30.8.2016
5.00 / 1 oy

Sesin Temel Nitelikleri Nelerdir?

Sesin Temel Nitelikleri

Kamera nasıl görüntüleri elektrik sinyallerine (ve sonrasında sayısal veriye) çeviren aletse mikrofon da aynı işi ses dalgaları için yapar. Tabii ki kameraların çeşitleri olduğu gibi mikrofonların da çeşitleri vardır. Bunlara girmeden önce çok temel olarak sesin ne olduğuna bakalım.

Ses ilkokul öğrencilerinin bile size söyleyebileceği gibi titreşimdir. Herhangi bir nesneye vurduğunuzda çıkan ses o nesnenin titreşmesinin sonucudur. Titreşen nesne havayı titreştirir (barometrik basınçta dalgalanmaya yol açar), hava bu dalgalanmayı saniyede yaklaşık 340 metre hızla sizin kulak zarınıza taşır, beyniniz de sinir sistemiyle gelen bu dalgaları yorumlar ve siz sesi duymuş olursunuz. Eğer sesi iletecek bir ortam yoksa (uzayda olduğu gibi) dalgalar (titreşimler) iletilemez.

Ses

Saniyedeki titreşim sayısı bir sesin en belirleyici niteliğidir. Saniyede 30 defa titreşen bir şey tok (bas) bir ses çıkarır. Buna karşılık saniyede 18.000 defa titreyebilen bir şey çok tiz bir ses çıkarır. Saniyedeki titreşim sayısı hertz'le ölçülür ve sesin frekansı diye anılır.

İnsan Kulağı Hangi Sesleri Duyabilir?

İnsan kulağı (normal insanlardan söz ediyoruz) yaklaşık 20-20.000 Hertz arası seslere duyarlıdır.

Sesin ikinci temel niteliği şiddettir ve desıbel olarak ifade edilir. Bu da aslında dalganın boyunu belirler. Ses ne kadar yüksekse dalganın boyu da o kadar yüksek olacaktır.

Bu iki temel nitelik bir ses dalgasını tanımlamak için yeterlidir, ancak her ses dalgası bu kadar basit değildir: Bir kemanın çıkardığı ses dalgaları içlerinde harmonik adı verilen ikincil dalgaları da içerir. Yine de bizim için şimdilik bu kadarı yeterli.

Sesin Temel Nitelikleri Nelerdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1377 kez okundu

30.8.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • buket98
  buket98
  13.1.2018

  Ses titreşimlerden meydana gelmektedir. Dalga boyu ile de ölçülür şiddeti. Her ne kadar iyi duyduğumuzu düşünsek de hayvanlar kadar iyi olmadığımız bir gercek

 • arda
  arda
  3.9.2016

  bazı sesler vardır ki hangi frekans aralığında ise insanı çıldırtmak için birebirdir. çığırtkan bazı teyzeler ya da sokak satıcıları bu seslere örnek gösterilebilir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz