3.2.2016
5.00 / 1 oy

Google Analytics ve Zaman Metrikleri Kullanımı

Google Analytics ve Sayfadaki Süre

Google Analytics, sayfada geçirilen süreyi ölçmek için, ziyaret edilen sayfalardaki zaman damgalarını karşılaştırır. Aşağıdaki örnekte kullanıcı A sayfasını görüntülemiş, sonra B sayfasına geçmiş, sonra da siteyi terk etmiştir. A sayfasında geçirilen süre A sayfasının zaman damgasının B sayfasının zaman damgasından çıkarılmasıyla bulunur. Dolayısıyla A sayfasında geçirilen süre 03:33:40 - 03:32:25 = 00:01:15 yani 1 dakika 15 saniyedir.

Bu hesaplamanın düzgün olarak yapılması için Google Analytics kodunun her iki sayfada da yer alması gerekmektedir. B sayfasında geçirilen süre 0 saniyedir, çünkü GAln B sayfasında geçirilen süreyi hesaplayabileceği bir C sayfası zaman damgası bulunmamaktadır.

Şimdi, kullanıcının çıkış yapmadan önce bir sayfa daha ziyaret ettiğini düşünelim. Bu durumda 2. Sayfada geçirilen süre 1 dakika 10 saniyedir. C sayfasında geçirilen süre 0 saniyedir, çünkü Google Analytics'in C sayfasında geçirilen süreyi hesaplayabileceği bir D sayfası zaman damgası bulunmamaktadır. Sitede geçirilen toplam süre 2 dakika 25 saniye olarak ölçülür.

Google Analytics ve Sitede Geçirilen Süre

Sayfada Geçirilen Ortalama Sürede, hemen çıkmalar (bounce'lar) hesaplamadan çıkartılmıştır. Başka bir deyişle, Sayfada Geçirilen Süresi 0 olan hemen çıkılan sayfalar hesaplamaya katılmamıştır. Sitede Geçirilen Ortalama Sürede ise, hemen çıkmalar hesaplamaya katılmıştır. Google Analytics Sitede Geçirilen Ortalama Süre'yi hesaplamak için, tüm ziyaretlerde geçirilen süreyi, toplam ziyaret süresine böler.

Google Analytics ve Zaman Metrikleri Kullanımı
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 767 kez okundu

3.2.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • nimettt
    nimettt
    23.6.2017

    Google ilgili birime ulasmak kosulu ile yardimi olacak birileri var mi orada? Zaman kismini anlayamadim.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz