07.01.2014
4.58 / 43 oy

Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir?

LAN ve WAN bağlantılarının kapasitesi, bant genişliği ile tanımlanır. LAN bağlantılarında 10, 16, 100, 150, 622 Mbps ve 1 Gbps gibi yüksek hızlardan bahsedilirken, WAN bağlantılarında 33.6K bps, 56Kbps ve 2Mbps gibi daha düşük hızlardan bahsedilir. Bant genişliği kavramı network hızı için önemli bir kavram olmasına rağmen, çoğu zaman karıştırılır.

Bant genişliği, bit per second (bps) ile ölçülür. Yani birim zamanda bir yerden başka bir yere birim zamanda geçen bilgi miktarıdır. Bant genişliğini, bir şehrin su şebekesine benzetebilirsiniz. Şehrin merkezindeki su borularının kalınlığı 3 m'ye kadar çıkarken, evimize gelen su borusunun kalınlığı 1,5 cm civarındadır. Borunun kalınlığı, taşıdığı su miktarıyla orantılıdır. Bu analojide bant genişliği borulara, borudan akan su da transfer olan bilgiye benzer. Su şebekesi üzerinde suyun «leşini yönlendiren valfler, pompalar ve diğer elemanlar, ağ üzerinde veri trafiğini yöneten ağ cihazlarına benzer. Suyun kesintisiz akması için su şebekesi üzerindeki cihazların tam fonksiyonel olması ve su borularının yeterli kalınlıkta olması gerekirken, veri trafiğinin hızlı ve kesintisiz olması için de ağ üzerindeki cihazların yeterince hızlı ve bant genişliğinin de büyük olması gerekir.

bandwith

Bant genişliği kavramı en ideal durumlar için geçerlidir. Yani 2 Mbps bant genişliği olan bir WAN uygulamasında, bu hız ideal bir hızdır. Ağın gerçek hızı çıkış hızı ile ölçülür. Çıkış hızı da her zaman maksimum bant genişliği hızından daha küçüktür. Çıkış hızı sunucuya, kullanıcı sayısına, kullanılan teknolojiye bağlı olarak değişir.

Ağ Standartları Nelerdir?

Bilgisayar ağları zaman içinde hızla gelişmeye başladı. Ağların hem kullanıcı sayısında, hem de teknolojisinde önemli gelişmeler oldu. Ancak donanım ve yazılım firmaları sadece kendi ürünlerinde çalışabilen ağ cihazları ve teknoloji geliştirmeye başlayınca bir standarda gidilmeye ihtiyaç duyuldu. Bu amaçla birçok organizasyon ve kurum oluşturuldu. Bunlardan bazıları şöyledir:

ISO - International Organization of Standardization Nedir?

Ağ konusunda çalışmalar yapan Paris kökenli en tanınmış organizasyonlardan biridir. OSI modelini geliştirmiştir.

ANSI - American National Standarts Institute Nedir?

Bilgisayar başta olmak üzere pek çok endüstri dalında standartlar belirleyen bir kurumdur. Fortran, Cobol, C ve FDDI (Fiber xxx) standartları, en çok tanınmış çalışmalarındandır.

COSE - Common Open Software Environment Nedir?

IBM, HP, SunSoft ve Novell firmalarının oluşturduğu bu konsorsiyum, daha çok Unix masaüstü ortamı (CDE) üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır.

EIA - Eletronic Industries Association Nedir?

1924'te kurulan bu organizasyon daha çok telekomünikasyon ve bilgisayar haberleşmesi ile ilgili konularda standartlar belirler. RS-232, RS-449, EIA-568 tanınmış çalışmalarındandır.

IEEE - Institute of Eletrical and Electronic Engineers Nedir?

Elektronik ve iletişim konusundaki çalışmalarıyla tanınır. En tanınmış çalışması IEEE 802.x'dir.

ITU-T - International Telecommunication Union Nedir?

İletişim arayüzleriyle tanınır. X.25, V.35 gibi tanınmış standartları vardır.

IAB - Internet Activities Board Nedir?

İnternet üzerine çalışmalar yapan bir kurumdur. RFC'lerin bir internet standardı olmasını sağlamıştır.

RFC - Request for Comments Nedir?

RFC dokümanları internet ve TCP/IP ile çalışanlar için eşsiz bir hazine gibidir. İnternet teknolojisi ve TCP/IP protokolü ile ilgili hemen her şey bu dokümanlarda tanımlanmıştır.

Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 17647 kez okundu

07.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • lews
  10.04.2020

  komşularınızdan modeminize bağlı olan var mı diye modem arayüzünden bağlı cihazları bir kontrol edin derim çünkü netflix'teki minimal düşüş dışında herhangi bir yavaşlık yaşamadım. hatta superonline fiber bağlantıların upload hızlarını bile artırmış. kablonet'te belki aşırı yüklenmeye bağlı bir yavaşlık olmuş olabilir

 • idris demirdag
  05.04.2020

  teknik olarak nedenini ya da ispatını yapamıyor olsam da corona virüsü nedeniyle herkesin eve kapandığı 15 günlük süreçte evdeki internetin bir şekilde yavaşladığına eminim. evde internete bağlanan cihazların tümünden test ettim bu durumu. en somut olarak da netflix gibi yayınların kalitesine bakarak bu tespiti yapıyorum

 • safakkrts
  21.01.2020

  bütün bu cihazlar birbirleri ile ve modem ile kablosuz olarak haberleşirken acaba ev halkı olarak evde olduğumuzda bu uçan internet verilerinden ne kadar etkileniyoruz diye merak ediyorum. eskiden yatarken modemi kapatıyordum ama dediğiniz gibi bağlantı kuran cihazlar arttıkça sabah hepsinin birden modeme tekrar bağlanmaya çalışması, tek tuvaletli evde yaşayan çekirdek ailenin tuvalet sırasına dönüyor

 • orhan47
  21.01.2020

  peki evdeki tek bir modemden bağlanabilen cihaz sayısını belirleyen parametre de bant genişliği midir? eskiden bir bilgisayar vardı wifi ile bağlanan, sonra telefonlar, gelen misafirler, televizyonlar, akıllı ev sistemleri derken gariban modemin dili olsa da konuşsa diyorum bazen. cihaz sayısı arttıkça bağlantı kopma problemleri de artmaya başladı, bunu sebebi tam olarak nedir?

 • dietime
  07.05.2018

  bant genişliği denince benim aklıma hep akan bir su yolunda mağara gibi bir yer geliyor. Suyun hızını internetin hızı gibi gözümde canlandırıyorum ama aynı anda geçebilecek nesne sayısı da mağaranın genişliği gibi oluyor

 • taşkın
  24.03.2016

  benim aklıma hep su borusuymuş da ne kadar geniş olursa o kadar çok suyun geçmesi mümkün olurmuş gibi gelen teknolojik genişlik hadisesi

 • fatih4545
  08.10.2014

  aslında adı üstündedir, bandın genişliği. bant ne kadar genişse o kadar çok data akacaktır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.