24.09.2013
4.49 / 43 oy

Ajax Nedir?

Ajax

AJAX (Asenkton Javascript ve XML) web yazılımlarının geliştirmesinde yeni bir boyut katan bir gelişmedir. Bunun için hemen hemen herkesin ilgisini çekmektedir. AJAX teknolojisi kullanılarak birçok proje ve uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Bunların başında google tarafından geliştirilen gmail gelmektedir. Bu uygulama ile Ajax kullanımı daha da artmıştır. Ajax 2002 yılından bugüne kadar yazılımcılar tarafından tercih edilmiştir.

Asp.Net yazılımcıları için de birçok kütüphanesi bulunmaktadır. Ajax web sayfası yenilenmeden javascript'le tetiklenmesinden ibarettir.

Kullanıcı bir web adresine girdiğinde sunucuya gider ve bir istek başlatılır. Başlatılan bu istek sunucu tarafından yorumlanır ve sayfa oluşturulur. Oluşturulan sayfa yüklenmeye başlar ve görüntülenir. Genel olarak web sayfası görüntülemeleri bu şekilde meydana gelir. Fakat AJAX sayfalarında bu iş biraz farklılık göstermektedir. Kullanıcı tarafından yapılan istek durumu sayfanın tamamen yüklenmesinden ziyade, sadece gereken bölümü yeniden yüklemesi sağlanır. Böylece sayfaların daha hızlı gelmesi ve ağ trafiğinin azalmasını sağlamaktadır.

Ajax, javascript ile yazılır. Diğer diller (Asp.net,asp,php vb) ile aktif olarak kullanabilirsiniz. Ajax kullanımı internet tarayıcılarınızın bu standardı (http request) tanıması gerekmektedir. Microsoft Explorer için Microsoft.XML, HTTP ve bir çok tarayıcı içinde XMLHttpRequest özelliğidir.

- Kullanıcı dostu: Formu kaydetmek için sayfayı yenilemezsiniz. Yönlendirdiğiniz sayfadan nasıl geri dönülür uğraşmak zorunda kalmaz. Kullanıcı aynı sayfada kalmaya devam eder. Kullanıcıdan alacağınızı alırsınız. O da vereceğini verir. Sayfayı boşuna yenilemeyin. AJAX kullanabilirsiniz.

Ajax'in Dezavantajları

- Geri (Back) butonu sorunu: Ajaxli sayfalarda bir butona tıkladığınızda yeni bir sayfaya geçilmediğinden geri butonuna bastığınızda alakasız ir sayfaya gidecekur.

- Tarayıcı (Browser) Uyumu: Ajax yaptıktan sonra tüm tarayıcılarda denemek gerekir, her tarayıcıda çalışmayabilir (Internet Explorer, Firefox, Opera, Netscape).

 

Ajax Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2207 kez okundu

24.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • voodoohack
  30.04.2018

  jquery ile birlikte kullanılacak diye bir kaide yok, özetle asenkronize (senkronize olmayan) işlemlerde kullanılan ve ilk dönemlerindeki meşakatli kullanımından ziyade bugün oldukça pratik olarak projenin istenen yerlerine eklenebilen güzel bir web teknolojisi

 • Sabri86
  25.04.2018

  jquery ile birlikte sıklıkla kullanılmaktadır, hatta model-view-controller yapılarda artık sistemin değişmez üyelerinden birisi olarak yeri kabullenilmiş oldu

 • sercan2009
  24.01.2016

  Yeni gibi tanıtılmış fakat 2002den beri kullanılan bir teknolojidir.

 • orhan47
  24.01.2016

  Gmail ajax uygulamasindan biridir.

 • aylin katranci
  12.06.2015

  eski bir temizlik şeysi markasıdır,ajaxla canım ajaxla reklamını 80 kuşağı hatırlayacaktır

 • psikopat61
  30.11.2014

  Asenkton Javascript in kisaltilmasi diye hatirliyorum.

 • Burhan Alagöz
  05.11.2014

  artık jquery ile kolayca yapılabilen hede

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.