27.10.2014
5.00 / 1 oy

Yangın Söndürme Yöntemleri

Yangının önlenebilmesi için yanma üçgeninin üç kenarında yer alan elemanların birbiri ile olan irtibatlarının kesilmesi gereklidir. Yani, ya ısı düşürülmelidir yada yalancı madde ile oksijen ilişkisi kesilmelidir. Yangın söndürmede kullanılan vasıtalar iki grupta incelenebilir.

yangın

Sabit Yangın Söndürme Tesisatları

İşletmenin belirli bölümlerine monte edilen ve sabit olan söndürme vasıtaları bu gruba girer.

Yangın Musluğu Şebekesi: Hidrantlara yangın hortumu takılarak su alınan musluk şebekesidir. Hidratlara su ya şehir şebekesinden ya da işletmeye ait bir depodan veya bir sarnıçtan temin edilir. Her halükarda sistemden fayda elde edebilmek için bir deponun şart olduğu bilinmelidir (en az 30 tonluk). Hidrantların suyun en az 3.5 atu basınçlı olması, hidrantların 8.5 cm. genişliğinde olması, ayrıca itfaiye rekorlarının normlarına uygun olması gerekir. Hortum uzunluğunun azami 75 metre olması, hortumların bakımının belirli periyotlarla yapılmasının sağlanması, hortum dolaplarının arasındaki mesafenin işletmenin faaliyetine uygun bir şekilde ayarlanması yangına karşı etkili müdahale için gerekli konulardır.

Sprinkler Tesisatı: Ülkemizde birkaç büyük işletmede kullanılan, buna karşın Avrupa ve Amerika'da son derece yaygın bir şekilde kullanılan bir yangın söndürme sistemi olan sprinkler, basit olarak işletmelerin tavanında dizilen su boruları üzerinde belirli aralıklarla konulan musluklarda ibarettir. Bu muslukların ucuna takılan ve belirli bir ısıda otomatik olarak suyun akmasını sağlayan bir kafa bulunmaktadır (nozul). Sprinklerden tam randıman alabilmenin temel koşulu tazikli ve devamlı suyun sağlanmasıdır. Sprinklerin yangına hemen müdahale ile kaybı önemli ölçüde önlediği bir gerçektir.

Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemi: Bu sistem genel olarak;

Yangın emniyeti alınacak mahal: Bu bölüme devre gaz basıncının balansını temin eden muhtelif delikli C02 püskürtme nozul ve devreleri ile otomatik sistemlerde, ayarlı ısı, duman ve yanıcı madde buharına duyarlı elemanlar yerleştirilir.

Yangın Kontrol İstasyonu: Tam otomatik, yarı otomatik yada elle kumandalı yangın ihbar ve kontrol kutuları bu bölüme yerleştirilir. Otomatik olanlar elektrik akımı ile çalışır.

Seyyar Yangın Söndürme Vasıtaları

Bu makalede sözü edilecek olan seyyar ve küçük elle taşınabilir yangın söndürme vasıtaları, yangının çıkış anındaki müdahalede çok önemli yararlar sağlamaktadır. Bu bakımdan her işletmede bulunması gereken teçhizatlardandırlar. İşletmenin faaliyetinin uygun tipte ve yeterlilikte seçilmesi, periyodik bakımlarının yapılmış olması ve kullanımının bilinmesi önemlidir. Bunlar: su ve kum kovaları, köpüklü söndürücüler, kimyasal tozlu söndürücüler ve karbondioksitli söndürücülerdir.

Yangın Söndürme Yöntemleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1594 kez okundu

27.10.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • mahser38
  mahser38
  23.6.2017

  Kesinlikle kisilerin dusunmesi gerekir yangin olmadan once. O an panik hali ile zor.

 • ruzgaruya
  ruzgaruya
  9.12.2015

  Her iki sistemin de kendine göre artı ve eksi yönleri vardır. Bu daha iyi diye ayıramazsınız.

 • romik
  romik
  7.12.2015

  seyyar yangın söndürme mi daha kullanışlı sabit mi?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz