23.6.2016
5.00 / 1 oy

Uzakdoğu ile Batı Karşılaştırması

Uzakdoğu ile Batının Teknolojik Gelişimlerinin Karşılaştırması

Özellikle büyük hacimli üretimlerin söz konusu olduğu endüstriyel yan sanayi ürünlerinin yani ara mamullerin üretiminde, Uzakdoğulu ülkelerinin sahip olduğu ekonomik avantajlar bölgeyi neredeyse rakipsiz kılıyor. Bölge ülkelerinin yabancı sermayeye kapılarını açması ile de "rekabet" olgusunun dünyanın en büyük üretici gruplarının yatırımlarını ve tesislerini bölgeye çekmesi sonucunda, bölgesel üreticiler ara mamul üretiminde küresel rekabet gücünü değiştirebilecek en önemli stratejik paydaş haline gelmiş durumda.

Kore'nin üretim modeli ve ekonomik gücü ise kendi markalarını geliştirme yönünde bölgedeki diğer üretici ülkelerden yapısal farklılıklar gösteriyor. Devlet desteğinin belli sektörlerde noktasal hedeflere odaklanması, sürdürülebilir destekler ve üniversite-sanayi işbirliği konularında kaynakların akılcı kullanımı stratejileri ile Kore verimlilikte başı çekiyor. Özellikle teknoloji geliştirmede ve küresel teknolojileri ürünleştirme yolunda aldığı mesafeler ve ortaya çıkardığı küresel markalarla haklı bir başarıya imza atmış durumda.

Çin merkezli Uzakdoğu bandının ne ürettiği ve hâlâ ne üretemediği bu yazının esas konusu. Eğer Uzakdoğu ile rekabet edecek isek, bölgeyi ve stratejileri anlamamız ve bazı detaylarda saklı olan gerçekleri görmemiz gerekiyor. Uzakdoğu kuşağı, üretim alanındaki üretilebilirlik deneyimini, üretim hatlarını, makine parkını ve teknolojiyi kullanma becerisini artırırken, hâlâ kendi araştırma geliştirme faaliyetlerini, inovatif ve yenilikçi ürün geliştirme becerilerini eşdeğer bir seviyeye taşıyabilmiş değil.

doğu batı

Çin'in üretimdeki giderek artan enerji bağımlılığı, sürdürülebilir bir büyüme için ihtiyaç duyduğu iş devamlılığı ve küresel rekabet için kendi markalarını ve tasarlanmış inovasyon ağırlıklı özgün ürün geliştirme becerilerindeki zayıflıkları gelişen ekonomik yapının en kırılgan noktalan olarak önümüze geliyor. Çin tasarlamak konusunda hâlâ çok istekli olmasına rağmen, Batının kültüründen çok farklı kodlara sahip olmasının dezavantajını henüz aşabilmiş değil. Dünyanın pek çok moda ve tasarım merkezlerinde hatırı sayılır Çinli uzmanın çalıştığını ve küresel kodları öğrenmek için çaba sarf ettiğini görüyoruz. Şanghay ve Hong Kong merkezli küresel tasarım okullarının açılması, dünyanın önde gelen uzmanlarının istihdam edilmesi de boşuna değil. Çin'in yılda 20.000'in üzerinde tasarımcı yetiştirecek bir altyapıyı geliştirdiği ve üretimde kullanmaya başladığı uluslararası basında yer alıyor.

Batının bilimsel ve teknolojik gelişimi üzerine kurgulanan yeni ürünleri salt ucuz ve rekabetçi bir şekilde üretmenin sürdürülebilirliği ve ekonomik direnci artırdığını düşünmek, fazlasıyla iyi niyetli bir açılım olarak kabul edilmeli. Sürekli olarak %5'in üzerinde bir büyüme ihtiyacı, yaratılan dev ekonomin yaşaması için kaçınılmaz gözüküyor.

Giderek makineleşen üretim zincirinde insan katkısı ve işçilik azalırken, enerji maliyetlerindeki ve hammadde fiyatlarındaki artışlara, malların, üretimin taşınma maliyetleri ve süresi de eklendiğinde Uzakdoğu bandının rekabet cazibesinin düşme eğilimi de ortaya çıkıyor.

Uzakdoğu'nun kendine has makro rekabet avantajlarının yanında mikro ölçekte ve farklı sektörlerde ciddi dezavantajlarının da olduğu görmek ve yaratılan şehir efsanelerine dikkatle yaklaşmak gerekiyor. Uzakdoğu ile rekabet edilemez efsanesi ne kadar kolaycı bir çözüm ise nasıl rekabet edilebilir sorusu da dikkatle irdelenmesi gereken bir açılımı gerektiriyor. Her büyük ve mükemmel görülen sistemin mutlaka kırılgan noktaları olduğu gerçeği kadar, sürdürülebilirliğin gerçekleşmesi için gereken altyapının detaylı bir şekilde incelenmesi de gerekiyor. Teknolojiyi ve ürünü geliştiren markalar, firmalar mı, yoksa ürün üreten endüstriler mi daha çok kazanıyor sorusu ile başlamak mümkün.

 

Uzakdoğu ile Batı Karşılaştırması
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 841 kez okundu

23.6.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • arabi
  arabi
  2.9.2017

  tahmin ettiğim şeyleri söylüyorsanız haklısınız, hiçbir başarı tesadüf değildir ve arka planında alt yapı ve hakedilmiş kültürel zenginlik bulundurmak zorundadır zaten

 • sincom
  sincom
  2.9.2017

  gelişim kıyaslaması yapıldığında hep medeniyetlerin tarihsel kültürleri, inançları ve tarihsel izlerine bakma ihtiyacı duyuyorum. nedense gelişimin hızlı olduğu tüm ülkeler de aynı pozitif emareleri taşıyor

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz