19.12.2013
4.52 / 33 oy

Muhasebe'de Hesap Kullanımı Nasıl Yapılır?

Muhasebe'de Hesap Kullanımı

Bir dönem boyunca yapılan finansal işlemlerin sonuçları, gelir tablosunda özetlenir. İşletmenin belirli bir tarihteki finansal durumu ise bilançoya yansıtılır. Çok büyük sayıdaki işlemden ötürü, herbir işlemden sonra finansal tablo düzenlemek anlamlı

değildir. Bu amaçla ilgili bilanço ya da gelir tablosu kalemindeki artışı ya da azalışı biriktiren bir araç geliştirilmiştir. Bu araç, hesap olarak adlandırılır. Hesapların tümü büyük defteri (defter-i kebir) oluşturur. Herbir varlık, borç, özsermaye, hasılat ve gider türü için ayrı ayrı hesaplar gerekir.

muhasebe

En yalın biçimiyle bir hesap üç öğeye ayrılabilir: Hesap adı, borç (sol) tarafı, alacak (sağ) tarafı. 

Kayıt tutma işini kolaylaştırmak için büyük defter/diğer defterlerdeki hesaplar numaralandırılır (kodlanır). Hesapların adı yerine numaralarını kullanmak işleri kolaylaştırır. Birbirini izleyen numaralandırma sistemi ile hesaplara yeni hesaplar katılabilir. Bu kodlama işi bilgisayarlı sistemlerde bir zorunluluktur. Hesap kodu ve adından oluşan tabloya hesap planı adı verilir.

Çift yanlı kayıt sisteminde, her bir işlem işin en az iki hesap etkilenir. Finansal bir işleme ilişkin herbir kaydın borç ve alacakları birbirine eşit olmalıdır. Bilançolarda varlıklar (aktif) tablonun sol tarafında gösterilir; bu nedenle, varlıklardaki artışlar borç olarak tablonun sol tarafına; azalışlar ise alacak olarak hesabın sağ tarafına yazılır. Bilançonun alacak tarafı borçlar ve özsermaye hesap ya da hesap gruplarından oluşur. Bu nedenle, bu kalemlerde (hesaplarda) ortaya çıkan artışlar alacak, azalışlar ise borç olarak gösterilir. Hasılat, özsermayedeki bir artışı temsil ettiği için, borç ve özsermaye hesaplarına ilişkin kurallar burada da uygulanır. Giderler, özsermayede bir azalışı temsil eder; bu nedenle hasılat hesaplarına ilişkin kuralların tersi burada geçerlidir.

Finansal tablolar, çeşitli işletmelere yatırım yapılıp yapılmaması konusunda önemli bilgi kaynağı oluşturur. Bu nedenle yatırımcıların ya da menkul değer analistlerinin, muhasebecilerce düzenlenen bu tablolarda iletilen bilginin ne olduğunu anlamaları çok önemlidir.

Finansal tablolar, işletmelerin finansal işlemlerini analiz etmede iyi bir başlangıç noktasıdır. İlk olarak, bu tablolar, sözgelimi PBK'ın (Pay Başına Kâr) kestiriminde olduğu gibi, geleceğe ilişkin kestirimlerde yararlı olabilir.

İkinci olarak, finansal tablolarda raporlanan sayılarla gerçek yaşamdaki sayılar arasında fark vardır. İşletmenin sahip olduğu çeşitli varlıkların defter değerleri bu varlıkların piyasa değerleri arasında çoğunlukla bir fark vardır. Bu fark, çeşitli muhasebe kavramlarının etkisinden, muhasebecilerin yaptığı çeşitli tahmin ve varsayımlardan ve son olarak da almaşık muhasebe yöntemlerinden ortaya çıkabilir. Aşağıda, muhasebeye ilişkin temel bilgiler ile bu konular tartışılmaktadır.

Muhasebe'de Hesap Kullanımı Nasıl Yapılır?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1526 kez okundu

19.12.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • sasuke
  sasuke
  7.6.2018

  yevmiye kayıtları yapacaksanız alacak ve borcun eşit çıkmasına dikkat edin eşit değilse mutlaka bir hesapta yanlış yapıyorsunuz demektir.

 • gokhan39
  gokhan39
  19.1.2016

  Finansal durum tablosu verileri hesaplara nasil ekleniyor

 • mehmet varol
  mehmet varol
  30.12.2015

  ne garip başlıklar veriyorsunuz yazılarınıza ya, hesap kullanmaksızın muhasebe yepmak mümkün mü?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz