19.10.2016
5.00 / 1 oy

Video'da Sesin Yapısını Değiştirmek

Videolarda Sesin Yapısını Değiştirmek

Sesleri kaydedildikleri gibi kullanmak zorunda değiliz elbette. Sesin yapısıyla bir noktaya kadar oynamamızı sağlayan araçlar NLE yazılımlarında yaygın olarak bulunur.

ses

Bunlardan en bilinenlerini sayarsak:

Audio Mixer

Ses kanallarının yüksekliklerinin değiştirilmesi için kullanılan arayüzdür. Her kanalın yüksekliğini ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz.

EQ - Frekans Ayarı

Bir sesin telefondan gelir gibi olmasını istiyor olabilirsiniz. Ya da TV'den duyulmasını... Bunu sağlamak için NLE yazılımlarında EQ panelini açmanız gerekir. Bu panelde sesin belirli frekanslarını öne çıkarıp belirli frekansları bastırabilirsiniz.

Örneğin telefon sesi yapmak için bas frekansları kısıp orta ve tizleri öne çıkarmanız iyi bir sonuç verebilir. Ya da fondaki bir klima sesini yok etmek istediğinizde bas frekansları kısarak bir noktaya kadar amacınıza ulaşabilirsiniz.

Equalizer, sesin belirli frekanslarını değiştirmemizi sağlar. 7 bantlı bir EQ ile sesin istediğiniz incelikte aralıklarıyla ayrı ayrı oynayabilirsiniz.

Reverb Eklemek

Ses dalgaları kulağımıza sadece ana kaynaktan gelmez. Genellikle diğer nesnelere ve duvarlara çarpan ve yansıyan ikincil dalgalar da kulağımıza gelir. Boş bir odada bu durum daha abartılı olacaktır. Bu etkiye "reverb" adı verilir. Özellikle stüdyolarda kaydedilmiş sesler çok kurudur (yani reverb eksikliği vardır). Bu durumu NLE yazılımınızdan reverb seçeneğini kullanarak değiştirebilirsiniz.

Bu arayüzdeki ayarlarla sesi çok büyük bir odadaymış gibi yankılandırabilirsiniz.

Time Compression & Expansion

Herhangi bir sesi bir noktaya kadar yavaşlatıp hızlandırmak da mümkündür. Bu modül içindebirçokseçenekbarındırır. Normalde ses yavaşlatılınca baslaşır, hızlandırılınca tizleşir. Oysa bilgisayar bunu engelleyebilir. Hem zamanla oynar, hem de pitch correction yaparsanız (yani sesin tizliğini-baslığını ayarlarsanız) yavaşlamaya veya hızlanmaya rağmen sesin niteliği değişmeyecektir.

Pitch Shift

Bu efekt herhangi bir sesin hızını değiştirmeksizin tonunu değiştirmeye yarar. Sesi olduğundan daha tiz veya bas hale getirebilirsiniz.

Compressor

Bu efekt ses yüksekliğinin anormal değişimler gösterdiği durumlarda (örneğin çok yüksek sesler ve çok alçak sesler arka arkaya geliyorsa) bu değişiklik oranlarını belirli bir aralığa sıkıştırmak için kullanılır. Fazla kullanıldığında seste rahatsız edici açılıp kapanma etkisi yaratacaktır. Çekim sırasında doğru kayıt yapmak tabii ki önemlidir, ancak her miks mutlaka belli oranda sıkıştırmaya ihtiyaç duyacaktır. Bir filmde hem fısıltıların hem silah seslerinin duyulabilmesi için bu işleme ihtiyacımız var.

Reverse (Tersten Oynatmak)

Sesin ters okunmasını sağlar.

Gain

Aynen görüntüde olduğu gibi ses dalgalarının yükseklikleri de yetersiz olduğunda bu efektle ses yükseltilebilir. Ancak sonuçta sadece ses yükselmekle kalmaz, onunla birlikte alt gürültü (system noise) de yükselir. Bu nedenle çok kullanmamak gerekir.

Signal Generator

Bu özellik istediğiniz yükseklikte düz sinyal sesi üretir. Genellikle kasetlerin başına konan 1 khz frekansında ve 0 dB yüksekliğindeki bip sesi filmin diğer bütün ses yüksekliklerine referans oluşturması açısından önemlidir. Miksaja başlamadan önce bir test sinyali yaratıp dinleme seviyenizi buna göre ayarlamanız iyi olur.

Video'da Sesin Yapısını Değiştirmek
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1322 kez okundu

19.10.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • avukat24
    avukat24
    26.4.2018

    adobe'nin ses değiştirme ile ilgili bir yazılımı ile cep telefonu uygulamalarından çok daha ötede kalitede ses dönüşümleri alabilirsiniz. Benim korkum ise bu teknolojik gücün herkese verilemesi ile neyin gerçek neyin kurgu olduğunu bir yerden sonra biz nasıl anlayabileceğiz?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz