüdyoda sağdan yöneltilmiş bir spot) yarattığı koyu gölgeler bu şekilde yumuşatılabilir. Öğlen saatlerinde tepeden vuran güneşin yarattığı rahatsız edici gölgelerin etkisi de bu şekilde zayıflatılabilir. Dijital flaş aynı işlevi yerine getirir, fakat gerçek bir flaş kullanmaz. Dijital fotoğraf makinelerinde dijital flaş için birkaç ayar bulunur. Bu etkinin düşük veya yüksek seviyede uygulanabilmesi mümkündür. Yüksek seviyede uygulandığında yapay bir görünüm verebileceğinden ve fotoğrafta yakalamak isteyebileceğiniz bazı keskin gölgeleri ortadan kaldırdığından dikkatli kullanılması gerekir. Eğer güçlü ve kullanışlı bir flaşa veya ışık kaynağına sahipseniz bu özelliği kullanmamayı da tercih edebilirsiniz.

Dijital Flaş Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 626 kez okundu

4.7.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • Nevin.Yavuz
    Nevin.Yavuz
    9.2.2018

    ışığın her fotoğrafın en önemli parçası olduğunu anlamak birinci kural ise flaşın yeterliliği ve gerekliliğini anlamak ise ikinci kuraldır, ama deneysellik ve deneme yanılma olmadan da okuyarak kendinizi bir yerden fazla geliştiremezsiniz

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz