28.7.2015
5.00 / 1 oy

Renkli ve Siyah Beyaz Fotoğraflar

Çektiğiniz fotoğrafı renkli mi bırakmalı yoksa siyah-beyaza mı dönüştürmelisiniz? Çok kişisel gibi görünen bu kararı elbette siz vereceksiniz, ama emin olun fotoğrafınız da size bununla ilgili bir şeyler fısıldayacaktır, ona kulak vermelisiniz.

Yaşama bakışınız, rengin hayatınızdaki yeri gibi unsurlar da kararınızı şekillendirecektir. Bu önemli karar fotoğrafçı açısından yukarıda şimdiye dek sıraladığım, sokak fotoğrafçılığı konusunda üslup oluşturmasını sağlayacak etkenlerden biri olacaktır. Üretilen fotoğraf açısından bakıldığında ise renkli ile siyah-beyaz tercihi, o karenin neyi, nasıl anlattığını biçimlendirecek, fotoğraf okuması yapıldığında göze ilk çarpan öğe olacaktır.

Fotoğrafınızı renkli mi siyah-beyaz mı sunacağınız tek başınıza sizin vereceğiniz bir karar değildir. Fotoğrafın kendisi de bu konuda size bir şeyler söyleyecektir. Ona kulak verin.

Renk fotoğrafınızda görmezden gelemeyeceğiniz, hikâyenizi destekleyen hatta onu oluşturan bir unsursa, ondan kaçmanız mümkün değildir. Böyle durumlarda renk sizi ikna eder ve fotoğrafınızın ana unsurlarından biri olur. Onu kullanarak izleyeni yönlendirebilir, fotoğrafınızda yer alan sıcak ya da soğuk renklerle istediğiniz etkiyi yaratabilir, öznenizi öne çıkarabilirsiniz.

Siyah-beyaz fotoğrafın reddedilemez bir nostaljik etkisi vardır. Bu kimi zaman bugüne ya da geleceğe aitmiş gibi görünen bir kare ile birleştiğinde zamansızlık hissi ortaya çıkar. Hem sanatsal etkiyi hem de hikâyenin gücünü artıran siyah-beyaz fotoğraf çoğu sokak fotoğrafçısının tercihidir.

siyah beyaz renkli kırmızı gül

Dijital kamerlarda renkli üretilen karelerinizi siyah-beyaza dönüştürmek mümkündür bu da fotoğrafçıya büyük bir avantaj sağlar. Jpeg fotoğraflar üretiyorsanız, kamera ayarınızı siyah-beyaza alarak çalışmamanızı tavsiye ederim, çünkü bu formatta çektiğiniz renkli karelerinizi sonradan siyah-beyaza çevirebilirken, siyah-beyaz çektiğiniz fotoğrafları sonradan renkliye çevirmeniz mümkün değildir.

Size tavsiye ettiğim gibi ben de tüm karelerimi Raw formatta ve renkli olarak çekiyorum. İzleyicinin rengin aldatıcılığına, albenisine kapılmaması ve yalnızca hikâyeme odaklanmasını istediğim için fotoğraflarımı çoğunlukla siyah-beyaz sunuyorum.

Renkli ve Siyah Beyaz Fotoğraflar
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1492 kez okundu

28.7.2015 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • sema ozturk
  sema ozturk
  28.8.2017

  fotoğraf filtrelerinin uygulamalar sayesinde çeşitliliği arttıkça artık bu ayrım da ikilem olmanın çok ötesine geçti, retrica ve instagram bile artık insanların gözünü doyuramıyor

 • viyanali55
  viyanali55
  9.1.2017

  artık her fotoğrafı siyah - beyaz ya da değişik formatlarda yapabildiğimiz için hangisi olsun diye dertlenmeyeceğimiz seçim.

 • volvolkan
  volvolkan
  13.6.2016

  Arada yapmak güzel oluyor. Eskiyi anımsıyor insan.

 • ural
  ural
  14.4.2016

  günün sonunda çektiğiniz onlarca fotoğrafı incelerken hani olmamış diye üzüldüğünüz o bir sürü fotoğraf var ya.. bir de onların farklı alanlarına zoom yaparak farklı konular yakalamaya çalışın. dramatik bir çiçek ya da çocuk olursa siyah beyaz yaparak bir de öyle deneyin

 • araratzh
  araratzh
  8.3.2016

  Siyah beyaz fotoğrafa her poz yakışmıyor. Daha eski bir hava vermek lazım çekilirken.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz