5.00 / 1 oy

Gürültülü Mekanlarda Ses Kaydı Almak

Gürültülü Mekanlarda Kayıt Nasıl Alınır?

Önceliğimiz konuşmalardır, çünkü onlar dışındaki her ses sonradan da çekilebilir veya stoklardan bulup yerleştirilebilir. Örneğin bir gece kulübünde geçen bir sahne çekeceksek sanıldığının aksine arka planda müzik açık olmamalıdır. Müzik olmaksızın yalnızca diyalogların kaydedilmesi yeterlidir. Sonra kurguda müziği konuşmaların altına döşeyebiliriz. Bunu yapmazsak ve müzikle konuşmaları aynı anda kaydedersek her kamera yeri değiştiğinde (kamera yeniden kayda girdiğinde) müzik kesilir ve başka bir noktadan başlar.

Benzer şekilde bir düğün çekimi yapıyorsanız konuşmalar için dinamik mikrofon kullanıp çalınan müzikleri ise CD'den ayrıca alıp kurguda görüntünün altına tekrar koymak iyi bir yol olabilir.

Şunu hiç unutmayın: Tek kanala aynı anda çekilmiş sesler sonradan ayrılamaz, ama ayrı çekilmiş sesler her zaman her şekilde üst üste konulabilir, dengelenebilir.

Ses Kaydı

Aynı şekilde ortam sesleri (yağmur, rüzgar, trafik, buzdolabı, TV vs) ayrıca "açığa alınmalıdır." Her ne kadar bu tür sesler sonradan stok olarak bulunabilse de anında ve asıl kaynaktan yapılacak kayıtlar her zaman daha gerçekçidir.

Kameranızda çift ses girişi varsa bunlardan birine yaka mikrofonu, diğerine shotgun bağlayabilirsiniz. Böylece birinin doğru ses üretmediği durumda diğeri sizin için koruma sağlar. Ya da bir kanalın seviyesini diğerinden biraz yüksek tutabilirsiniz. Bu durumda da birinde patlama olduğunda diğerinden ses kullanabilirsiniz. Kısaca iki kanal birbirlerinin yedekleri olarak kullanılabilir.

Eğer ikiden çok mikrofon kullanmak isterseniz taşınabilir bir miksere ihtiyacınız olacaktır. Tabii ki ne kadar çok mikrofon kullanırsanız sesleriniz o kadar garantili şekilde kaydedilmiş olacaktır. Ayrıca mikserin yararı, sesçinin kamera üzerinden ayar yapmasına gerek olmamasıdır. Kayıtçı da ayrıysa (double system olarak bilinir) sesçi kendi istediği gibi çalışabilir ve aslında olması gereken de budur.

Gelişmiş bir taşınabilir mikser ile birden çok mikrofondan gelen sesleri düzenleyebilirsiniz. Profesyonel ses kaydı için vazgeçilmez bir araçtır.

Gürültülü Mekanlarda Ses Kaydı Almak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 892 kez okundu

3.9.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz