10.12.2015
5.00 / 1 oy

PowerPoint Sunumlarında Boş Alan Bırakmak

PowerPoint Sunumları ve Boş Alan Kullanımı

Kalabalık bir slayttaki bilgiler tavuk yetiştirme çiftliğindeki civcivler kadar mutsuzdur. Nefes alamazlar, sesleri kalabalığın sesine karışır ve ayırt edilemez. Civcivin mutlu olabilmesi için geniş yeşil çayırlarda dolaşması gerekir, bilgilerinizin de.

Sunum

Boş alan, anlaşılması kolay ancak kabul edilmesi zor bir kavramdır. Çünkü slaytta biraz boş alan kaldığında o alan boşa harcanmış gibi hissediyoruz. Gözünüzün önüne çok büyük bir arazinin tam ortasında bir villa getirin. Bu villa ve içerisinde yaşayanlar hakkında yorum yapmanızı istesem büyük ihtimalle villanın çok pahalı, içinde yaşayanlarında önemli kişiler olduğunu söyleyeceksiniz. Peki, arazinin tamamı bu villalar ile dolu olsa durum nasıl olacaktır? Kesinlikle villaların fiyatları düşecektir. Fikirleriniz, bilgileriniz, sizin villalarınız gibidir. Değerlerini düşürmek istemiyorsanız onlara kocaman bahçeler yapın.

PowerPoint Sunumlarında Beyaz Alanlar

Boş alanlar tasarımdaki nefes alma alanlarımızdır. Boş alanlar önemsiz değildir. Sunumda yer alan diğer elemanların önemini, değerini artıran kıymetli tasarım araçlarıdır.

Eğer sunumumuzda boş alanlar yoksa fazlalıklar vardır. Ve bizim bir an önce onlardan kurtulmamız gerek. Nasıl mı? Bunun için örneğimizi inceleyelim.

Diyelim ki uykusuzluğun sebepleri ile ilgili bir sunum yapıyoruz. Aşağıdaki gibi bir sunumu kolayca hazırlayabiliriz. Anlatacağımız her şey ekranda; görsellerimiz de var. Böyle durumlarda mutsuz civcivleri hatırlamanızı istiyorum. Şimdi sunumuzdakı fazlalıklara tek tek bakalım.

Öncelikle rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı arka plandan kurtulalım. Sadece bunu yaptığımızda bile sunumuz çok daha kolay algılanır bir hale geliyor. Ancak yine de sunumuz oldukça kalabalık. Bu noktada kullanacağımız yöntem "parçala ve yönet." Sunumumuzu her slaytta tek bir noktaya odaklanacak şekilde parçalayacağız.

Giriş slaytımızda görselimizi daha büyük bir şekilde kullandık ve etkisini arttırdık.

2. ve 3. slaytlarımızda da büyük bir görsel ve tek bir kelime kullanarak boş alan oluşturduk. Dikkat ederseniz, sunumun orijinalinde maddeler halinde cümleler kullanmıştık,

işlemimizi tamamladığımızda anlaşılası zor tek bir sıkıcı slayt yerine, boş alanları olan ve çok daha etkili 4 adet slaytımız oldu. Unutmayın önemli olan sunumunuzda kaç slayt olduğu değil, slaytlarınızın ne kadar etkili olduğudur.

PowerPoint Sunumlarında Boş Alan Bırakmak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 970 kez okundu

10.12.2015 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • dovelamore
  dovelamore
  20.6.2018

  sunumunuz ve anlattığınız konu neyi gerektiriyorsa o şekilde bir sunum tasarlamalısınız, mesela basitlik ve sadelik konulu bir zen felsefesini anlatıyorsanız bembeyaz bir ekran bile kullansanız olur

 • hamburg
  hamburg
  6.6.2018

  ne kadar az kelime ve ne kadar çok görsel koyulursa o kadar değerlidir sunumlar. insanlar yazılanları okumaktan sizi dinleyemiyor oluyor zira.

 • iremyağmur
  iremyağmur
  28.8.2017

  boş alan kesinlikle sunumda bir eksiklik değil, tam tersi dikkat toplanabilmesi ve estetiğin korunabilmesi için bir ihtiyaçtır ve kullanımından kaçınılmamalıdır

 • melikepınar
  melikepınar
  1.2.2016

  bence en güzel sunum bembeyaz ekranda tek bir cümle ile anlatılmakta olan konunun özetlendiği sunumdur, keep it simple

 • canergemveren
  canergemveren
  10.1.2016

  sunum dinleyicisinin daha iyi konsantre olmasını sağlarlar ve sunum boyunca sunumu yapan kişinin yüzüne bakarlar

 • denge
  denge
  28.12.2015

  sunumda boş yer bırakayım derken slide alanının etkili kullanılmasından da feragat etmeyin. belli bir marjin yetecektir

 • torehan
  torehan
  27.12.2015

  bütün sunum alanına tıkış tıkış yazı yazmayın slide ın ana fikrini büyük yazın bir de resimle besleyin yeter

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz