15.9.2013
4.25 / 4 oy

Bir Gezegen olarak Dünya

Dünya Gezegeni

Dünya, Güneş Sistemi'nde Güneş'e uzaklığa göre üçüncü sırada yer alan gezegendir. Bilindiği kadarıyla Güneş Sistemi'nde koşulları canlıların yaşamasına elverişli tek gezegen Dünya'dır. Dünya'ya en yakın gök cismi yaklaşık 384.400 km uzaklıktaki Ay'dır.

Dünya'da yaşam

Dünya ile Güneş arasındaki uzaklık, yaşamın sürebilmesi i<;in tam olarak gerekli ısı ve ışık miktarının alınabilmesini sağlar. Atmosferin gazlardan oluşan bileşimi bitkilerin, hayvanların ve insanların solumalarını olanaklı kılar. Hava sıcaklığı ise suyun sıvı halde bulunmasına elverişlidir. Bunların hepsi, Dünya'daki yaşam için gerekli koşullardır.

Kanada'nın ilk yer gözlem uydusu olan RADARSAT. 1995'in Kasım ayında yörüngesine yerleştirilmiştir.

RADARSAT yeryüzüne ait yüksek kaliteli görüntüler sağlayabilmektedir. RADARSAT'dan Dünya'nın doğal kaynakları ile çevrenin gözlenmesinde yararlanılmaktadır.

Çekim kuvveti Nedir?

Güneş Sistemi'ndeki gök cisimleri arasında görünmez bir kuvvet vardır. "Yerçekimi" olarak adlandırılan bu kuvvet, gök cisimlerini bir arada tutar. Ay'ı Dünya'nın çevresindeki yörüngesinde tutan da Dünya'nın kütleçekim kuvvetidir.

Gelgit Nedir?

Ay'ın kütleçekim kuvveti de Dünya üzerinde etkilidir; Dünya'daki deniz ve okyanusların su seviyesinde yükselmelere ve alçalmalara neden olur. Deniz seviyesindeki bu değişimlere "gelgit" denir.

Dünya'nın tek bir uydusu vardır. Çoğu uydu, yörüngesinde bulunduğu gezegenle karşılaştırıldığında küçüktür; ancak uydumuz Ay bu genellemenin dışında kalır. Ay'ın çapı, Dünya'nınkinin yaklaşık dörtte biridir.

Ay'ın kendi ışığı olmamakla birlikte, güneş ışınlarını yansıttığından, geceleri gökyüzünde çok parlak görünebilir.

İletişim uydusu Nedir?

Bilim insanları günümüzde, uydulardan alınan verilerle çok geniş alanları gözleyebilmektedirler. "Uydu" adı verilen aygıtlar Dünya'nın etrafındaki yörüngelerinde dolanarak gezegenimiz hakkında bilgi toplar. Uzaya gönderilen ilk uydu 4 Ekim 1957'de, gezegenimizi kuşatan gazların araştırılmasında kullanılmak üzere SSCB tarafından fırlatıldı. "1957 Alfa 2 Uydusu" uydunun resmi adıydı, fakat Rusçada "küçük kâşif" anlamına gelen "Sputnik" adıyla bilinegeldi.

Bir Gezegen olarak Dünya
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1839 kez okundu

15.9.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • okutay
  okutay
  14.7.2018

  peki neden öldükten sonra gitmeyi planladığımız farklı aleme de bu gezegen isminden ilham alarak öbür dünya ya da öteki dünya diyoruz? bütün kainat sanki dünyadan ibaretmiş gibi kalan her şey de öteki dünya mıdır yani?

 • caner.bagci
  caner.bagci
  23.4.2018

  dünya kelimesini sanki kainatmış gibi şarkı sözlerinde bile kullandığımız ve hatta kişileştirdiğimiz için dünya gezegeni denince insan hayvanı gibi bir algılama oldu bende :) zalim dünya derken güzeldi tabi ama komik dünya ya da adil dünya diyeni de hiç duymadım, hep dertli insanlar tarafından takılıyor sanırım bu sıfatlar

 • Senem Çomaklı
  Senem Çomaklı
  11.1.2018

  akıllı geçinen ve kendisine insan diyen canlılar tarafından yıkıma kadar kirletilmeye mahkum kalmış olan tatlı mı tatlı bir gezegen aslında, ama bir canlının hem kendisini akıllı olarak nitelendirmesi hem de düşüncesizce çoğalarak yaşadığı yeri yok etmesi çok enteresan

 • va12
  va12
  17.6.2016

  Olmasaymis daha mi iyi olurmuş. Sanırım. Diğer canlılar çevrelerine zarar vermiyorken insan sürekli bir saldırı potansiyelinde.

 • kartal20
  kartal20
  14.12.2015

  Yazıyı geçtim de başliga bayıldım tam romansı bir başlık olmuş.

 • musicman
  musicman
  12.5.2015

  dünya gezegeni ney ya? insan hayvanısın olm siz

 • leylaca
  leylaca
  29.10.2014

  reitix cıvıtma ekibi hemen doluşmuş, bir cıvıtma ekibi olarak reitix tayfası

 • sonosmanlı
  sonosmanlı
  27.10.2014

  boş zamanlarında hobi olarak gezegenlik yapan dünya

 • kildebrak
  kildebrak
  20.10.2014

  dünyanın gezegen olmaktan başka mesuliyetleri de mi varmış :)

 • mayatita
  mayatita
  12.10.2014

  hehe eğlenceli başlık, tiyatrocu gözünden sinema gibi olmuş :)

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz