28.9.2016
5.00 / 1 oy

Sinema ve Kurgu Tavsiyeleri

Kurgu Tavsiyeleri

Öncelikle sinemada kurgu üzerine hazırladığım önceki makalelere göz atmanızda fayda var.

Sinema'da Kurgu Geçişleri

Sinema'da Kurgunun Kuralları

Sinema ve Kurgusal Düzenlemelerde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Lütfen atmanız gereken fazlalıkları atın! İlk filmini çeken birçok yönetmen (aslında beşinci filmini çekenler bile!) sevdikleri planları atmaya kıyamazlar. Sadece bu nedenle bile bir kurgucuya ihtiyacınız var. Kendi çektiğiniz malzemeye karşı tarafsız olamazsınız, ama olmaya çalışın. Bir plan olmasa da oluyorsa ve sadece güzel göründüğünü düşündüğünüz için oradaysa hemen atın! Hiç acımayın ve hatta düşünmeyin bile. Aksi durumda filminiz gereksiz ve manasız cümlelerle uzatılmış bir politikacı konuşmasına benzer. En az malzemeyle en çok etkiye ulaşmaya çalışmalısınız.

kurgu

Film kurgusu sadece planların bir araya eklenmesi değildir. Belirli bir ritm, yapı ve en önemlisi bir bütün oluşturmaya çalışın. Harika planlar birbirine çok güzel eklenmiş olabilir. Muhteşem kesme noktaları bulmuş olabilirsiniz, ama filmi ilerletmiyor ve anlattığınız şeye katkı sağlamıyorsa yaptıklarınız tamamen değersizdir.

Film kurgusuyla ilgili en önemli nokta da şudur: Siz senaryoyu ve filmi baştan beri bildiğiniz için bazı şeyleri kolay anlıyor veya farklı algılıyor olabilirsiniz. Oysa seyirciler bunları hiç anlamayabilir veya daha kötüsü yanlış anlayabilir.

Kendi kurgunuzu kendiniz yapabilirsiniz dediysem de bir noktada mutlaka filminizin kurgusunun tam bitmemiş halini insanlara izletin ve sorular sorun. Bu insanlar sinemacı olmasalar daha da iyi olur. Sorduğunuz soruların cevapları konusunda alıngan ve inatçı olmayın. Unutmayın ki amacınız insanlara bir şey anlatmak, onlarla mücadele etmek değil.

Bu sorulara aldığınız cevaplara göre kurguda gerekli değişiklikleri yapmaktan kaçınmayın (bunlar bazen çok büyük değişiklikler olsa da), ancak insanlara kurguyla ilgili sorular sormayın. Sadece ne anladıkları, ne zaman anladıkları, ne zaman sıkılıp, ne zaman heyecanlandıkları gibi bilgilere ulaşmaya çalışın. Bunlar bir kurgucu (ve tabii yönetmen) için çok önemli verilerdir.

Sinema ve Kurgu Tavsiyeleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 679 kez okundu

28.9.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz