28.1.2014
4.45 / 20 oy

Mülakat Nedir?

Eğitim, sosyoloji, psikoloji ve başka bilim alanlarında araştırma tekniklerinden biri olarak kullanılan mülakat tekniği, zamanımızda çok sık başvurulan araştırma araçlarından biridir. Bu yoldan toplanan bilgiler özel metotlarına göre değerlendirildikten sonra bilimsel bulgular halinde saptanır ve genelleştirilir. Mülakat metodunun genellikle en sağlam bilgileri veren bir yol olduğu kabul edilir. Masraflı, zahmetli ve oldukça uzun zaman harcanarak bilgi toplandığı halde toplanan bilgilerin sağlamlığı bu metoda sık sık başvurulması sonucunu doğurur.

mülakat

Mülakat tekniğinde önemli olan iki unsur vardır:

1. Mülakatçı,

2. Mülakat sırasında sorulan sorular. Sorulacak soruların hazırlanması birinci aşamayı meydana getirir. Araştırmada temel hedefler dikkate alınarak yeteri kadar som hazırlanır. Somlara verilecek cevapların varılmak istenen hedeflere götüren bilgileri kapsaması göz önünde bulundurulur. Bu çerçeve içinde hazırlanan somların açık, kesin, kolay anlaşılır ve tek bir cevap verilmesini sağlayacak nitelikte olması gereklidir. Ayrıca mülakattan geçirilecek kişilerin yaşı, mesleği, sosyal durumu ve bilgi seviyesi sorular hazırlanırken dikkate alınır. Bütün bunların yanında sorulara cevap verecek kişilerin psikolojik tepkiler göstermemesini sağlamak ve böylece istenilen cevabı almak da önemlidir.

İkinci aşama mülakatçıların seçilmesi ve yetiştirilmesi işidir. Çoğunlukla araştırmalarda bu iş için öğretmenler ve yüksek öğrenim öğrencileri seçilir. Çünkü bu kişiler, toplumsal ilişkileri dol ay isiyle başkalarında güven uyandırabilirler. Ancak onların da, mülakatın yapılacağı toplumsal çevreden gelmiş olmalarına önem verilir. Mülakat yapmak bir beceri işidir. Mülakatçı, elindeki som listesine göre sorduğu somlara aldığı cevapları aynen kaydeder. Ama som sorarken, özellikle sorulara başlarken karşısındaki kişiyi ürkütmeyecek ve her somya tanı olarak cevap alabilecek bir hava yaratması gereklidir. Bunun için de içinde bulunduğu psikolojik ortamı iyice kavraması ve biçimlendirmesi şarttır. Ayrıca, aldığı cevapları belli bir açıdan değerlendirebilmen, hangisinin kesin cevap olduğunu, hangi cevaplar üzerinde şüphe duyduğunu gerektiği zaman işaret etmelidir. Mülakatçının görevini tam olarak yapabilmesi, her şeyden önce araştırmanın hedeflerini ve niteliklerini bilmesine bağlıdır. Bunun için daha önceden bir hazırlık çalışması yapılmalıdır. Her hangi bir kimse de belli bir amaç için mülakat tekniği ile bilgi toplamaya girişebilir. Ancak bu metodun tekniğini iyice incelemesi şarttır. Mülakatın düzgün yürümesi için, sorgudan geçirilecek kişilerin, araştırmanın hedeflerine göre daha önceden kesinlikle saptanması gerekir. Bu iş için çoğunlukla örneklem metodu uygulanır. Saptanan kişilerin zamanında bulunması da daha önceden planlanır. Bu metot nerede ve nasıl uygulanırsa uygulansın, mülakatın soru sorulan kişilerin günlük hayatını değiştirmemesi ve onlara bir yük gibi görünmemesi en çok dikkat edilecek noktalardan biridir. Her yanı ile iyice hesaplanmayan bir mülakat sonunda toplanan bilgilerin güvenilir nitelikte olmaması bütün emeklerin ve çabaların boşa çıkması sonucunu doğurabilir. Okul yöneticileri ve eğitimciler, öğrencilerle ilgili çeşitli araştırmalarda bu metottan faydalanabilirler.

Mülakat Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1319 kez okundu

28.1.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • melikepınar
  melikepınar
  14.2.2016

  insan kaynakları çalışanlarının egolarını tatmin etmek için insanları küçük düşürmelerinin serbest olduğu düşünüldüğü süreç

 • emeklimafya
  emeklimafya
  19.1.2016

  kraldan çok kralcı ik ların iş arayan insanları sözlü taciz ile mobbing yapmasıdır

 • funda35
  funda35
  10.11.2014

  mülakat teknikleri denen konu o kadar karmaşıktır ki, hakkında sayfalar dolusu kitap yazılmıştır

 • kaderim
  kaderim
  31.10.2014

  çok komik hareketlerdir bunlar, yarım saatte neyimi tanıyacan benim, daha ben bile kendimi tanıyamadım ki... diyemedim ya la

 • fevzi çakmak
  fevzi çakmak
  13.10.2014

  bir iş kurumunun sizi işe almadan önce hızlıca tanıma çabasıdır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz