22.3.2014
4.38 / 21 oy

Photoshop'ta Metinlerle Çalışmak

Photoshop'ta metin yazarken kısa metinler için; sayfanın herhangi bir yerine daire ile tıklayın ve klavyeden metni yazın. Uzun metinler için; metin araçlarıyla sayfaya basıp çekerek bir metin alanı oluşturun. Metin alanlarıyla uzun metinleri düzenlemek çok daha kolaydır.

Metin oluşturmak için metin araçlarından herhangi biriyle sayfaya her tıkladığınızda katmanlar panelinde T sembolü olan metin katmanı otomatik oluşur. Type Tool'lardan biriyle metnin üzerine gelip fare ile çift tıkladığınızda metni imleçle seçer. Uzun metinlerin tamamını seçmek için metnin içine fare ile tıklayın. Pc: Ctrl+A, Mac: Canmand+A kısayolunu kullanın.

Uzun metinleri oluştururken, Photoshop'ta yazmak yerine metin yazma programlarını kullanarak metinleri yazın. Daha sonra kopyala yapıştırla Photoshop'a taşıyın.

Metin alanları Type Tool'lardan biriyle köşelerindeki tırnaklarla büyütüp, küçültülebilir, döndürülebilir.

Uzun bir metin alanına sığmadığı zaman, Photoshop metin alanının sağ alt köşesindeki sembolle uyarır.

Move Tool aracındayken Edit > Transform komutlarını kullanarak metni büyültüp, küçültebilir, döndürebilir, perspektif ekleyebilirsiniz.

Photoshop'ta Metinlerle Çalışmak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1275 kez okundu

22.3.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Özlem Yılmaz
  Özlem Yılmaz
  20.2.2016

  işin gücün menülerin açıklamalarını yazmakmış, bana nasıl photoshop mockup logo yapılır bunu anlatabilecek birisi yok mudur?

 • hilalpoyraz
  hilalpoyraz
  11.11.2014

  font konusuna bence daha fazla ağırlık verilmeli, örneğin türkçe karakter destekleyen font tavsiyelerini burada paylaşabiliriz

 • tombi
  tombi
  31.10.2014

  ha bunu yapınca yetiyor diyorsun yani

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz