27.7.2014
4.00 / 1 oy

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

travma

Burada, olağanüstü önemli bir yaşam stresinin kişide anksiyete ortaya çıkarması söz konusudur. Kişi, mesela gerçek bir ölüm ya da ölüm tehlikesi yaşamıştır. Ağır bir yaralanma geçirmiştir ya da başkalarının yaralandığına tanık olmuştur. Kendisinin ya da başkasının hayatî tehlike geçirdiğine, mesela şiddetli bir zelzeleye tanık olmuştur. Bu hastalıkta; aşırı korku, çaresizlik ya da dehşet duyguları yaşanır. Olay, kişinin rüyalarında ya da rüya benzeri durumlarla tekrar tekrar sıkıntı verici bir biçimde yaşanır. Olayı anımsatan her türlü olaydan, konuşmadan şiddetle kaçınırlar. Olayı yeniden yaşama ve sakınma belirtileri bir aydan fazla sürer. Eğer hastalık, bir aydan daha kısa bir süre içinde çıkarsa, "akut stres bozukluğu" tanısı alabilir.

Bu hastalığın oluşması için, öncelikle travmatik bir olayın varlığı gerekmektedir. Trafik kazaları, savaşlar, ölümlü ya da yaralanmalı kavgalara tanık olma, işkence görme, tecavüze uğrama, doğal felaketler, hastalık oluşturan travma örnekleridir.

Yaşam boyu yaygınlık, % 1-3'tür. Vietnam'da bulunmuş askerlerde bu oran %30'a yükselir ki bu da hastalığın psiko-sosyal yönünü açıkça ortaya koymaktadır. Erkek/kadın oranı 1/2'dir.

Çocukluk dahil, her yaşta başlayabilir. Tıbbi tedavi yanında, bu hastalık için önlemler alınması söz konusudur. Bir işçi, iş kazası geçirdiğinde ya da iş kazalarına tanık olduğunda böyle bir hastalık geçirebilir. Endüstri psikiyatrisinde bu tür bozukluğa "kaza nevrozu" adı verilmiştir. Bu işçilerin, kaza yerinden ya da kazayı anımsatan olaylardan uzak tutulmaları, tedavinin önemli koşullarından biridir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1105 kez okundu

27.7.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • ilfidin
  ilfidin
  28.9.2017

  Travma sonrasi kisinin kendine gelmesi eski gunluk yasantisina dönmek icin aile destegi gerekmektedir.

 • curious
  curious
  12.6.2016

  Bir destek almadiktan sonra zor aatilir bir durumdur. Hatta kalici sonuclari olabilir.

 • gencer
  gencer
  4.2.2016

  yaşadığımız her gün aslında bize küçük travmalar ekliyor, ailemiz, patronumuz, hocamız ya da her kimle muhattap oluyorsak. haliyle stres bozuklukları da hepimizde mevcut

 • denizil
  denizil
  12.1.2016

  ben travmayı stres bozukluğunun sonu olarak düşünürdüm

 • esprit
  esprit
  21.12.2015

  arkadaşım travma geçireli 6 sene oldu fakat hala üzerindeki stres bozukluğunu atabilmiş değil.

 • fenomen
  fenomen
  14.12.2014

  stres bozukluğunu illa bir travma sonrası yaşamazsınız. sürekli stres altında hissederek de aynı rahatsızlığa yakalanabilirsiniz. mümkün olduğunca stresten uzak kalmak gerek.

 • ankarali_kasar
  ankarali_kasar
  29.10.2014

  geçiyo anam hepsi geçiyo, biz ne travmalar ne panik ataklar atlattık

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz