15.10.2016
5.00 / 1 oy

Motion Capture Nedir?

Motion Capture (Hareket Yakalama) Nedir?

Daha çok bilgisayar oyunları ve büyük yapımlarda kullanılsa ve aslında compositing konusuyla doğrudan ilgisi olmasa da bu yazıda açıklamakta yarar var: Hareket yakalama sistemleri oyuncunun bedenine yerleştirilmiş algılayıcılarla (veya artık herhangi bir algılılayıcı takılmaksızın) hareketin matematiksel veriye dönüştürülmesi işlemine verilen isimdir. Böylece bu veri 3B uygulamalarına aktarılabilir ve 3B öğeler gerçek insan hareketleriyle kontrol edilebilir (Avatar gibi filmlerde bu teknoloji çok gelişmiş şekilde kullanılmıştır).

Motion Capture

Motion Control Systems (Hareket Kontrolü Sistemleri)

Herhangi bir kamera hareketini hafızasına alıp istenen sayıda tıpatıp tekrar edebilen sistemlere verilen genel isimdir. Genellikle çok yüksek hassasiyette motorlara bağlı bir vinçten ve bir bilgisayardan oluşur. Kullanıcı hareketi bilgisayar üzerinden belirler. Sonra hareket prova edilir. Bir sorun varsa program değiştirilir.

Özetle bu aletler, saniyede üç metre gibi yüksek hızlarda bile hassas şekilde hareket edebilen robot kollardır. Bu robotların hareketleri 3B yazılımlarına aktarılabilir veya 3B yazılımlarında oluşturulmuş hareketler onlara uygulanabilir.

Pahalı ve hantal sistemlerdir ve kurulumları, çalıştırılmaları epey zaman alır. Son dönemde daha taşınabilir türleri de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle bir oyuncudan iki tane yapacaksanız ve aynı anda kamera hareketi de istiyorsanız bu aletleri kullanmaya mecbursunuz.

Buna ek olarak, bu aletler kameranın hızıyla da uyum sağlayabilir. Örneğin bir oyuncu ağır çekimdeyken başka bir oyuncu düşük karede hareket edebilir ve ikisi aynı plan içinde görülebilirler. Bunu yapabilmek için sistemi hareketi kare sayısına oranla hızlandırıp yavaşlatabilir.

Motion Capture Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1094 kez okundu

15.10.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz