20.7.2016
5.00 / 1 oy

Photoshop ile Dişleri Beyazlatmak

Photoshop'ta Sarı Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Fotoğraflarınızdaki insanlar diş macunu reklamlarındaki oyuncular kadar beyaz dişlere sahip olmayabilirler. Herkesin doğal diş rengi beyaz değildir. Ayrıca dostlarınızı çekim öncesinde diş fırçalamaya da zorlayamazsınız. Bu yüzden diş temizliği yapmak çekim sonrasına kalıyor. Biraz Photoshop büyüsü ile fırçaya, macuna dokunmaya gerek kalmadan dişleri beyazlatabilirsiniz.

beyaz diş

Kırmızı göz kusurunu gidermek için de kullanmış olduğumuz Replace Color Tool'u seçip dönüştürülecek renk olarak da beyazı seçerek sapsarı dişleri kolayca bembeyaz yapabilirsiniz. Gelin bu yöntemi kullanmak yerine farklı bir şeyler deneyip yeni araçlarla tanışalım.

Öncelikle büyüteçle dişlere yakınlaşıp üzerlerinde kolayca çalışabileceğiniz bir boyuta gelmelerini sağlayın. Daha sonra Magic Wand aracını seçin. Bu araç tıkladığınız noktaya ton ve mesafe olarak yakın olan pikselleri seçili hale getirmeye yarar. Seçenekler alanında Contiguous kutucuğunun işaretli olduğundan emin olun. Tolerans alanına ise fazla yüksek olmayan bir değer (mesela 20) girin. Bu değerin artması seçilecek tonların aralığını artırmakta yani aracın duyarlılığını düşürmektedir. Artık dişleri seçebilirsiniz. Seçim sırasında klavyenizdeki shift tuşunu basılı tutarak dişlere teker teker tıklayın. Böylece her tıklama ile seçili alanlara yeni biri daha eklenecektir.

Eğer yanlış bir seçim yaptıysanız endişelenmeyin. Shift tuşu yeni bir alan eklemek için kullanıldığı gibi Alt tuşu da bazı bölgelerin çıkarılması için kullanılabilir. Ayrıca Magic Wand aracı ile kolayca ekleyemediğiniz veya çıkaramadığınız bazı ara bölgeleri I.asso ve diğer seçim araçlarıyla da seçebilirsiniz.

Dişlerin hepsini ve seçili alanların içinde kalan bazı noktacıları da seçim alanına aldıysanız beyazlatma işlemine geçebilirsiniz. Photoshop CS ile çalışıyorsanız Image menüsünden Adjustments alt menüsüne girip Hue/Saturation'u seçin.

Hue/Saturation kutusu açıldığında Edit kutucuğunu Yellows kanalına getirin. Ardından Saturation değerini sürgüyü çekerek -70'lere kadar düşürün. Dişlerin renginin sarıdan griye kaydığını göreceksiniz. Şimdi Edit kutusundan Master kanalını seçin. Bu kanaldaki Lightness sürgüsünü de bir miktar artırın. Değerin ne olacağına siz karar verin. Eğer çok fazla artırırsanız dişler doğal olmayacak kadar beyaz görünebilir. İşiniz bittiğinde OK düğmesine tıklayın.

Ana pencereye geri döndüğünüzde seçim aracı ile resmin dışında bir yere tıklayın. Dişlerin çevresindeki seçim çizgileri kaybolacak ve bembeyaz dişleri daha rahat bir şekilde görebileceksiniz. Büyüteç ile uzaklaşıp şöyle bir bakın. Fena olmadı değil mi?

Photoshop ile Dişleri Beyazlatmak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 861 kez okundu

20.7.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • E.Boztaş
  E.Boztaş
  8.6.2018

  renkler ve şekiller ile nasıl oynamanız gerektiğini biliyorsanız ne photoshop sürümü ne de neyi beyazlattığınız fark etmez, yeter ki araçların yerlerini bilin

 • cukalvat or
  cukalvat or
  5.6.2018

  dişleri beyazlatıyorum diye komple bembeyaz olmayın, hatta photoshop bilmiyorsanız hemen iddialı işlere girişmeyin, önce bir bilene yaptırın ki sonra sosyal medyada alay konusu olmayın

 • kanuni
  kanuni
  10.4.2018

  En kolay uygulama oldu benim icin. Tabii cok beyaz olunca biraz gerçek dışı oldu ama bir iki denemeye perfect olacağına inanıyorum.

 • lopente
  lopente
  9.4.2018

  instagram'da dişler bembeyaz ama gerçekler facebook gibidir dikkatli olun, habersiz etiketleneceğiniz bir fotoğrafta bütün foyanız meydana çıkabilir, daha da kötüsü youtube'da paylaşılmak da var, gelin siz dişleriniz düzenli olarak fırçalayın

 • artha
  artha
  2.10.2017

  hayatınız sosyal medya olmuş ben size ne diyeyim, sokakta gerçek bir insanla karşılaşınca gerçek dişlerinizi hangi programla beyazlatmayı planlıyorsunuz? gerçek hayata dönmeniz dileklerimle

 • enricos
  enricos
  20.9.2016

  diş macunu reklamı gibi olmuş, masaüstü bilgisayarlar daha iyi beyazlatıyor diyorlar ama

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz