16.09.2013
4.25 / 4 oy

Bilgisayar Türleri

Bilgisayar Türleri Nelerdir?

Bilgisayar sistemleri, yeteneklerinin zenginliği nedeniyle artık her alanda yaygın olarak kullanılıyor. Aklımıza bile gelmeyecek amaçlar için kullanılan sistemler var. Kullanım alanlannın çeşitliliğinden dolayı üretici firmalar farklı bilgisayar sistemleri tasarlıyor ve geliştiriyor. Bilgisayar sistemleri bu nedenlerden dolayı çok çeşitlilik gösterir. Bir sınıflandırma yapmak çok zordur ve tek bir kritere göre yapılamaz. Sınıflandırmayı birkaç önemli kritere göre yapmamız gerekir.

Fiziksel büyüklüklerine (işlem kapasitelerine göre) ve kullanıcı sayılarına göre bilgisayarlar

ilk bilgisayar sistemleri çok hantal ve yavaş sistemlerdi. Çok arıza yapıyorlar ve çok yer kaplıyorlardı. Zaman içinde sistemler küçüldü ve yetenekleri artırıldı. İlk seri üretilen sistemler çok kullanıcılı sistemlerdi ve fiziksel olarak ağır ve hacimliydiler. 1980'lerden sonra sistemler kişiselleştirilebildi. Bugün incelediğimizde ise bilgisayarları büyüklük ve kullanıcı sayılanna göre dört grupta sınıflandırabiliyoruz.

Büyük boy bilgisayarlar (mainframe computers), yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilen ve yüksek işlem kapasitesine sahip olan bilgisayarlardır. Çoğunlukla bankalann, askeri üslerin, büyük üretim tesislerinin, üniversitelerin bilgi-işlem merkezlerinde kullanılır. Özellikleri nedeniyle uzay araştırmaları ve nükleer araştırma tesisleri gibi büyük merkezlerde de kullanılır. Fiziksel olarak da ağır ve hacimli sistemlerdir.

Orta boy bilgisayarlar (midi computer) ise onlarca kullanıcıya aynı anda hizmet verebilen bilgisayarlardır. Okullarda, küçük ve orta ölçekli işletmelerde, bir banka şubesinde ya da çok katlı bir ofiste kullanılırlar.

PC Nedir?

Küçük boy bilgisayarlar (mini computers), teknik olarak sadece 1 kullanıcıya hizmet vermek için tasarlanmış bilgisayarlardır. Bu nedenle bu sistemlere -adı üzerinde- kişisel bilgisayar (PC: personal computer) sistemleri denir. Dizüstü bilgisayarlar (laptop computer) da işlem kapasiteleri nedeniyle bu sınıflandırmaya girer.

Mikro sistemler, Yeni nesil cep bilgindir (pocket PC, palm computers). Kişisel kullanım için düşün cepte taejte taşınabilen boyudan çok küçük bilgisayarlardır.

Kullanım amaçlarına göre bilgisayar

Bilgisayarlar bir çok farkk amaç için ünte ve kne 'e kullanılmaktadır. Bilgisayarları kullanım amaçlanna göre temk iki grk ki grupta inceleyebiliriz:

Genel amaçlı bilgisayarlar, birçok değişik görevi gerçekkştirebilen bilgisayarlardır. Kişisel bilgisayarlar bunlara örnekdr. Bir kullanıcı kişisel bilgisayarı ile oyun oynayabilir, müzik dinleyebilir, film seyredebilir, diğer kullanıcılarla iledşim kurabilir, hesaplama yapılabilir vs.

Özel amaçlı bilgisayarlar ise sadece tek bir görevi gerçekleştirmek için tasarlanmış sistemlerdir. Örneğin TV atarileri, klasik hesap makineleri, ban-kamadkler (ATM'ler), tıpta ve endüstride kullanılan çeşitli bilgisayar destekli cihazlar vs.

Cep telefonlan ilk üretildiklerinde sadece telefon görüşmeleri ve mesaj alıp/gönderme işlevlerini yerine gedrebiliyorlardı. Bu nedenle özel amaçlı sistemler olarak düşünülüyordu. Zaman içinde bu sistemlerde geliştirildi. Yeni nesil cep telefonlan ile haberleşmenin dışında, oyun oynama, kişisel bilgileri saklama, hesaplama yapma, fotoğraf çekme, müzik (MP3) dinleme, internete bağlanma, radyo dinleme ve hatta TV seyretme gibi işlevleri gerçekleştirmek mümkün. Bu nedenle cep telefonlannı artık genel amaçlı sistemler sınıfında düşünebiliriz.

Çalışma prensiplerine göre bilgisayarlar

Endüstride çok değişik amaçlar için kullanılan sistemler bulunmaktadır. Bu sistemleri çalışma prensiplerine göre üç temel grupta inceliyoruz:

Fiziksel (analog) bilgisayarlar, fiziksel esaslarla çalışan bilgisayarlardır. Çoğunlukla endüstrinin çeşitli kollannda, tıpta, meteorolojide ve haritacılıkta kullanılırlar. Bu cihazlar sıcaklık, hız, basınç gibi değerleri ölçer ve kontrol ederler.

Sayısal (dijital) bilgisayarlar, girilen tüm verileri sayılara çeviren ve öyle işlem yapan sistemlerdir. Çoğumuzun bilgisayar deyince aklına gelen kişisel bilgisayarlar, sayısal sistemlere güzel bir örnektir.

Karma (hybrid) bilgisayarlar ise fiziksel ve sayısal esaslann birlikte kullanıldığı sistemlerdir. Bu sistemler endüstride yoğun olarak kullanılmaktadır. CNC (computerized numeric control) tezgahlar, elektronik ateşlemek ve elektronik göstergeli otomobiller, bilgisayarlı rot-balans ayar sistemleri,

bilgisayarlı egzoz ölçüm sistemleri, tıpta kullanılan bilgisayar destekli sistemler (en basiti elektronik göstergeli tansiyon ölçerler) vs. Elektronik termometre ve barometreler.

Dijital ve analog sistemlerin karşılaştırılması için verilebilecek en güzel örnekler şunlar olabilir: Elektronik kol saatleri ve normal (akrepli, yelkovan-lı) kol saatleri, Facit marka mekanik hesap makineleri ile elektronik hesap makineleri, film kullanan normal fotoğraf makineleri ile dijital fotoğraf makineleri, mekanik müzik kutulan ve elektronik müzik kutulan, Gerçek zilli kapı zilleri ve elektronik kapı zilleri.

Verileri alış biçimlerine göre bilgisayarlar

Bilgisayar sistemlerinin hepsi verileri aynı biçimde okumaz ve işlemezler. Bilgisayar sistemlerinin verileri iki temel alış biçimi vardır:

Veriyi kesintili alan bilgisayar sistemlerinde veri gerektiğinde girilir. Bu sistemler veriyi sürekli alma ihtiyacı duymazlar. Kullanılmadığı zaman bilgisayar sistemleri istenildiği kadar kapatılabilir. Kişisel bilgisayarlar bu sistemlere güzel bir örnektir.

Veriyi sürekli alan bilgisayar sistemlerinde ise sürekli -aralıksız- bir veri girişi vardır. Sistemlerin kullanım amacı bunu gerektirir. Örneğin: Radarlar sürekli veri girişi yapan sistemlerdir. Çalışmakta olan bir aracın hız göstergesi ya da sürekli yanan bir fınnın sıcaklık kontrolü, bir gaz dolum tesisinde kazanlann basınç kontrolü, meteorolojik amaçlarla kullanılan cihazlann yaptığı sürekli ölçümler hatta ilkel rüzgargülü bu sistemlere örnektir.

 

Bilgisayar Türleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 9555 kez okundu

16.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • talha
  15.10.2019

  Amaç bilgiyi saklama kapasitesi ve en ergonomik kullanımı sunabilmek olsaydı bugün bence çok daha farklı ve pratik bilgisayarlar kullanıyor olurduk. Apple'ın başardığı da bu oldu işte, sahip olduğu teknolojinin bir parçası olduğuna inandırılarak daha fazla para ödemeye ikna oldular. kötü teknoloji değil elbette ama aradaki fiyat farkına değerliği, bazı ürünleri için tartışılır

 • savage_
  03.11.2018

  yeni mac'ler yazılımsal üstünlükleri ile daha düşük kapasitedeki donanımlar ile daha güçlü pc'leri tokatlayıp atıyor ama dolar euro TL kurları o kadar uçurum oldu ki windows bile pahalı gelir oldu

 • astsubay
  06.02.2018

  marka değişikliği mi diyen olmuş diyecektim ama pc ile mac'in kesinlikle farklı bilgisayarlar olduğunu farkedince eleştiremeden vazgeçtim

 • mhmt8
  09.01.2017

  Yakinda çiplere kadar inecek bilgisayar turleri olacak. Her birimize birer adet takilacak sanal ekranlardan is yapacagiz.

 • miracle butterfly
  23.10.2015

  Marka olarak midir nedir? Kac cesit bilgisayar olabilir ki.

 • izmir1987
  05.06.2015

  haha çocukken izlediğim bilim kurgu filmlerinde kimse g.tüne araba anahtarı sokmak durumunda kalmıyordu, teknolojinin bedeli bu olmamalıydı

 • rumet
  05.06.2015

  iyi ki bi arge yaptık ya, anahtarı da bi yerimize sokarız artık işlevsiz kalan tek uzvumuzu da değerlendirmiş oluruz

 • Sabri86
  05.06.2015

  hologram tuvalet diyerekten olayı farklı bir boyuta taşıyorum, nereye s.çacaklar bu yıldız çocuklar

 • PicturedLife
  05.06.2015

  cebe ışınlanan hologram arabayı hayal etmişsin de anahtar hala anahtar ona da bir inovasyon lazım

 • rumet
  05.06.2015

  o da ne ki, benim asıl fantezim hologram araba, park yeri derdi yok, gideceğin yere varınca cebindeki anahtara geri ışınlıyorsun araban cebinde geziyorsun, değnekçi derdi yok otopark derdi yok

 • incebellibardak
  05.06.2015

  şu science fiction filmlerindeki hologram bilgisayarlar çıksa da sürekli telefon tablet bilgisayar taşımaktan da kurtulsak

 • saferen
  23.05.2015

  tabletler de artık işlem güçleri açısından bu aileye dahil edilmelidir bence de

 • esenmell
  29.11.2014

  niye notebook'lar var artık, dev gibi masaüstü bilgisayarlar yerine de pek güzel ikame ediliyorlar

 • sema ozturk
  29.11.2014

  masaüstü bilgisayarın yerini herhangi bir teknolojinin tutabileceğini düşünmüyorum ben

 • aky
  31.10.2014

  kişisel bilgisayarlar da artık tarihe karışacak gibi, herkesin elinde tablet var artık

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.