15.5.2016
5.00 / 1 oy

Fotoğrafçılıkta Fon ve Dekor

Fotoğrafçılıkta Fon ve Dekor Kullanımı

Reklam fotoğraflarında anlam oluşumunu sağlayan önemli bir öge de fotoğrafın fonu ya da kullanılan dekordur. Fotoğrafçılar arasında yaygın bir kullanıma sahip, "Fon fotoğrafın yarısıdır", sözü bu önemi anlatmaktadır. Fotoğrafın ilgi merkezinde yer alan konuların arka planında gösterilen nesneler ya da zeminler, fotoğrafın fonunu oluşturmaktadır. Fonun temiz ve sade olması estetik etkiyi ve ilgiyi artırırken, karmaşık olması tam tersi bir etki yaratmaktadır.

fotoğraf ve dekor

Reklam fotoğraflarında fon, farklı biçimlerde düzenlenmektedir. Fotoğrafın atmosferine uygun olarak seçilmiş bir renk ve zemin, stüdyo çekimlerinde kullanılan hazır fonların rengi olabileceği gibi, bilgisayar ortamında arka planın "decupe" denilen seçme-silme-yeniden boyanması ile de elde edilebilmektedir.

Arka plan rengi, aydınlatma kaynakları ve filtrelerle de oluşturulabileceği gibi, dekorda yer alan daha büyük kütleli bir nesnenin zemin rengi ya da mekânın bütünü de fon olarak kullanılabilmektedir.

Dekor, ilgi merkezinde yer alan ana konunun çevresine ya da arka planına yerleştirilen, yaratılmak istenen anlamı desteklemek ve atmosfer oluşturmak amacıyla kullanılan nesne ya da mekânlardır. Dekor için tercih edilen nesne ya da mekânların reklamı yapılan ürünü desteklemesi ve yaratılmak istenen atmosfere uygun olmalıdır. Üründen daha cazip görünen ve ürünü pasifize eden bir dekor asla doğru dekor değildir. Dekor hedef kitle ile de paralel olmalıdır. Yani dekor, hedef kitlede yer alan bireylerin sosyo-ekonomik yapılarını ekrana taşımalıdır.

Fotoğrafçılıkta Fon ve Dekor
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 674 kez okundu

15.5.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • İsmail Sevindi
    İsmail Sevindi
    9.9.2016

    gradient beyaz dekor ve güzel bir ışıklandırma ile fotoğrafı çekilip satılmayan ürün ben daha görmedim

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz