17.10.2016
5.00 / 1 oy

Ses Kurgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ses Kurgusu Nedir?

Bütün bu seslerin yerlerine konulması ve düzenlenmesi işine ses kurgusu adı veriliyor. Zaten görüntü kurgusunu yaparken diyalogları bir noktaya kadar yerleştirmiş oluyorsunuz, ama ses kurgusu sadece diyalogların yerleştirilmesi değildir.

Ses Kurgusu Yapmak

NLE yazılımları ses kurgusu için birçok seçenek sunar, ancak bu yazılımları en önemli eksikliği, sese ancak saniyenin 1/25'inde (kare bazında) dokunabilmeleridir. Profesyonel ses kurgusu ve miksaji yazılımlar (örneğin Avid firmasının Protools adlı yazılımı veya Adobe'nin Audition'ı) bunu saniyenin 1/1000'inde yapabilir. Böylece sesleri çok daha ince ince kesebilirsiniz.

Profesyonel ortamlarda en çok kullanılan ses tasarım ve düzenleme yazılımı Protools bu bağlamda bir NLE yazılımına göre çok daha geniş olanaklar sunar.

Yine de bugün NLE yazılımlarının sunduğu ses olanakları on yıl önce hayal bile edilemezdi. Bu nedenle sadece NLE kullanarak bile iyi bir ses kuşağı oluşturabilmek için önümüzde teknik bir engel yok.

Ses Kurgusu

Görüntü kurgusu bittikten sonra bir defa daha diyalogların üstünden geçip sorunlu sesleri başka çekimlerin sesleriyle yamamanız gerekebilir. Eğer hiçbir şekilde kurtulmayan sesler varsa onları da ADR (Additional Dialog Replacement veya bazı kaynaklara göre Automatic Dialog Replacement) adı verilen yöntemle tekrar kaydetmeniz gerekir.

Bu yöntemde filmin o parçası devamlı olarak arka arkaya oynatılır. Oyuncular sahnenin ritmini aldıktan sonra senkron olarak dublaj yaparlar. Tabii çekim sırasında kullanılan mikrofon türüyle, mümkün olduğu kadar aynı uzaklığı ve ses perspektifini koruyarak bu işi yapmanız gerekir. Hatta bazen çekim mekânına gidip orada kayıt yapmak daha iyi sonuç verebilir.

Klasik dublajdan farklı olarak ADR bütün filme ya da sahneye değil sahnenin sadece bozuk veya sorunlu yerlerine yapılır. Bu yöntem hemen her filmde uygulanır çünkü bir filmde herhangi bir konuşmanın anlaşılmaz olması kabul edilemez bir durumdur. Ne kadar özenli çalışırsanız çalışın mutlaka bazı seslerin yeniden kaydedilmesi gerekebilir. Bundan kaçınmayın ve her diyaloğun rahatlıkla anlaşılır olmasını sağlayın.

Kanalların düzenlenmesi de önemli bir aşamadır. Genellikle ilk dört kanal diyaloglara ayrılmalı ve checkerboarding (damalı kurgu) yapılmalıdır.

Örneğin 1-4 arası kanallar konuşmalar için ayrılabilir. Örneğin herhangi bir konuşma ilk iki kanaldaysa onu izleyen konuşma üç ve dördüncü kanallara yerleştirilebilir. Buna "checkerboarding" adı verilir. Böylece konuşmalar birbirlerinin üzerine kolayca düşürülebilir.

Farklı ses kayıtlarının birbirlerine eklenme noktaları geçmelerle (dissolve) yumuşatılmalıdır. Bu yapılmazsa seyirci ses geçişlerini fark eder. Aynı şekilde müzik giriş çıkışları küçük "fade" (kararma açılma) efektleriyle yumuşatılmalıdır. Ses kuşağında hiçbir atlama veya boşluk bırakılmaması temel ilkedir.

Diyalogları yerleştirip temizledikten sonra iki kanal foley için, iki kanal efektler için, iki kanal atmosfer sesleri için ve iki kanal da müzik için ayrılmalıdır. Şimdiden sekiz kanalımız oldu. Çoğu durumda bundan da fazlasına ihtiyacınız olabilir. Kanalların yararı, neyin nerede olduğunu çabuk anlamanızı sağlamalarıdır.

Sonradan her şey yerli yerine oturduktan sonra premix (ön miks) yapılarak bu kanal sayısı diyalog, müzik ve efektler (aslında müzik ve efektler stereo olacağı için kanal sayısı beş olacaktır) olarak üçe düşürülebilir. Film yurtdışına satılacaksa genelde M&E (music and effects) adı verilen, sadece müzik ve efektleri içeren bir miksle satılır. Böylece yabancı ülkelerde rahatça dublaj yapılabilecektir.

En son aşamada ise Stereo Final Miks'le (iki kanallı sonuç ses kuşağı) bu kanal sayısı ikiye düşürülecektir. Ancak buna geçmeden sesle yapabileceğiniz başka etkilere göz atalım.

Ses Kurgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2894 kez okundu

17.10.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • artha
  artha
  1.1.2017

  evet haklısınız ama biraz da sinema konusunda yeterince üretken olamadığımız için hep yabancı sinema eserlerinin üstüne yatmak gibi bir alışkanlıktan kaynaklanıyor bu tecrübe ve profesyonellik. keşke imdb top 250'de biraz da Türk filmeri olsa da gururlansak. örneğin babam ve oğlum aslında puanı itibariyle bu listeye girmeye hak kazansa da nedense bir türlü yazmıyorlar. daha çok sinema eserimiz olmalı ki bizi de sinema dünyasının baş aktörlerinden birisi olarak kabul etseler, oscar adaylarımız olsa hatta her yıl

 • joker_26
  joker_26
  1.1.2017

  arka fondaki efektlerden tutun da seslendirmelere kadar mükemmel bir dublaj kültürümüz var bizim. hele hele yakın zaman animasyonlarında bazen orjinalden bile daha iyi seslendirme yapıldığını düşünüyorum ben

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz