2.1.2014
4.00 / 2 oy

Bireysel Emeklilik ve Ekonomik İstikrar

Bireysel Emeklilik Sistemi ve Ekonomik İstikrar

Devletin para politikalarının temelinde para arzının düzenli olarak kontrolü vardır. Devletin nakit ihtiyacını karşılamak için benimsediği yöntem öncelikle fiyat istikrarını etkileyecektir. Bilindiği gibi bir ekonomide fiyatlar genel düzeyinin yükselme ve düşme yönündeki hareketlerinin kontrol edilmesi yoluyla fiyat yükselişlerinin ve düşüşlerinin belirli aralıklarda tutulması gerekir. Bu istikrarını etkileyen birçok faktör olmakla birlikte bunlardan en önemlisi para hacmi ile cari tüketim miktarı arasındaki uyumsuzluklardır. Para arzının toplam harcamaları mal ve hizmet arzından daha fazla artması (azaltılması) durumunda genel fiyat düzeyinde yukarı (aşağı) doğru bir eğilim baş gösterecektir.

bireysel emeklilik

Ticari bankalar tarafından yapılan finansman (alınan borç) bankaların elinde rezerv bulunup bulunmadığına göre değişecektir. Eğer devletin kısa süreli fon ihtiyacının giderilmesi bankanın portföy hacmindeki genişlemeler sonucunda mümkün oluyorsa piyasadaki toplam para hacmi genişlemesi portföydeki toplam büyüme kadar olacaktır. Buna karşılık bankaların sadece portföy bileşimi değişmiyorsa bu durumda para hacminde herhangi bir değişme meydana getirmeyecektir.

Emeklilik fonlarından finansman yapılması uzun vadeli borçlanma olacağından ekonomik istikrar üzerindeki etkisi olumlu yönde olacaktır. Diğer finansman teknikleri ile kıyaslandığında bu tür bir borçlanmanın uzun vadeli olması ve gönüllü tasarruflardan karşılanması nedeniyle faiz oranlan daha düşük seyredeceği için devletin faiz yükü azalacaktır. Diğer yandan kamu kuruluşlarının açıkları ve sermaye yetersizliklerinin giderilmesinde bu tür bir kaynağa başvurulması ekonomik denge üzerinde olumsuz etkiler meydana getirmez. Yani, arz ve talep koşullarını etkileyen bir borç yöntemi değildirBireysel emeklilik fon hacminin önemli boyutlara ulaşması hisse senedi ve tahvil piyasalarının gelişimi ve derinleşmesini olumlu yönde etkilediğinden toplam tasarruf ve yatırım oranını arttırarak ve yatırımların verimliliğini yükselterek ekonomik büyüme üzerinde etkili olması olasıdır.

Bireysel Emeklilik ve Ekonomik İstikrar
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3086 kez okundu

2.1.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • nilgun96
  nilgun96
  20.6.2018

  ekonomik istikrar bireysel emekliliğe kaldıysa vay halimize. ayak bastı parası, nefes vergisi filan ödeyeceğimiz günler yakın.

 • can03
  can03
  3.6.2018

  ekonomik istikrar devam ettiği sürece bireysel emeklilik ödemeleri de düzenli ödenmeye devam eder. ekonomi kötüye gittiği sürece öncelikli bırakılan bireysel emeklilik ödemeleridir.

 • kaptanelvıs
  kaptanelvıs
  11.1.2018

  Bizden zorla alınan otomatik bireysel emekliliklerle finansman bulmaya çalışıyorlar kendileri gereksiz kamu harcamaları yaparken.

 • vasini
  vasini
  1.6.2017

  Gercekten Halkin gelecegini dusunduklerini bilsek evet biresyel emeklilik yaptitiriz fakat biliyoruz ki sadece fon amacli.

 • ibrahim halil
  ibrahim halil
  26.4.2016

  herkesin kendisini kurtarmaya çalıştığı memleket olarak tarihe geçecez

 • nimet islamoğlu
  nimet islamoğlu
  17.3.2016

  aynen istikrarlı bir şekilde orta doğu ülkesi olmaya doğru emin adımlarla ilerliyoruz

 • ultraslian81
  ultraslian81
  30.1.2016

  bana ekonomik istikrar demeyin bi gülme geliyo

 • arabi
  arabi
  22.7.2015

  Bireysel emeklilik ile uzun vadede yatirim yapılması ve bu yatirimin devlet kontrolunde yapilmasi ile ekonomi canlnmaktadir.

 • zafer45
  zafer45
  17.11.2014

  ufkumu genişlettiniz teşekkürler

 • evdenevc
  evdenevc
  16.10.2014

  bireysel emeklilik çok da bireysel değil demek ki, ticari bankaların selametini bile etkiliyormuş meğersem

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz