23.10.2016
5.00 / 1 oy

Videoları Nerede Paylaşmalı?

Video çalışmanızı sunmak için en iyi yollardan biri DCP adı verilen teknik. DCP Digital Cinema Projection adı verilen bir sayısal sinema protokolü. Bu format, sinema projeksiyonlarında gösterilecek video dosyalarının nasıl hazırlanması gerektiğini belirliyor. Filminizi DCP yapacaksanız bunu profesyonel bir şekilde yaptırmanızı öneririm. Zira DCP başka bir renk uzayı kullanır ve dosyaların hazırlanması sırasında dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Adobe Premiere kendi içinde bir DCP yapma olanağı sunmaya başladı, ancak şimdilik herhangi bir ayara izin vermiyor.

DCP dışında filminizi Blu-Ray veya (artık çok az kullanılsa da) DVD video haline getirmek için önce mpeg formatına çevirmeniz gerekir. Bunu yapmak için NLE yazılımını kullanabilirsiniz, ama daha önce de belirttiğim gibi, ayrı bir kodlama yazılımı kullanmak daha iyi ve hızlı sonuç verecektir.

NLE yazılımından ihraç etmeyi (export) daha önceki bölümlerden hatırlayacaksınız. Mpeg kodlama yazılımlarında çok sayıda seçenek vardır. Yapabileceğiniz en yüksek kaliteli kodlama kalitesini seçin. Biraz zaman alacaktır, ama en iyi görüntü kalitesine ulaşmanın tek yolu budur. Kodlama süresi ne kadar kısalırsa görüntü kaliteniz o kadar düşer. Bu kodlama işlemi bir defa yapılacağı için biraz beklemekten zarar gelmez.

Önce küçük bir parçayı dönüştürüp kontrol etmekte yarar var. Böylece oluşabilecek sorunlar önceden fark edilebilir.

Ne yazık ki mpeg dosyasını doğrudan Blu-Ray veya DVD'ye kaydetmek herhangi bir oynatıcıda kullanabileceğiniz bir video disk hazırlamak için yeterli değil. Kodlanmış bu mpeg dosyasını bir Blu-Ray/DVD Authoring Software (yapım yazılımı) içine aktarıp çalışmanız gerekir. Bu yazılımlarla diskinize menüler, düğmeler, animasyonlar ve müzikler de ekleyebilirsiniz.

Ne yaparsanız yapın yine de hazırladığınız diskin dünyadaki bütün okuyucularda sorunsuzca çalışacağına emin olamazsınız. Bu konuda yapılabilecek pek bir şey yok. Yeni nesil okuyucular eskilere göre çok daha uyumlu, ama yine de her an eski bir okuyucuyla karşılaşabilirsiniz.

TV kanallarına film vermek istiyorsanız onların yayın formatını öğrenmeniz gerekir. Türkiye'de ulusal kanalların çok büyük kısmı mpeg veya mp4 dosyalarından yayın yapıyor. Hazırlamanız gereken mpeg formatını kanalın teknik ekibine sormanızda fayda var.

Videoları internette Paylaşmak

Yaygın video paylaşım ortamlarında filminizi dünyayla paylaşabilirsiniz elbette. Bunların en büyükleri herkesin bildiği gibi Vimeo ve Youtube.

youtube

Buralara film koyarken yapılması gereken bazı küçük ayarlar var. Öncelikle filminizin doğru şekilde sıkıştırılmış olmasına dikkat edin. Bu video siteleri gösterecekleri videoların ve sesin nasıl kodlanması gerektiğini çok net olarak belirtirler. Bunları inceleyip onlara uygun şekilde videonuzu kodlayın. Eğer videonuzu başka şekilde yollarsanız bu servisler filminizi yeniden kodlayabilir. Bu da yeniden sıkıştırma (recompression) ve görüntü kalitesinde bozulma demektir.

Ayrıca videonuzun mutlaka "tag" adı verilen kelimelerle detaylandırılmış olması, düzgün bir açıklaması olması, ekip bilgilerinin girilmesi ve mümkünse İngilizce altyazıyla sunulması gerekir. Bu video servisleri genellikle "closed captioning" adı verilen dosyaları destekler. Yani videonuzun altyazısını closed captioning yazılımında hazırlarsanız sonra her koyduğunuz yerde sorunsuz şekilde altyazıyla oynatabilirsiniz.

Tabii altyazı videonun üzerine gömülmüş de olabilir, ama diğeri daha profesyonel bir çözüm. İhtiyacı olmayanlar altyazı izlemek zorunda kalmaz.

Videonuzda izinsiz müzik kullandıysanız bu video servisleri otomatik olarak yakalar ve başınız derde girebilir. Size ait olmayan bir müziği veya görsel öğeyi hiçbir şekilde filminizde kullanmayın. Bu hem hırsızlık hem de profesyonelliğe yakışmayan bir durumdur. Çok çaresizseniz internette bedava müzik veren siteleri kullanabilirsiniz.

Videoları Nerede Paylaşmalı?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1184 kez okundu

23.10.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • açparantez
    açparantez
    20.3.2017

    nerede isterseniz orada paylaşın fakat etiketleme yaparken lütfen doğru betimleyici kelimeler kullanın.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz