19.6.2015
5.00 / 1 oy

Birikimlerin Finansal Yatırıma Yönlendirilmesi

Birikimlerin Finansal Çevrime Yönlendirilmesi

Gelişmiş ülkelerde sermayenin büyük ağırlığını finansal değerler oluşturmaktadır. Sigorta şirketleri de kişilerin birikimlerini finansal çevrime yönlendiren ara birimlerdir. Bu durumun finansal pazara ve poliçe sahiplerine sağladığı avantajlar şunlardır:

• Finansal aracılar olarak sigorta şirketleri, tasarruf sahibi ve yatırım bekleyen platformları bir araya getirmek için gerekli masrafları azaltmaktadır.

• Sigorta şirketleri likidite yaratır. Şirketler uzun vadeli ve kısa vadeli borç alır ve oluşan fonu poliçe sahipleri için uzun vadeli yatırımlara yönlendirir.

Sigortacılar ölçek ekonomisinin oluşturduğu potansiyeli yatırım üzerinde kullanırlar. Yatırım projeleri çok büyük olmakta, özellikle yeni gelişen pazarlarda bulunan finansal kapital hedeflenmektedir. Ülkelerin finansal sistemleri geliştikçe pazara olan güven artmakta ve aracı kurumlara olan güven azalmaktadır. Bu göstergeye bağlı olarak yeni gelişmekte olan pazarlarda öncelikle sigorta şirketlerinin faaliyet göstererek

ekonomik gelişmeye katkıda bulunması amaçlanmaktadır. Şirketlerin uzun vadeli yatırımları ve kararlı nakit akışı, devlet ve iş çevreleri için uzun vadede kaynak teşkil etmektedir.

Daha Verimli Kapital Yönlendirme

Sigortacılar, yatırımları konusunda daha çok araştırma yaparak, daha başarılı yatırım projeleri oluşturmakta ve bireylerin kendi başlarına toplayıp değerlendirebilecekleri bilginin çok ötesinde bilgi edinebilmektedirler. Bu durumun sonucu daha verimli ve getirişi yüksek yatırımlardır. Kısaca sigorta şirketleri anapara ve yatırım acentesi arasındaki problemi çözmektedir. Sigorta şirketlerinin yatınm konusundaki yetkinliği Pazar tarafından da kabul edilmektedir.

Sigortacılık Masrafları

Sigorta toplumlara birçok sosyal ve ekonomik faydalar sağlamasına rağmen bazı masrafları vardır. Bu masraflar iş yapabilmek için mecburidir, fakat sigortanın bedelini yükseltmektedir. Masraflar, poliçenin primleri üzerinden % 10 - % 40 Aralığındadır, zarar ödemeleri poliçede dengenin sağlanması için uygulanır.

Birikimlerin Finansal Yatırıma Yönlendirilmesi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 939 kez okundu

19.6.2015 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • mkemal
  mkemal
  8.8.2018

  Nasıl bir yol izlemeliyiz bu kriz ortamında? Dolar alsak çok geç artık altın da aldı başını gidiyor. Vadeli tek seçenek sanırım.

 • ibrahim halil
  ibrahim halil
  17.1.2018

  bitcoinler de bence artık bu finansal dünyanın kalıcı birer parçası ve oyunun kuralları artık değişmiş olmalı. bu kadar oynak bir piyasa varken hisse senetleri ya da fonlara eskisi kadar talep kalmayabilir diye düşünüyorum

 • alaza_20
  alaza_20
  16.3.2017

  birikimlerinizi bir aracı vasıtasıyla yatırıma yönlendiriyorsanız ödeyeceğiniz komisyonu da göz önünde bulundurmalısınız.

 • Fatma72
  Fatma72
  23.1.2016

  finansal olmayan yatırım da mı var? ayrıca yatırım mı çevrim mi bir karar verin

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz