5.10.2013
4.50 / 4 oy

Türkiye'de Sergilenen ilk Tiyatro Eseri Nedir?

İki veya daha fazla kişi tarafından oynanmak üzere yazılmış; genellikle sınırlı bir zaman içerisinde, dar bir çevrede geçen bir olayı anlatan eser veya bu esere sâdık kalarak sahneye konan oyunlara piyes ya da tiyatro eseri denir. 19. yüzyıldan sonra tiyatro oyunlarına piyes denmeye başlandı.

tiyatro oyunu

Türkçe yazılmış ilk piyes, yazarı, kimi kaynaklarda "Iskerleç", kimi kaynaklarda "Dombay" olarak geçen üzerinde "Ketebe el Fakir iskerleç" ibâresi bulunan Vak'ayi-i Acibe ve Havâdis-i Garibe-i Kefşer Ahmed (Pabuççu Ahmed'in Garip Vak'aları ve Sergüzeştlerindir. Prof. Fahir iz'in Viyana Millî Kütüphânesinde tesâdüf ettiği, bu piyesin, konusu Bağdat'ta geçmektedir.

İlk Türk Tiyatro eseri ise Şinasi tarafından yazılan ve 1860'ta Tercüman-ı Ahval Gazetesi'nde yayınlanan Şair Ev-lenmesi'dir. Türkiye'de 1842 yılından itibaren Avrupalı yazarların piyesleri tercüme edilmeye başlanmış ve ilk olarak Moliere'in "Bourgeois Gentilhomme" (Kibarlık Budalası) ve "Le Malade imaginaire" (Hastalık Hastası) tercüme edilmiştir. Ülkemizde sahnelenen ilk tiyatro oyunu, Namık Kemal'in yazmış olduğu Vatan yahut Silistre'dir.

Türkiye'de Sergilenen ilk Tiyatro Eseri Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 37263 kez okundu

5.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • morgen
  morgen
  30.5.2016

  özel tiyatrolara baktığınızda birbirinden orjinal ve değişik eserler mevcuttur. çeviri eserler bile bir başka anlatımla yorumlamayla sunulmaktadır.

 • wanted2
  wanted2
  1.3.2016

  devlet tiyatrolarında bazen oyunlar 2-3 sene oynandığı için ve yeni oyunlar sahnelenmediği için zaman zaman izleyecek oyun bulamıyoruz. bu duruma bir çare bulunması gerek.

 • boritta
  boritta
  22.12.2015

  tiyatrodan anlayacak insanlarımız ve devlet büyüklerimiz kalmadığı için tüm tiyatro konularının arşive kaldırılmasını teklif ediyorum

 • dolphin
  dolphin
  12.6.2015

  bakmayın hala kemik bir tiyatro izleyicisi kitlesi mevcut, hatta bazı oyunlara bilet bile bulamayabiliyorsunuz hemen saldırmazsanız

 • erdalkanmaz
  erdalkanmaz
  8.12.2014

  o zamanlar tiyatro da daha değerliymiş sanırım

 • famous
  famous
  1.11.2014

  tiyatrolara gereken değerin verilmediğinin üzücü farkındalığını yaşayan tek kişi olmamanın teselli niteliğindeki sevinç pıtırtısını hissettim :)

 • ycet
  ycet
  8.10.2014

  artık tiyatrolar devlet tarafından masraf olarak göründüğü için bütçe ayrılmayan, fazla kaliteli sosyal aktivitelerdir. devletin milletine "otur evinde efendi efendi acun izle" demesidir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz