26.8.2013
4.50 / 24 oy

Twitter Reklamları

Twitter'da Reklam Vermek

Twitter’da reklam aslında çok eski ve geçmişi olan bir yapı değildir. Türkiye’ye bakacak olursak, Twitter’da reklam yöntemleri daha yeni yeni benimsenmeye başlanmıştır. Türkiye’de belirlenen ilk reklam Turkcell firmasının GncTrkcll markası için yaptığı reklam çalışmasıdır. 2011 yılı Kasım ayında gerçekleşen bu reklam çalışmasında Turkcell, öncelikle GncTrkcll’nin Twitter hesabı “kimi takip etmeli (who to follow)” başlığı altında sponsor reklam vermiştir. Çok kısa süre sonra da Turkcell “GncTrkcll” markası için Twitter tanıtma, tweet (mesaj paylaşım) reklamı yayınladı. Bu sayede Turkcell hesabı, takipçileri ile benzer ilgi alanlarına sahip tüm kullanıcılara da reklam ile ulaşma şansı buldu.

Twitter Promosyonlu/Tanıtılan Hesap Reklamları

Twitter Promosyonlu/Tanıtılan Hesap Reklamları, doğrudan marka takipçileri ve savunucuları için oluşturulan ve bu reklamlar üzerinden detaylı ölçümlenebilen bir Twitter reklamıdır. Özellikle piyasaya yeni bir ürün sürülürken ya da tanıtımına başlarken, markanın sanal dünyadaki varlığını artırmak için Twitter Promosyonlu/Tanıtılan Hesap Reklamları kullanılmaktadır. Bu reklam türünde mesajınızı paylaşan ve yayan takipçileriniz ile güçlü bağlantılar kurarak pazarlama stratejinize büyük yararlar sağlayabilirsiniz.

Takip edilmek, sanal akrabalığın en güçlü göstergesidir. Takipçileriniz aktif olarak markanız ile ilgilenen ve daha fazlasını duymak isteyen insanlardır.

Twitter Promosyonlu/Tanıtılan Hesap Reklamları, arama sonuçlarında öne çıkar ve “kimi takip etmeli” (who to follow) bölümünde daha sık görülür. “kimi takip etmeli” (who to follow), Twitter’ın size takip etmenizi önerdiği kullanıcıları sıralar. Bu sistem sizinkine benzer hesap ve takipçileri tanımlar. Böylece kullanıcılar Twitter’daki yeni işletmeleri, kampanyaları ve insanları keşfederler. Eğer kullanıcı, sizin hesabınız ile benzeşen ilgi alanlarına sahip olduğunu belirtmiş ise, sizin promosyonlu hesabınız kullanıcının sayfasında “kimi takip etmeli” (who to follow) kısmında görülür.

Promosyonlu hesap kampanyasında ülke bazında coğrafik hedefleme yapılabilir. Sadece ABD’de eyalet bazında da hedefleme yapılabilir.

Twitter Tanıtma Tweet Reklamları

Twitter Tanıtma Tweet (mesaj paylaşım-promoted tweet) Reklamları, doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişiye ulaşmak için Twitter üzerinde ve mobil cihazları hedefleme seçenekleri ile mesajın daha hızlı yayılmasını sağlayan reklam çeşididir.

Twitter Tanıtma Tweet Reklamları, arama sonuçlarında ya da kullanıcı zaman çizelgesinde hedeflenebilir. Twitter, coğrafi hedefleme konumuna göre iletinizi yayar.

Arama Sonuçlarındaki tanıtma Tweet’leri

Twitter’da arama yapan kullanıcılara ulaşmak için tanıtma tweet kampanyaları yapılabilir. Yapılan tanıtma tweet kampanyasında, tanıtımı yapılan tweet, arama sonuçlarında en üstte görünür olarak hedeflenir.

Zaman Çizelgesi için Tanıtma Tweet Kampanyası

Takipçilerinize ve aynı zamanda onların takipçilerine mesajınızı iletmek için zaman çizelgesine yönelik kampanya planlanmalıdır. Promosyonlu tweet kampanyası kullanıcılar giriş yaptıklarında ya da sayfa yenilediklerinde zaman çizelgelerinin en üstünde ya da hemen altında görünmeyi amaçlar.

- Takipçileri hedefleyerek, mesajınızı marka savunucularınıza iletmiş olursunuz.

- Takipçilerinizi takip edenleri hedefleyerek, markanızı ve kampanyanızı, mesajınızı almaya açık olan daha fazla kullanıcıya iletmiş olursunuz.

Twitter Trend Topic-Tweet Reklamları

Trend Topic (TT), dünyanın en büyük mikro blog sitesi olan Twitter’ın gündemi demektir. Güncel konular anlamına gelen Trend Topic olan konular, Twitter anasayfasında gündem başlığı adı altında sol köşede sürekli bulunur. Belirli süre (1-2 saat) içinde en popüler olan kelime ya da kelime gruplarının oluşturduğu tt listelerinin, lokasyona göre ulusal/evrensel olarak sıralanmasıdır.

Markaların Trend Topic yapabilmesi için, diğer bir yöntem de Twitter Trend Topic-Tweet Reklamları vermektir. Twitter Trend Topic-Tweet Reklamları, markanıza veya ürününüze ilgiyi artırmak için Twitter’da kullanıcının dikkatini çeken reklamlar vermenizi sağlar. Twitter günün her anında en güncel konular hakkında viral konuşmalara ev sahipliği yapıyor ve çoğunlıkla sosyal medya gündemini, yani TT-Trend başlıklar belirliyor. Bu konular kullanıcının zaman çizelgesinin solunda sıralanır. İşte bu noktada verilecek reklamlar, Trend başlıklar sekmesinde marka başlığı olarak en üstte görünür.

Twitter Reklamları
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2272 kez okundu

26.8.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Mukaddes61
  Mukaddes61
  5.6.2018

  artık instagram reklamları varken cazibesini yitirmiştir. facebook'ta da reklam verebilirsiniz. yine instagramda yayınlanacaktır eş zamanlı olarak.

 • bennu
  bennu
  21.3.2018

  ulaşmak istediğiniz yaş aralığı tarafından takip edilen bir fenomene viral reklam yaptırma şansınız varsa bu en etkili reklam şekli olabilir, ama göze batarsa rezil olmak da var

 • yildirim.ergun
  yildirim.ergun
  20.6.2017

  Alternatif reklamlar turese de twitter reklamları hala guncelligini korumaktadir.

 • M.Şenyürek
  M.Şenyürek
  8.6.2016

  büyük bir kesime ulaştığı için faydalıdır. hem reklamı nerede verdiğinizin de bir önemi yoktur. yeter ki istediğiniz kitleye ulaşsın.

 • eylulnur
  eylulnur
  26.12.2015

  Millet köşeyi dönüyor bu reklamlar ile. bizde mi başlasak ne yapsak.

 • sylvia
  sylvia
  27.11.2015

  en güzel twitter reklamı, bir twitter fenomenine yaptıracağın viral reklamdır

 • Nilay.Özsan
  Nilay.Özsan
  20.11.2014

  twitter'a reklam vereceğinize twitter'da fenomen olduğunuz insanlara o reklam parasının yarısını verin, subliminal reklam yapsınlar sizin için daha etkili olur

 • ediz
  ediz
  10.11.2014

  Reklamın her türlüsü iyidir. nereyi bulabiliyorsanız reklam verin derim.

 • va12
  va12
  26.9.2014

  sahte twitter hesapları yüzünden paranızın yarısının heba olması muhtemeldir

 • w_ziya
  w_ziya
  31.8.2013

  Biliyorsunuzdur fakat ben yine de önce bilgilendirmek istedim; reklam verebilmek için öncelikle twitter hesabınızın olması gerekiyor. Daha sonra twitter reklamlarından zaman çizelgesini değil de arama sonuçlarında görünmesini istiyorum u seçiyorsunuz. Hepsi bu kadar. Kolay gelsin.

 • ilfidin
  ilfidin
  30.8.2013

  Herkese merhaba, arama sonuçlarındaki tanıtma tweetleri nasıl yapılıyor ben tam olarak yapamadım sanırım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 • denizil
  denizil
  30.8.2013

  Promosyonlu hesap reklamları daha iyi, takipçileriniz reklamınızı yapıyor sizin adınıza. Önce takipçileriniz sonra onların arkadaşları derken bir bakıyorsunuz ağınız çoğalmış.

 • kobra
  kobra
  29.8.2013

  Arama sonuçlarındaki tanıtma tweetleri çok başarılı millet, tavsiye ederim. Hem ben bu şekilde bir reklam verdim, hem de aradığım ürünü bu şekilde bulmuştum bir zamanlar.

 • hilalpoyraz
  hilalpoyraz
  28.8.2013

  Twitter’da reklam verildiğini bilmiyordum hep bir facebook’tur gidiyor. Yazıyı hazırlayana çok teşekkür ederim, gayet açıklayıcı bir metin olmuş.

 • arif
  arif
  28.8.2013

  Ne demişler reklamın iyisi kötüsü olmaz :)

 • nuriu69
  nuriu69
  27.8.2013

  Ünlü kişilerin twitter hesabını her gün hatta her saat takipçileri için kullandığını düşünürsek bence twitter reklamları facebook reklamlarından çok daha etkili.

 • isa
  isa
  27.8.2013

  Facebook reklamları twitter reklamlarından çok daha fazla dikkat çekiyor.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz