20.10.2016
5.00 / 1 oy

Video'da Bozuk Sesleri Onarmak

Bozuk Sesleri Onarmak (Audio Restoration)

Sayısal teknolojiler bu konuda çok başarılı. Özellikle istenmeyen seslerin çıkarılması (sinyal gürültüsü, buzdolabı sesi vs gibi rahatsız edici sesler) için kullanılan "sound remover" türü eklentiler veya patlamış bir sesin normal seviyelerde matematiksel olarak yeniden yaratılmasını sağlayan "declipper" eklentileri artık kurgu yazılımlarının birer parçası. Özellikle Adobe Premiere Pro bu tür eklentileri içinde barındırıyor.

Bozuk Ses

Bozuk, hatalı, gereğinden düşük veya yüksek sesler bir film için asla kabul edilemeyecek unsurlardır. Eğer filminizin ses kuşağında bu tür sorunlar varsa mutlaka bu gelişmiş özellikli yazılımlardan yararlanarak sesleri düzeltin.

Video Sesleri ve Miksaj

Bu aşamada kanallarımızdaki bütün seslerin birbirlerine göre olan yüksekliklerini ayarlamamız gerekir. Bu dikkat isteyen ve iyi hoparlörlerden dinleyerek yapılması gereken bir iştir. Kötü kolonlar birçok frekansı duymanızı engelleyecek, bu yüzden yaptığınız miksaj hatalı olacaktır. Eğer miksajı kendiniz yapacaksanız satın alabileceğiniz en kaliteli kolonları edinmeye çalışın. Bu konuda cimri davranmak en çok yapılan yanlıştır.

NLE yazılımları ses miksajı yapmaya da izin verir. Automation Gain seçeneğiyle film oynarken kanalların yüksekliklerini belirleyebilir, yanlış yaptığınızda biraz geriden tekrar başlayabilirsiniz. Ya da manuel olarak tek tek ses kanallarını ayarlayabilirsiniz. Sesin aniden kesildiği yerlerde kısa fade'ler yaparak ses giriş-çıkışlarını yumuşatmanız gerekir.

Tabii miks yaparken bir gözünüz daima VU Metrede olmalı. Bu gösterge hiçbir zaman kırmızıya vurmamalıdır.

Kırmızıya vurma sesin bozulması (distortion) anlamına gelir ve ses kalitesinde ciddi kayıp demektir. Buna karşılık çok düşük de kalmamalıdır.

Miksaj yüksekliği de epey tartışılan bir alandır. Herhangi bir sesin ne yükseklikte olması gerektiği birçok standarta göre farklı olabilir, yapılan miks farklı dinleme koşullarında farklı duyulabilir. Bu ölçümü kolaylaştırmak için Adobe Premiere yazılımının içinde Loudness Radar adı verilen bir eklenti var. Bu eklenti sayesinde filminizin sesinin genel yüksekliğini daha iyi analiz edebilir ve çeşitli değişik standartlara göre düzenleyebilirsiniz.

Tabii ses yüksekliklerinin çok büyük bir dinamik aralıkta olması sonuçta herkes aynı ideal dinleme şartlarında dinleyemeyeceği için bazı izleyicilerin birtakım sesleri duymamasına yol açabilir. Bunu önlemek için compressor adı verilen filtreler uygulanmalı ve filmin genel ses seviyesi bütün ortamlarda anlaşılacak hale getirilmelidir.

Bu sıkıştırma tekniklerine rağmen bir filmin normal şartlar altında birden fazla miksajı olmalıdır, çünkü her taşıyıcı ortamın "headroom" düzeyi (o medyanın kabul edebileceği en yüksek ve en düşük ses aralığı) farklıdır. Buna göre TV, DVD, sinema ve yurtdışına satış için M&E adı verilen (müzik ve efekt) ayrı miksajlar gerekir.

Dolby Digital ve benzeri surround sound (çevreleyen ses) etkileri isteniyorsa yine ayrı bir miksaj yapılması gerekir. Bu yöntemde sesler altı kanal olarak mikslenir (5+1) ve operatör bir joystick 'le hangi sesin ne yönden gelmesi gerektiğini belirler.

Video'da Bozuk Sesleri Onarmak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1236 kez okundu

20.10.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz