7.12.2013
4.71 / 7 oy

Algı Nedir?

Bir şeyi duymaktan ötürü zihinde meydana gelen ilk iz; bir ya da birkaç duyuya yapılan etkilerin küme halinde toplanarak hep birden duyulması ve nedenlerinin anlaşılması; ruhumuzun bir işlevle dış dünyadaki eşyanın bir tasarımını meydana getirmesi; bir işlevin çalışması ya da sonucudur. Duyumla algı arasında fark vardır. Bu farkın en önemli yanı duyuların kişi dışı, algıların da kişisel oluşudur. Örneğin bir olayı ya da görünümü, gözü sağlam olan herkes ayni biçimde görür, ama herkesin algı derecesi bir olmaz. İnsanda kaç türlü duyu varsa, o kadar çeşitli algı olduğu kabul edilir. Algının doğruluğu için zihinde birikmiş olan izlerin, tasarımların çeşitli ve sağlam olmaları şarttır. Oysa çocuklar bu bakımdan yetişkinlerden çok geridirler. Çocuk, eşyanın yalnız yüz tarafını görebilir; biçimini, uzaklığını ve öteki niteliklerini anlayamaz. Çünkü zihinde daha önceden onun hakkında birikmiş izler yoktur. Çocuk algısının başka bir özelliği de eşyayı, ya da kişileri gördüğü zaman toptan bir etki alması, ayrıntıları kavranıayışıdır.

algı

Psikolog Stern, ikinci çocukluk döneminde algının basamaklarını dörde ayırır;

1. Çocuk sekiz yaşına kadar eşyayı toptan ve düzensiz olarak görebilir (ad verme basamağı).

2. Sekizinci yaştan sonra çocuk eşyada ve kişilerde gördüğü etkinliklere dikkat etmeğe başlar (etkinlik basamağı).

3. Çocuk 9-10 yaş arasında yer, sebep ve zaman ilişkilerini kavramaya başlar (ilişkiler basamağı).

4. Bundan sonra çocuk eşyanın kendine özgü niteliklerini çözümlemeye girişir, asıl algı ve gözlem bu dönemde gelişme yoluna girer (niteleme basamağı)

Zihnin sağlamlığı doğru etki almaya bağlıdır. Rousseau ve Pestalozzi algı eğitiminin önemini ilk defa kavrayıp belirtmişlerdir. El etkinliği algı eğitiminin temelini meydana getirir. Görülen, işitilen ya da duyulan şeyler bazen olduklarından başka türlü görülür, işitilir ya da duyulurlar. Buna algı galatları denir. Bunun nedeni, duyuların yanılmasıdır. Örneğin ayni büyüklükte biri siyah, öteki beyaz iki karenin ortasında yer almış ayni büyüklükte tirı beyaz, öteki siyah birbirine eşit iki karenin içindeki siyah daire ötekinden küçük görünür.

Algı Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1954 kez okundu

7.12.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Sabri86
  Sabri86
  13.6.2018

  algı operasyonunu merak ediyorsanız şu an içinde bulunduğumuz siyasi koşullara bir bakmanız yeterli. oldukça açık bir şekilde anlayacaksınız ne demek istediğimi.

 • eliff
  eliff
  6.2.2018

  algı denince ikinci kelime olarak hepimizin aklına operasyon gelir olmuşsa bu da artık her gördüğümüzün arkasında farklı bir şey olup olmadığını arayacak kadar paranoyak olduğumuzun göstergesi olsa gerek

 • onurözdemir
  onurözdemir
  31.5.2017

  algılamak ve özellikle doğru algılamak güç iş. senden beklenilen ile senin verdiğin yanıt birbirini tutmadığında bazen sorun olabiliyor.

 • miyade09
  miyade09
  29.4.2017

  Yaratilmak isyenen sey olabiliyor bazen. Algi meselesi diye de bir kavram var ustelik

 • ahmet _49
  ahmet _49
  1.2.2016

  çocukluğunuzu hatırlarsanız o zamanki gündem maddelerinizi, sınıf arkadaşlarınızı ve oyuncaklarını hatırlarsınız. bugünse gündeminizde geçim dertleri ve siyaset olması mümkündür. dolayısıyla algı dediğimiz konu yaşa ve günün ihtiyaçlarına göre şekillenir ve bir nevi insanın kendisini survive etmesinin çözümlemesidir

 • talip
  talip
  28.10.2014

  algı nedir sorusu bile bence algı şekline göre farklı algılanabilir, kime göre?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz