5.00 / 1 oy

Kameralar ve Ses Kayıt Özellikleri

Kameralar ve Ses Kaydı Çeşitleri

Kameralar genellikle iki (stereo) veya dört kanal ses kaydı yaparlar.

Kameranız yarı profesyonelse ses kaydının yüksekliğini kontrol edebilirsiniz. Tüm kameralarda AGC adı verilen (audio gain control) ses kazanç kontrol sistemi vardır. Bu devre, kameranın ses seviyesini gelen sese göre sürekli değiştirir. Böylece ses patlamaları veya düşüklükleri önlenmiş olur, ama bu özelliği kullanmayın. Bu yöntem bütün otomatik kontroller gibi ortalama sonuçlar üretir. Oysa ses kaydını siz kontrol ederseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz (tabii bilinçli bir kullanımla).

Kameranız yarı profesyonel bir aletse ses ayarlarına sahip olabilir. Bunlar her iki kanalın ayrı ayrı kontrol edilmesini sağlar. Böylece iki mikrofonu aynı anda kullanabilirsiniz ve bu yararlı bir özelliktir.

Ses Kaydı

Kameraların üzerinde veya LCD ekranda ses kaydının yüksekliğini izlemek için VU Meter (Volume Unit Meter) adı verilen ses seviye göstergesi bulunur. Buradan kayıt seviyesini ayarlayın (tabii oyuncunuz çekimde kullanacağı ses yüksekliğinde size test vermelidir).

Ses seviyesini hiçbir zaman kırmızı noktaya vurdurmamaya dikkat edin. Tabii çok aşağıda da kalmamalı. Biraz düşük olması patlama (clipping adı verilen sesin belli frekanslarının kayıt dışı kalması) yapmasından iyidir, çünkü büyük patlamaları düzeltmek mümkün değil. Oysa düşük ses bir noktaya kadar sonradan yükseltilebilir.

HDSLR kameralarda ses ayarları hem yetersizdir, hem de diğer bir çok ayar gibi LCD'den menü açılarak yapılır ve tabii ki bu bir sorundur. Kamera ne kadar profesyonelse ayarlar o kadar fiziksel gerçek düğmelerle yapılır hale gelir.

Mutlaka yalıtımı yüksek bir kulaklıkla (iyi bir kulaklık olması önemlidir) ses çekilirken dinleyin veya bir arkadaşınızı bu işle sorumlu tutun. Kulaklık, dinleyeni dış seslerden yalıtabilen bir tür değilse sesin kameradan mı, ortamdan mı geldiğini anlayamazsınız.

Tabii kulaklıktan gelen ses referans değildir. Önemli olan VU Meter'dır, çünkü kulaklık bozuk olabilir veya kameranın kulaklık çıkış yüksekliği yetersiz olabilir.

Bütün konuşmaları en açık ve anlaşılır şekilde kaydetmeye çalışın, ama oyuncuları yüksek sesle konuşmaya zorlamayın. Bu performanslarına zarar verir. Eğer görüntü çok iyiyse ama sesten emin değilseniz filmcilerin her zaman yaptıkları gibi açığa ses kaydı tekniğini uygulayın. Bu teknik o sahnede doğru çekildiğinden şüphe edilen veya hiç çekilmemiş seslerin ayrıca (kamerasız veya görüntüye bakılmaksızın kameraya) kaydedilmesidir. Sonradan kurgu programında sorunlu sesler bu yedek kayıtlarla değiştirilebilir.

Kameralar ve Ses Kayıt Özellikleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 960 kez okundu

3.9.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • seray89
  seray89
  8.4.2018

  harici mikrofon ile ses kayıtlarını ayrı olarak almak daha kaliteli sonuçlar veriyor, android telefonlar özellikle ios telefonlara göre daha çok kontrol opsiyonu sunduğu için de daha erişilebilir ve pratik, uygulamaları da bence daha kaliteli

 • lilith
  lilith
  16.1.2018

  dahili kameralar ne kadar kaliteli olursa olsun sonuçta varabilecekleri bir üst bar mevcut, çözüm yine harici mikrofon çözümleri oluyor haliyle

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz