23.1.2016
5.00 / 1 oy

ASP.NET Üyelik Profilleri ve Rol Yönetimi

Asp.Net Üyelik ve Rol Sistemleri Nasıl Hazırlanır?

Projede ihtiyaç duyacağımız tabloların bazılarını, manuel olarak oluşturmamız gerekecektir. Fakat bazen biz geliştiriciler için kullanım kolaylığı ve güvenlik sağlaması amacıyla, önceden tasarlanmış sınıf ve veritabanı yapılarından faydalanmak isteyebiliriz. Microsoft. Net teknolojileriyle uygulama geliştirdiğinizde, birçok hazır sınıfın yer aldığını görürsünüz. Biz bu hazır sınıflardan üyelik sistemi sınıfını kullanacağız ve projemize kullanıcı (user) eklerken, yetkilendirme yaparken ve rol tanımlarken bu yapıdan faydalanacağız. Bu sayede üyelik sisteminde yaşanan güvenlik açıklarından da korunmuş olacağız. Bu işlemi yapmak için, bilgisayarınızda Bilgisayarım/C/Windows/microsoft.rıet/framework/v4.0.30319 dizin yolunu takip edin ve ulaştığınız dosya içerisindeki aspnet_regsql.exe uygulamasını çalıştırın. Bu dizin bilgisayarınızda kurulu olan Visual Studio yazılımının versiyonuna ve işletim sisteminizin versiyonuna göre değişik uzantılar alabilir. Sisteminizde kurulumu olan versiyonlara göre dikkatlice bu dosyayı bulmanız gerekebilir. Dosyayı çalıştırdıktan sonra, karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek ve projemiz için oluşturduğumuz veritabanını bu pencere aracılığıyla seçip işleme devam edeceğiz.

üyelik

Bu adımları tamamladıktan sonra veritabanımızın içerisinde asp.net membership, applications, users gibi tabloların eklendiğini görebiliriz. Users tablosu bizim üyelik, yani kullanıcı işlemlerimizi üstlenecektir. Bizim tasarladığımız kullanıcı tipi işletmenin personelleri olacağı için, bu tablo içerisinde bazı alanları özelleştirerek kendimiz ekleyeceğiz. Bu özelleştirdiğimiz alanlar personel aksiyonlarını ve özelliklerini tutacaktır. Örneğin users tablosuna personelin maaş bilgisi, işe başlama tarihi ve doğum tarihi gibi alanlar eklenebilir.

Asp.net ile Proje Oluşturulması

Bu bölümde asp.net projesini oluşturup, veritabanı bağlantısını gerçekleştirip, tabloları dbml dosyasına eklenir. Tasarımı şekillendirip tasarım dosyalarını projenize ekleyebilirsiniz. Sayfaları, yani web formları oluşturulur ve masterpage yapısını oluşturup incelemek gerekir. Daha sonra rol tanımlamaları, yetkilendirmeler ve web.config ayarlarını yapılmalıdır.

ASP.NET Üyelik Profilleri ve Rol Yönetimi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1636 kez okundu

23.1.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • gdemir
  gdemir
  2.5.2018

  ilk versiyon asp.net ile birlikte gelen üyelik sistemindeki hatalı yapı o kadar kötü olmasaydı mvc ile de bir migration rehberi eşliğinde farklı bir üyelik veritabanı yapısına geçiş yapmaya çalışmamıza gerek kalmamış olurdu, bu sistemi hazırlayanların dünyanın en zeki adamları olduğunu bilmek de ayrıca üzüyor

 • serdarc7
  serdarc7
  19.2.2018

  konuyu bilene fayda sağlamayacak kadar yüzeysel, bilmeyene de bir adım attıramayacak kadar ilk adım atılacak noktadan uzak faydasız bir yazı olmuş bence, amaçsız

 • memet_hasta
  memet_hasta
  29.1.2016

  ben de üyelik veritabanı olarak yıllardır regsql kullanıyorum ama mevcut haliyle çok yetersiz olduğu için ad, soyad, kullanıcı ID değeri, avatar vb. işlemler için eklemeler yapmak gerekiyor. ayrıca mevcut membership ve membershipuser sınıfları da regsql için yapılandırıldığından onları da güncellemek gerekiyor.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz