22.10.2016
5.00 / 1 oy

Video Nasıl Yedeklenir?

Videonuz bitti. Onu nasıl sunacaksınız? Daha da önemlisi, bu videoyu nasıl koruyacaksınız? Günümüz medya ortamları ne yazık ki çok güvenli değil. Bir sabit diskin ömrünün ne kadar olacağını bilemeyiz, ama sonsuz olmadığı açıktır. On beş yıl gibi bir süre sonra elinizdeki diski okuyabilecek sistemleri bulabileceğiniz bile şüphelidir.

video

Öncelikle filmin proje dosyalarını ve sonuç EDL'İ (kurgu karar listesi) bir CD veya DVD'ye kopyalamakta yarar var. Ayrıca çekim malzemesini en az iki sabit diskte saklamak hayırlı olacaktır. Aralıklarla bu disklerin kontrol edilmesi, bozulan disk varsa yedeğin yeniden oluşturulması gerekir. Ne yazık ki uzun süre kullanılmayan diskler bozulma eğilimi gösterir.

Video Yedekleme Seçenekleri

Tam Video Yedekleme

Filmin bütün medya dosyalarını ve proje dosyasını ayrı bir sabit diske kopyalayabilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman tekrar kurguya dönüp düzeltme veya yeniden miksaj gibi işlere girişebilirsiniz. Ancak bu aşırı bir hareket olabilir, çünkü her projede birkaç sabit diski emekliye ayırmanız anlamına gelir. Bugünün disk fiyatlarıyla aslında olmayacak şey değil, ama sabit diskler de bir gün aniden bozulabilen aletlerdir. Bir disk için ortalama ömür beş yıl kabul edilir.

Consolidation

Çoğu NLE yazılımında bu özellik vardır. Bu seçenek sadece filmde kullandığınız planları belirli bir pay bırakarak (media handle) korur ve diğer her şeyi siler. Böylece harcanan sabit disk alanı çok azalır. Yeterince azaldıysa bu bilgileri bir DVD'ye bile yazabilirsiniz ama bu ancak reklam filmi veya kısa film gibi çok küçük projelerde olabilir.

OMF Export

Filmde kullanılan bütün medyanın bir dosya halinde yedeklenmesidir. Bu yolla timeline da istediğinizde geri getirilebilir. Oluşacak OMF dosyası tabii ki dev bir dosyadır ve nereye yedekleneceği ayrı bir sorudur.

OMF filmde kullandığınız bütün video ve ses dosyalarını timeline da dahil olmak üzere bir araya getirir. Bu tek dosyayı uyumlu bir sistemde açıp istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

EDL Almak

Daha önce de bahsettiğim gibi eğer dosya isimleri ve düzenleme konusunda titiz davrandıysanız ve timecode sorunlarınız da yoksa "kurgu karar listesi" alıp küçük bir tekst dosyası olarak saklayabilirsiniz. Böylece ileride gerekirse filmi çekim malzemesinden tekrar oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak XML adı verilen yeni EDL türleriyle yine bütün projenin küçük bir dosyayla korunması mümkün. Bu XML dosyasi uygun programla açıldığında projeniz olduğu gibi gelir. Ancak kaynak medya dosyalarını saklamış olmanız gerekir.

Aslında en uygunu bu yöntemlerin hepsini uygulamaktır. Paranoyakça gelse de elinizde ne kadar çok yedek olursa filmin korunma şansı o kadar artacaktır. CD ve DVD'deki bilgilerin de en çok beş yıl arayla tekrar yedeklenmesi gerekir. Ne yazık ki bu kayıt ortamlarının ömürleri sandığınız kadar uzun değil.

"Bütün bunlara gerek var mı? Filmim bu kadar değerli mi?" diye düşünebilirsiniz. Buna verilecek cevap neyin değerli olduğuna bugün sizin karar veremeyeceğinizdir. Sizin için değersiz olan filminiz belki elli yıl sonra torunlarınız için değerli olacaktır. Eğer siz filminizi korumazsanız başkası sizin için korumayacaktır. Örneğin özel çaba harcanmadığı takdirde bütün Türk kısa film örnekleri önümüzdeki yüz yıl içinde kaybolacak. "Bu durum bugün bizim için önemsiz bir bilgi, ne de olsa hiçbirimiz yüz yıl sonrasını görmeyeceğiz!" diyebilir miyiz? World wide web sayesinde bu riskler azalmış gibi görünse de aslında oranın da tamamen güvenli olduğunu söylemek zor.

Yeşilçam 35mm formatı sayısal ortamlara göre çok daha güvenilir olduğu halde ürettiği yüzlerce filmi geri dönülemez şekilde kaybetti. Sayısal medyadaki filmlerin kaybı çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Bir sabah kalkarsınız ve birden DVD sürücünüz filminizin yedek kopyasını okumamaya başlar, sonuç puff! Filminiz tarih olur.

Yedeklemenin bir yolu da filmi internet üzerinde paylaşıma açmak elbette. Özellikle Vimeo, Youtube gibi siteler bu işe yarıyor, ancak görüntü kalitesi izleme için yeterli olmasına karşın arşivleme için elbette düşük. Bu yüzden gerçek bir yedekleme olmaz. Yine de hiç yoktan iyidir diyorsanız filminizi en kolay şekilde paylaşarak koruyabilirsiniz.

Ses Dosyaları Nasıl Yedeklenir?

Final Miks elinizde oluştuktan sonra bütün ses kanallarını ayrı ayrı yedeklemenizi öneririm. Örneğin ileride filmin müziğini değiştirmek isterseniz ya da herhangi bir başka ek yapmak isterseniz, ya da basitçe 5.1 ses kullanmak isterseniz elinizdeki mikslenmiş kopya hiç bir işinize yaramaz. Bütün ses kanallarını ayrı ayrı WAV dosyaları olarak veya daha iyisi tüm timeline'i OMF (Open Media Framework) formatında saklamak daha doğrudur.

Bu format herhangi bir timeline'i her şeyiyle başka bir sisteme aktarmaya veya yedeklemeye yarar. Örneğin filminizin ses timeline'ını OMF olarak saklarsanız yıllar sonra tekrar açıp miksajı yeniden yapabilirsiniz.

OMF seçeneği yoksa yukarıda dediğim gibi her kanalı tek tek WAV olarak da kaydetmek yeterli olur. Ancak bu durumda iki sorun ortaya çıkar: Birincisi, yaptığınız fade ve seviye ayarları da WAV'in içine gömülü olarak kaydedilir. İkincisi, ses kanallarının uzunluğu tam olarak aynı değilse birbirlerine eşlemeniz zor olur. Bu yüzden yedeklemeden önce filmin ilk karesinden tam 1 sn (25 kare) önceye bir karelik bir ses yerleştirin. Mümkünse bu tiz bir bip sesi (1 khz ve OdB) olsun. Böylece bütün ses kanalları aynı bip noktasından eşlenebilir.

Diğer sorunu aşmak için de miksaj değerlerini sıfırlayıp seslerin ham hallerini kaydedin. Böylece elinizde temiz bir yedek olacaktır.

Video Nasıl Yedeklenir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1009 kez okundu

22.10.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • deli
  deli
  8.6.2018

  çok büyük bir dosya değilse ve cloud bir servis kullanıyorsanız en güvenilir yöntem anlık olarak web hizmetlerine yedekleme yapmak, yoksa unutulup gidiyor

 • devrim46
  devrim46
  13.4.2018

  export dediğiniz konuları pek bilmiyorum ama fotoğraf ve video yedeklemek için kullandığımız harici harddisklerin de bir ömrü olduğunu hatırlatmak isterim, mümkünse yedeklerinizin de bir kopyasını başka bir diske atın ki olası bir düşme ya da bozulma durumunda tüm hatıralarınız silinmesin

 • G.Köle
  G.Köle
  9.1.2017

  Dort farkli yontem ile yedekleme yapabilirsiniz. Ses dosyalari gorsel videolara gore daha basit olmakla birlikte yontem sayisi da azdir.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz