23.9.2014
4.00 / 1 oy

Sigortada Kaza Anında Tarafların Yükümlülükleri

Hasar Anında Tarafların Yükümlülükleri Nelerdir?

Sigorta ettiren, rizikonun gerçekleşmesinden sonra, sözleşme uyarınca veya sigortacının istemi üzerine, rizikonun veya tazminatın kapsamının belirlenmesinde gerekli ve sigorta ettirenden beklenebilecek olan her türlü bilgi ile belgeyi sigortacıya makul bir süre içinde sağlamak zorundadır. Ayrıca, sigorta ettiren, aldığı bilgi ve belgenin niteliğine göre, rizikonun gerçekleştiği veya diğer ilgili yerlerde sigortacının inceleme yapmasına izin vermekle ve kendisinden beklenen uygun önlemleri almakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğün ihlal edilmesi sebebiyle ödenecek tutar artarsa, kusurun ağırlığına göre tazminattan indirim yapılır.

trafik kazası

Sigorta ettiren, rizikonun gerçekleştiği veya gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğu durumlarda, zararın önlenmesi, azaltılması, artmasına engel olunması veya sigortacının üçüncü kişilere olan rücu haklarının korunabilmesi için, imkanlar ölçüsünde önlemler almakla yükümlüdür. Sigorta ettiren, sigortacının bu konudaki talimatlarına olabildiğince uymak zorundadır. Birden çok sigortacının varlığı ve bunların birbirlerine aykırı talimatlar vermeleri halinde, sigorta ettiren, bu talimatlardan zararın azaltılması ve rücu haklarının korunması bakımından en uygun olanını dikkate alır.

Sigortacıya karşı yerine getirilmesi gereken ve sözleşmeden doğan bir yükümlülüğün ihlali halinde, bu kanunda ve diğer kanunlarda yer alan özel düzenlemeler hariç olmak üzere, sigortacının sözleşmeyi kısmen veya tamamen feshederek ifadan kurtulabileceğine ilişkin hükümler, ihlalde kusur bulunmaması halinde sonuç doğurmaz.

Sigorta tazminatı veya bedeli, rizikonun gerçekleşmesini müteakip ve rizikoyla ilgili belgelerin sigortacıya verilmesinden sonra sigortacının edimine ilişkin araştırmaları bitince ve her halde 1446. maddeye göre yapılacak ihbardan kırk beş gün sonra muaccel olur. Can sigortaları için bu süre on beş gündür. Sigortacıya yüklenemeyen bir kusurdan dolayı inceleme gecikmiş ise süre işlemez. Kısmi zarar hallerinde taraflar sigorta sözleşmesini feshedebilirler. Ancak, sigortacı fesih hakkını, kısmi tazminat ödemesinden sonra kullanabilir.

Sigortada Kaza Anında Tarafların Yükümlülükleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1295 kez okundu

23.9.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • aysen
  aysen
  21.6.2017

  Mobil tutanak var artik. Her sey daha kolay onunla cek foto gonder.

 • minebirinci
  minebirinci
  14.3.2016

  Diyelimki kaza yaptık arabayı hiç yerinden oynatmamalı mıyız? Yani trafiği felç etmemek adına da olsa polis gelene kadar arabalar kaza anındaki şekliyle mi durmalı?

 • acdcengiz
  acdcengiz
  3.6.2015

  önce bir geçmiş olsun desin taraflar birbirlerine, tokalaşsınlar, sonrası kolay

 • elf of darkness
  elf of darkness
  7.1.2015

  Ilk yükümlülük iyi niyet ilkesinden gelmektedir. Hem sigortali hem sigortaci sartlari yerine getirmeli.

 • ferrari
  ferrari
  13.12.2014

  öyle demeyin, sırf trafik kazalarından ekmek yiyen kaportacılık diye bir sektör var, çıkma parça sanayi de yine kazalardan besleniyor, başka bir deyişle yaptığınız her kazayla hem sigorta sektörünü hem de araba tamir sektörünü besliyorsunuz aslında

 • ytuncel
  ytuncel
  13.12.2014

  hiç kaza bela olmasın da yükümlülüklere sigortaya falan hiç gerek kalmasın

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz