21.6.2016
5.00 / 1 oy

JPEG Formatı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

JPEG Formatı ve Özellikleri

JPEG (Joint Photographic Experts Group) formatında sayısal bir fotoğrafın bellek kartında veya sabit diskte kapladığı alan, görüntüde çok belirgin bir fark olmaksızın onda bir boyutuna kadar sıkıştırılabilir.

jpeg

Gözümüz detaya renkten daha duyarlı olduğundan, renk bilgisini daha fazla sıkıştırır. Ayrıca detay bilgisini de ince ve kaba olanlar olarak ayırır, ince detayları da kaba detaylara oranla daha az hesaba katar. Detayı bu yazının sınırlarını aşan bu işlemler bir dizi matematik formül ve sıkıştırma yöntemi ile sağlanmaktadır.

Sıkıştırma için fotoğraf 8x8 piksellik birbirinden bağımsız ele alınacak karelere bölünür, bu kareler sıkıştırma arttıkça belirgin hale gelir. Bu da resimdeki kenar çizgilerinin belirginleşmesine ve görüntü kalitesinin düşmesine neden olur. Sıkıştırmayı azaltmak ise dosya boyutunun büyümesine neden olacaktır.

JPEG Kayıt Etmek

JPEG kayıt seçeneği en ucuzundan en pahalısına bütün fotoğraf makinelerinde bulunuyor. Sıkıştırma seçenekleri veya başka bir deyişle kalite ayarı her makinede farklar gösterse de kullanıcılara mutlaka bir iki seçenek sunuluyor.

JPEG sıkıştırmasıyla kaydedilen fotoğraflar detaylarını bir miktar yitirdiklerinden baskının önem taşıdığı durumlarda bu yöntem tercih edilmemelidir. Profesyonel çekimlerde JPEG yerine TIFF veya RAW dosya formatlarını kullanmak kaliteyi artıracaktır. Bellek kartınız yeterince büyükse dosya boyutunun büyük olmasına aldırış etmeksizin TIFF veya RAW formatlarında çekim yapabilirsiniz.

JPEG Formatı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 8227 kez okundu

21.6.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • dirik
    dirik
    30.9.2017

    uzun yıllardır en sık kullanılan resim formatıdır ve boyut/performans olarak uzun yıllar daha öyle kalacak gibi görünüyor. bmp fotoğraf çeken bir telefon olsa kimse almazdı herhalde

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz