30.12.2013
4.50 / 4 oy

Adolphe Ferriere Kimdir?

Yüzyılımızdaki pedagojik reform hareketinde önemli bir yeri olan ünlü eğitimci Adolphe Ferriere 1879 yılında İsviçrenin Cenevre şehrinde doğmuştur. 1900 yılında Lietz'in işbirliği ile kır eğitim yurtlarında öğrencilerin kişisel etkinlik yolu ile çalışmaları üzerinde denemeler yapmıştır. Decroly ile düşün değiş tokuşu yaparak bu alandaki çalışmalarını daha da geliştirmiş, böylece iki eğitimci arasında sıkı bir dostluk kurulmuştur. Esasen her ikisinin uyguladıkları metodlarda da benzerlik vardır. Ferriere, kısa bir süre doçentlik yaptıktan sonra, Cenevredeki J.J. Kousseau Enstitüsünün kumcusu C laparede onu kendisi ile işbirliği yapmaya çağırmıştır. Bu enstitü 1925 yılında Milletlerarası Eğitim Bürosu halinde genişleyince, burada bugün de yapılan karşılaştırmalı pedagoji çalışmalarının bilimsel alanda öncülüğünü yapanlardan biri de Ferriere olmuştur. 1921 de «Eğitimi Yenileştirme Dünya Birliği» kurucuları arasında bulunmuştur. Yüzyılımızın birinci yarısında dünya eğitiminin teorisini ve uygulamasını en iyi tanıyanlardan biri olarak ün salmış, bu konuda gezilere çıkararak Avrupa ve Amerika'da birçok konferanslar vermiştir.

Adolphe Ferriere

Etkinlik alanı çok geniş olan Ferricre in çalışmaları, pedagoji, psikoloji ve felsefe konularında yayınladığı çok sayıda kitaplarda kendini gösterir. Kitaplarının bir kısmı bütün dünya dillerine, bu arada Türkçeye de çevrilmiştir. Pedagoji ile ilgili kitaplarında (özellikle «Kişisel Etkinlik Okulu» adlı kitapta), çeşitli reform isteklerinin düşünce köklerini belirterek, eğitimde reform hareketinin bütün dünyayı kapsayan ana niteliğini gösterir. Çağımızın bu sayılı eğitimcisinin eser verme bakımından verimliliği özellikle dikkati çeker. Eserlerinde ortaya attığı düşünceler dünyanın birçok ülkelerinde eğitim hareketlerini etkilemiştir.

Adolphe Ferriere Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2154 kez okundu

30.12.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • torehan
    26.05.2016

    çevrilmiş ama ne kadar satıyor diye de bir araştırmakta fayda var, daha yerli yazarlarımıza bile saygımız yokken nerede kaldı ki bir de yabancı yazarları ve eserlerini tanıyacağız. hele ki bilimsel konularda...

  • ycet
    31.12.2015

    kitaplarının türkçeye çevrilmiş olması enteresanmış

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.