23.6.2014
4.50 / 12 oy

Mihail Gorbaçov Kimdir?

Mihail Gorbaçov'un Hayatı

1985-1991 arasında SSCB lideri

Doğum: 1931

Mihail Gorbaçov

Mikhail Gorbaçev üniversitenin ikinci sınıfında Komünist Partiye üye oldu. 39 yaşında Stavropol bölgesinin parti lideri oldu. 1985'te Komünist Parti genel sekreteri oldu ve SSCB'nin liderliğini devraldı.

SSCB 60 yıldan sonra ilk kez oldukça genç ve reformcu bir lidere sahip olmuştu. Gorbaçev üç yeni politikayı yürürlüğe koydu: 'yeniden yapılandırma' anlamına gelen ve ekonomiyi güçlendirmeyi amaçlayan perestroika, ülkeyi dış dünyaya açık ve dürüst bir ülke yapmayı hedefleyen glasnost ve insanlara karar verme yetkisi veren demokratizatsiya. Gorbaçev'in politikaları yurt dışında oldukça popülerdi: Afganistan'daki Sovyet birliklerini geri çekti; Amerika'yla kısa menzilli nükleer füzelerin sayısını azaltmayı öngören bir anlaşma imzaladı.

Ama yurt içinde sorunlar baş göstermeye başlamıştı. Milletler (Letonyalılar, Ukraynalılar, Moldovalılar ve diğerleri) daha fazla bağımsızlık talep etmeye başlamıştı. Reformlarından rahatsız olan parti muhafazakarları 1991'deGor-baçev'i devirmeye çalıştılar. Bu darbe başarılı olmasa da Gorbaçev'in iktidarını sarstı. Rusya ve diğer Birlik ülkeleri yeni bir Bağımsız Devletler Birliği kurunca, istifa etti.

Mihail Gorbaçov Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1491 kez okundu

23.6.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • berrin_izmir
    berrin_izmir
    21.10.2014

    Tarihte Sovyet Rusya'nın ikonudur

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz