31.8.2016
5.00 / 1 oy

Mikrofon Çeşitleri Nelerdir?

1. Yapılarına Göre Mikrofon Çeşitleri

Yoğunlaştırıcı Mikrofonlar

+48V değerinde bir elektrik beslemesine ihtiyaç duyarlar ve daha hassastırlar. Bu elektrik beslemesi bir preamplifier (ön amfi) sayesinde ses dalgalarının (yani elektriğin) güçlendirilmesi için gereklidir. Bu elektrik gücü mikrofona bazen kamera tarafından, eğer kamerada bu özellik yoksa ayrı bir preamp tarafından, bazen de mikrofonun kendi içindeki pil tarafından sağlanır.

Dinamik Mikrofonlar

Bu tür mikrofonlar elektrik beslemesi gerektirmez. Sadece ses dalgalarının mikrofonun diyaframına vurmasıyla ortaya çıkan elektrik dalgalarını iletirler. Bu durumda mikrofon sadece çok yakından gelen seslere duyarlı olacaktır. Bu da bazı durumlar için çok yararlıdır.

2. Algılama Şekline Göre Mikrofon Çeşitleri

Pick Up Pattern (Algılama Şekli): Her mikrofonun yukarıda bahsettiğimiz yapısından bağımsız olarak bir de algılama alanı vardır.

Omni directional Mikrofonlar

Her yöne duyarlı mikrofonlardır. 360 derecelik bir açıdan gelen tüm sesleri algılamak üzere üretilmişlerdir. Kamera üstü mikrofonlar genelde bu sınıfa girer. Bu genel kullanım için uygun olmakla birlikte sinema-TV uygulamaları için sorunlu bir mikrofon türüdür.

Omni directional mic

Uni directional Mikrofonlar

Tek yönlü mikrofonlardır. Tabii ki arkadan gelen sesleri de kaydederler, ama bunun nedeni sesin başka yerlere çarpıp dağılmasıdır. En duyarlı oldukları bölge mikrofonun önüdür. Röportaj mikrofonları genelde bu yapıdadır.

Bi-directional Mikrofonlar

İki yönlü mikrofonlardır. Yine röportaj ve TV uygulamaları için yararlıdır.

Super-Cardioid - Hyper-Cardioid Mikrofonlar

Grafikteki gibi öne ve daha uzağa duyarlı algılama türleridir. Sinema-TV uygulamaları için özellikle uygundur, çünkü Sinema-TV alanında ilk amacımız konuşmaları doğru kaydetmektir.

Mikrofon Çeşitleri Nelerdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1614 kez okundu

31.8.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz