4.10.2014
4.43 / 14 oy

Kırma Zeytin (Çekiçge) Nasıl Yapılır?

Kırma Zeytin (Çekiçge) Tarifi

Kırma Zeytin

Çekiçge, komşuların kendi zeytin bahçelerinden toplayarak getirdikleri zeytinlerle yapılırdı. Ağaçlardan turfanda toplanan ilk yeşil zeytinler ilk olarak taşla veya bir eziciyle kırılırdı. Su dolu bidonların içine çatlatılan zeytinler atılır ve beklemeye bırakılırdı. Ezme işlemi sırasında zeytinin çekirdeğinin kırılmamasına dikkat edilirdi. Her gün sabah ve akşam bidonun içindeki acı su değiştirilerek zeytinin de acısı giderilirdi. Zeytinin cinsine göre 10-15 gün sonra çekiçge yenmeye hazır hâle gelirdi. Bu zeytin, tadının biraz acı olması nedeniyle herkes tarafından sevilmezdi. Ama sevenler için de vazgeçilmez bir lezzetti.

Sade olarak yenilebildiği gibi üzerine zeytinyağı, limon suyu ve bol baharat döküldükten sonra kızarmış ekmeğe banarak da yenirdi. Ayrıca taze soğan, maydanoz, domates, taze biber, dereotu, nane, sumak, bol ekşi ve zeytinyağıyla hazırlanan 'çekiçge salatası' da çok lezzetli olurdu. Çekiçge zeytininin bir başka tüketim şekliyse mayalı hamurdan yapılan 'çekiçgeli çörek'tir. Taze soğan, maydanoz, bol baharat, dereotu, nane, kişniş, zeytinyağı ve ayıklanmış çekiçge zeytini karıştırılarak hazırlanan mayalı hamurun içine doldurulur. Fırında pişirilen çöreklerin üzerine sıcakken sızma zeytinyağı sürüldükten sonra ikram edilir.

Kırma Zeytin (Çekiçge) Nasıl Yapılır?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2035 kez okundu

4.10.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • onurözdemir
  onurözdemir
  2.11.2017

  Taze taze zeytinleri topluyoruz sonra buyuk bir sabirla tek tek her birini ciziyoruz. Ve salamura yapiyoruz.

 • kontkral
  kontkral
  14.6.2017

  yakınınızda zeytin ağaçları varsa sizin de yapabileceğiniz hem de içinde katkı maddesi olmayacak şekjilde yapabileceğiniz zeytindir.

 • akarboz
  akarboz
  9.6.2016

  tuzlu olması dert değil ki çözüm biraz suda bekletmek. neticede dışarıdan satın da alsanız tuzu herkese göre ayarlayamazlar.

 • Birgül.Belen
  Birgül.Belen
  9.6.2016

  tuzunu ayarlamak püf noktasıdır. yoksa güzelim ev yapımı zeytin yenmez oluyor.

 • ytuncel
  ytuncel
  15.1.2016

  fotoğraftaki kırma zeytin mi emin olamadım ama

 • emirkan
  emirkan
  20.11.2014

  hakiki kırma zeytin gerçekten çok özel bir lezzettir, tarifiniz de çok güzel

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz