12.08.2014
4.54 / 13 oy

Bisiklet Sporu Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Spor Olarak Bisiklet

Bisiklete binme; öğrenilmesi gereken bir ustalıktır, genellikle çocuklukta öğrenilir. Fakat eğer iyi bir bisiklet binicisi olmak istiyorsanız iyi bir teknik elde etmek için dersinizi iyi çalışmalısınız.

bisiklet

Bisiklete Binmenin Faydaları Nelerdir?

* Eklemler üzerine aşırı bir yük bindirmez. Gene de bisikletçilerin çoğu aynı zamanda joggingcidir.

* Kilo verme konusunda mükemmeldir.

* Oldukça kolaydır, başlangıçta bile saatte 30 km hız yapabilirsiniz.

* Diğer egzersizlere göre hiç sıkıcı değildir, istediğiniz zaman yolunuzu değiştirebilir, yeni yollar keşfedebilirsiniz.

* Bisiklet sporu için önce elbette bisiklet edinmek gerekir. Market işi bisiklet 100 TL, hatta daha ucuza satın alınabilir. Ancak iyi bir bisiklet için 500-700 TL'yi gözden çıkarmak gerekir. Birkaç bin TL'ye ulaşan bisikletler varsa da bunlar özel meraklıları için anlam taşır.

* Dağ bisikleti ve yol bisikleti olmak üzere başlıca iki türü vardır. Bisikleti kullanacağınız yer kırsal, engebeli yollar, patikalar ise dağ bisikletini tercih etmelisiniz. İki tür bisikleti bir araya getiren orta bisikletler de vardır. Kaliteli bisikletlerde bedene uygun medium, large gibi tipler de mevcuttur.

* Güvenliğiniz için mutlaka kask kullanmalısınız. Zaten birçok ülkede emniyet kemen takmadan otomobil kullanamadığınız gibi, kask takmadan bisiklete binemezsiniz. Herhangi bir düşme, çarpma anında kafanızı darbeden koruyacağı için önemlidir. Ayrıca eldiven takmanız uygun olabilir, daha konforlu olur ve elinizi yaralanmaktan korur. Gözlerinizi tozdan, rüzgârdan vb. korumak için bisiklet gözlüğü takmanız tavsiye edilir. Destekli bisiklet şortu ve yansıtıcılı (kedigözü) elbise ile daha konforlu ve güvenli olursunuz.

* Nispeten basit ve kolay olmakla birlikte bisiklet egzersizinde dikkat edilmesi gereken konular vardır. Sele ve gidon boyları bedeninize uygun yüksekliğe getirilmelidir. Yoksa yorucu olur, bel ve sırt ağrılarına yol açar. El pozisyonu zaman zaman değiştirilmelidir, yoksa eliniz uyuşabilir, kramp girebilir.

* Gidonu her iki elinizle aynı kuvvetle tutmanız gerekir. Vitesleri yerinde kullanmalısınız. Temel ilke ritminize göre vitesi küçültmek ve büyütmektir. Belirli bir ritmi korumak gerekir. Yoksa yorulursunuz ve sıkılırsınız.

Yeni başlayanlar için 7 günlük bisiklet programı

(Rakamlar dakikayı göstermektedir)

Hafta

1. gün

2. gün

3. gün

4. gün

5. gün

6. gün 7. gün

1

15

 

15

 

15

 

f

15

 

20

 

15

   

3

20

 

15

 

20

   

4

20

 

20

 

20

   

5

20

 

25

 

20

   

6

25

 

20

 

25

   

7

25

 

25

 

25

   

8

25

 

30

 

25

   

9

30

 

25

 

30

   

Verilen süreler minimumdur ve isterseniz rahatlıkla artırabilirsiniz.

Bisiklette yol kurallarına harfiyen uymak gerekir ve aslında yasal zorunluluktur. Kırmızı ışıkta durmak, trafik işaretlerine itaat etmek, dönüşlerde elle işaret vermek gerekir. Yoksa otomobil size hafifçe çarpsa bile metrelerce öteye fırlatılırsınız.

Dikkat edilmesi gereken iki konu da yanınızda lastik pompası ve su bulundurmanızda. Egzersiz anında dikkat edilmesi gereken önemli tıbbî konu, egzersiz sırasındaki su kaybıdır. Bedenin aşırı çalışması, bol enerji ve oksijen tüketilmesi sonucu oluşan su, nefes alıp verme ve terleme ile atılır. Bu durumda, beden, aşırı sıvı kaybediyor demektir, bu nedenle egzersiz sırasında bol sıvı alınmasına dikkat etmek gerekir.

Ani fren yapmanın, özellikle ön teker frenini ani sıkmanın sizi bisikletten fırlatacağını hatta bisikletinizin takla atabileceğini unutmayın.

Lastik tamirini mutlaka öğrenmelisiniz yoksa evinizden uzakta çaresiz kalabilirsiniz.

Bisiklet yaralanmaları önemli bir risktir.

Bisiklet Sporu Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 36819 kez okundu

12.08.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • celebicem
  20.05.2020

  sosyal mesafe kuralları var artık yok öyle mahallede facebook grupları ile organize olarak topluca dolaşmalara çıkmak :( yine de evde yağ yakmak için yapılabilecek en güzel sporlardan birisi pedal çevirme sistemleri. kürek koyacak yeriniz varsa omuz kasları ile birlikte gelişim ve enerji harcama konusunda ikisinin üzerine tanımam

 • malkocbey
  27.04.2020

  bisiklet sürmenin sürekli olarak yapılması durumunda bacaklarda oluşabilecek fizyolojik bozukluklar hakkında çok yazılar vardı, özellikle kaliteli bisikletler alınması ve koltuk ile gijon ayarlarının diz kapağına göre hazırlanması gerektiği belirtiliyordu. evde bisiklet sporu yapmanın da böyle olumsuz bir etkisi olmasın?

 • ibrahim halil
  27.04.2020

  en spor yapmayan kişiler bile gündelik olarak bir yerden bir yere gidip gelirken yapmış oldukları hareketler ile bile bir enerji harcıyorlardı, şimdi evin içinde mutfak salon tuvalet arasında kaç adım attığını sayabilmek için evin içinde telefonla gezen insanlar var ama kaç tur atarsanız atın bir merdiven çıkmak kadar kalori yaktırmıyor

 • İ.Baydemir
  27.04.2020

  evde bisiklete binmek için bisikletin arka tekerini havaya kaldırmaya yarayan ve bu sayede de sabit olarak durduğu yerde size evde sabit durarak bisiklet idmanı yapma imkanı sunan aletler var. alıp kullandığım bir şey değil ama yürüyüş bandı falan hikaye, kürek ya da bisiklet olması şart bence başka türlü kilo almamak mümkün değil

 • ypabuccu
  22.08.2019

  yaz dönemi özellikle de bisiklet yolu olan ve bisikletliye saygı duyulan yerlerde yapılması inanılmaz zevkli bir spor. trafikte sürmek için ise bence halen trafiğimiz bu kadar medeni olmaya hazır değil. şimdiki gençler ise telefonla oynamaktan maalesef yüzlerine vuran ılık rüzgarın keyfini hiç anlayamıyorlar

 • kara-ejder
  18.05.2019

  bisiklet için alacağımız malzemelerin kalitesi ne kadar önemli yani bir bisiklet taytı için fiyat aralığına baktığımda uçurum var ucuz ve pahalı arasında yani bazıları marka anladım parayı logoya bayılıyorsun ama ya diğerleri? kumaş mı malzeme mi nedir fark?

 • ultraslian81
  13.05.2019

  yağ yakmak için çok iyi bir seçim, spor salonunda spinning ya da dağda serbest biniş olarak nasıl isterseniz isterseniz değerlendirin ama yağ yakmak isteyip de nasıl olacağı konusunda çok kararsızsanız bisiklete bir şans tanıyın

 • seyma
  12.11.2018

  büyük şehirlerde düzenli olarak bisiklete binmek isteyenlere yanıt verebilecek yaygınlıkta bisiklet sürme alanları maalesef yok, bu konuda en başarılı yer sanırım fethiye, sahil boyunca bisikletler için ayrılmış bir şerit mevcut

 • mjd
  08.10.2018

  mümkünse münferit olarak değil, grup olarak yapılmalıdır. Bisiklet yolu olmayan durumlarda bilenlerin bilmeyenlere yol ve tutum öğretmesi ile belki bu güzel spor daha da yaygınlaşabilir

 • delicavit
  07.07.2018

  bisiklet sporunu yapmayı düşünüyorsanız başlamadan önce bisiklet taytı ya da bisiklet şortu edinin. bindikten sonra değil binmeden önce edinin. özellikle spinning yapacaklar.

 • alperen
  14.05.2016

  insanın her yerini çalıştıran yüzme kadar olmasa da yararlı spordur. zordur emek ve dikkat ister.

 • haticekadir
  19.01.2016

  bisiklet bir spordan öte yaşam felsefesi olmayı hakediyor ama sürecek yollar çok kısıtlı

 • kozturkonline
  30.12.2014

  Bisiklet sevdası bağımlılık yapar. sadece bir bisiklet almak ile başlayan süreç lambasından, kaskına, çantasına kadar birçok aksesuarı yanında getirir.

 • deli
  02.10.2014

  düzenli bisiklete binilmesi durumunda yürüme bozuklukları meydana geldiği doğrumudur?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.