24.10.2016
5.00 / 1 oy

Sinema Festivalleri Tavsiyeleri

Tavsiye Sinema Festivalleri

Tabii bugünlerde en çok arzulanan şey videonuzun viral olması. Yani kendi kendine yayılması. Ne yazık ki kedi videosu çekmediyseniz veya kitleleri çok kısa sürede etkileyecek ve kulaktan kulağa (aslında ağdan ağa) yayılacak bir şey yapmadıysanız bu zor. Daha doğrusu şans işi.

Yine de Facebook, Twitter gibi ağlardan filminizi bir noktaya kadar duyurabilirsiniz. Tabii amaç; olabilecek en büyük sayıya erişmek midir, yoksa doğru kitleye ulaşmak mıdır bunu iyi düşünüp tartmak gerek. Filminizi bu yolla ortaya çıkardığınızda birçok yıkıcı yorum gelecektir. Bunların bir kısmı doğrudan size saldırır: "Ne berbat film! Ne yeteneksiz oyuncu vs." Bunlara hiç aldırmayın. Yapıcı olma yan bütün yorumların en büyük nedeni kıskançlıktır. Bunun dışında bir filme hakaret düzeyinde yorumlar yapmanın başka ne gibi bir açıklaması olabilir ki? Bunları tamamen görmezden gelin ve kesinlikle cevaplamayın.

İnternet sunumları hit olmak açısından eğlenceli ve heyecanlı olsa da gerçekte saman alevi gibidir. Ciddi bir filmin sunum yeri hâlâ büyük oranda festivallerdir. Önemli kısa film festivallerini takip edin ve filminizin iyi olduğuna inanıyorsanız katılın.

Özellikle yurt dışında gerçekten çok iyi kısa film festivalleri var. Bunlara kabul edilmek ne yazık ki zordur. Binlerce filmin yarıştığı bugünün dünyasında daha da zor. Birçok yerden reddedilmeyi göze almak gerekir. Bu red cevapları moralinizi bozmasın, çünkü film yeterince iyiyse bir yerde mutlaka kabul görecektir. Tabii ki reddedilmek her zaman filmin kötü olduğu anlamına da gelmez. Her festivalin bir eğilimi vardır. Bazı festivaller belli türde filmleri destekler ve arar. Size uygun olanlarını bulmaya ve katılmaya çalışın.

Web üzerinde Short Film Depot gibi siteler belirli bir ücret karşılığında filminizin birçok festivale başvurusunu takip eder. Bunlardan yararlanmak iyi fikir olabilir çünkü festivallerin başvuru süreçleri epey zorludur. Birçok dosya istenir: fotoğraflar, film kareleri, özgeçmiş, diyalog listesi, altyazı, filmin açıklamaları, oyuncularla ilgili bilgiler vs.

Dünyada yüzlerce kısa film kabul eden festival var, ancak en önemli beş tanesi şunlar:

Dünyanın En Önemli Kısa Film Festivalleri

Sundance Film Festivali (ABD)

Cannes Film Festivali (Fransa), (15 dakikayla sınırlıdır.)

Palm Springs Uluslararası Kısa Film Festivali (ABD)

Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali (Fransa)

Aspen Shortsfest (ABD)

Sundance Film Festivali

Tabii ulusal festivallere de katılabilirsiniz, ancak ne yazık ki hem ülkemizde hem dünyada çok sayıda profesyonellikten uzak festival var. Buna dikkat edin. Filminiz çok iyi olmasa bile saygıyı hak eder ve böyle bir festivalde alınacak bir ödül ancak CV'de süs unsuru olabilir.

Sinema Festivalleri Tavsiyeleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1135 kez okundu

24.10.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • faksu
  faksu
  13.5.2018

  sanata değer verme konusunda ve sanatsal okur yazarlık konularında uçurum olduğu konusunda çok haklısınız ama bir de çakma fularlı dediğimiz bir kesim var ki çok tehlikeliler, kendilerini gerçekten sanatsal olarak topluma ezbere kelimeler ile kabul ettirip karşı cins ile iletişime geçebilme ümidiyle yaşıyorlar

 • enamel
  enamel
  13.5.2018

  google'a sinema festivalleri bilet yazın, google da size en sık yapılan benzer aramalardan yola çıkarak devamına bedava kelimesini getiriyor, bizdeki sinema ve sanat konularında bakış açısı ne yazık ki biraz böyle, sanki üstüne para verilemez ya da bedava olmasa çekilmez gibi

 • gamaro
  gamaro
  13.4.2018

  destekliyorum yanlış anlamayın ama insanlar pahalı buldukları için avm'lerdeki sinemalara bile gitmek istemiyorlarken sanat ve kültür alanındaki bu uçurum neyin göstergesi bilenler yorumlasın lütfen

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz