16.2.2016
5.00 / 1 oy

istanbul Üsküdar Turu Gezi Rehberi

Üsküdar Civarında Gezilmesi Gereken Yerler

Marmaray kazıları nedeniyle meydanları uzun süredir inşa halinde, toz toprak içinde iki tarihi semt. Ama çevrede gezilecek görülecek çok şey var. Kadıköy Khalkedon iken karşıda Konstantin'in şehri yoktu henüz. Tarihi yarımada ve Pera aldı başını gitti de Üsküdar Kadıköy bakakaldı. Acısını çıkaracak mı bilinmez.

Üsküdar Gezi Rehberi

Üsküdar Meydanına hakan iki büyük camiden yüksek bir sel üzerindeki iskele Camisi ya da diğer adıyla Mihrimah Camisi Sinan'ın gençlik dönemi eserlerinden. Kanuni Sultan Süleyman'ın km Mihrimah Sultan tarafından 1548'de yaptırılmış. Meydana bakan diğer cami, ahşap Hünkar girişi ile Yeni Valide Camisi. Cami Sultan III. Ahmet tarafından annesi Gülnuş Emetullah adına yaptırılmış. Klasik cami mimarisinin son örneği.

üsküdar

Meydana yakın tarihi Kanaat Lokantası. Geleneksel Türk yemekleri ve tatlılar.

Boğaz kenarından Harem'e doğru Şemsi Paşa camii. Mimar Sinan'ın küçük ama çok güzel eseri.

Biraz ileride Üsküdar'daki en eski Osmanlı yapılarından Rum Mehmet Paşa Camisi. (Paşa Müslüman olup cami de yaptırmış ama halk adının başına Rum eklemiş gene de).

Biraz ileride. Boğazın ve İstanbul'un simgesi ünlü Kızkulesi. Kızkulesi'ni kıyıdan karşılayan semt ise Salacak. Kıyı boyu Boğaz ve Tarihi Yanmada manzaralı lokanta ve çay bahçeleri. Kızkulesi: İlk kulenin M Ö. 5. yüzyılda Atina'lı komutan Alkibiates tarafından Karadeniz'den gelen gemileri gözetlemek için yaptırıldığı söylenir. Kule, Bizans imparatoru Kommenos tarafından limanı korumak için kaleye çevrilmiş. Osmanlı döneminde denizci ve tüccarlardan vergi toplamak için gümrük binası olarak kullanılmış. III. Ahmet tarafından restore edilerek karakola dönüştürülmüş.

Bugün özel turistik işletme. Salacak'tan tekne servisi. Akşamlan müzik eşliğinde lokanta, cafe, bar.

Salacak'ta Çürüksulu Yalısı. Yalının içinde süslemeler, kabartmalar.

Üsküdar Meydanından Kadıköy'e doğru

Atik Valide Camisi ve Külliyesi. Sinan'ın yaşlılık dönemi eseri. (1538) Caminin çapraz karşısında olan ve şimdi çarşı olarak kullanılan yer Sinan Hamamı Rum Mehmet Paşa Camisi'nin doğusunda Ayazma Camisi.

Bağlarbaşı'na doğru çıkan Selamsız Caddesi'nin biraz yukarısında Ermeni Surp Karehit.

Pazarbaşı'nda ise Ermeni Surp Haç kiliseleri.

Daha önce güzel bir yapı olan Selamsız-Çinili Karakol ile az ilerisinde Fransız Okulu binaları. Bağlarbaşı'ndan Kadıköy'e doğru Türkler'in İstanbul'daki en eski mezarlığı Karacaahmet.

Selimiye - Haydarpaşa Gezi Rehberi

Semte adını veren Selimiye Kışlası. Osmanlı padişahı III. Selim'in kurduğu Nizam - Cedit askerinin barınması için ahşap olarak yaptırılmış Anadolu yakasının en görkemli binası. Bina bugünkü şeklini Abdülmecid döneminde alıyor. (1854) Florance Nigtingale Müzesi de burada. Randevuyla ziyaret edilebiliyor. Kışlanın hemen yanıbaşında yine III. Selim'in yaptırdığı Selimiye Camii.

Ve bu yakanın kışladan sonraki ikinci büyük ve görkemi yapısı; II. Abdülhamit tarafından Tıp Fakültesi olarak inşa ettirilmiş. Cumhuriyet döneminde Haydarpaşa l.isesi olarak kullanılmış, bugün Marmara Üniversitesi ne ait bina. Bina ünlü Fransız mimar Vallaury eseri.

Kadıköy'e doğru son tarihi yapı. Haydarpaşa Garı. (Osmanlı'da ilk demiryolu hattı İstanbul ile İznik'i bağlıyor ve 1873'te inşa ediliyor. Abdülhamit demiryolu hattını geliştirmek istiyor ama kıt kaynaklan nedeniyle Alman İmparatoru II. Wilhelm'e başvuruyor. Deutsche Bank demiryolu hattının geliştirilmesi ve işletmesi için yatırım yapmayı kabul ediyor. Haydarpaşa Garı da bu dönemde. Alman sermayesi. Alman mimar, mühendisleri ve mimari tarzıyla inşa ediliyor (1908). Binanın mimarları Otto Richter ve Helmut Cuno adli iki Alman.

istanbul Üsküdar Turu Gezi Rehberi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1086 kez okundu

16.2.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • fatih4545
  fatih4545
  10.6.2016

  Merhaba bayram tatilinde istanbulda olacaguz arkadasimla. Onerdiginiz yerler var mı

 • jale
  jale
  23.2.2016

  lan ne denizmiş, etrafındaki her yeri gezilebilecek dünyanın en güzel yeri sanıyor görmeyenler, bence siz tatile temiz temiz ege sahillerine kayın, bu kadar kalabalıkta gezilmez

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz