13.6.2016
5.00 / 1 oy

Endüstriyel inovasyonlar ve Sermaye

Beceri Geliştirme ve Entelektüel Sermaye Birikimi

• Entelektüel sermaye birikimi ile ihtisas iş alanlarının ve teknik becerinin ülke tabanında yaygınlaştırılması,

• Araştırmalarda ortaya çıkan teknolojik gelişmelerin ve tüm sonuçların hızla uygulamaya dönüştürülmesi,

• Endüstrinin ihtiyaç duyduğu "ihtisaslaşmış" insan gücü yetiştirilmesine olanak yaratılması,

• Kritik veri tabanı oluşturulması,

• Teknolojik ve katma değer yaratan "yenilikçi" ve rekabetçi ürünler geliştirilmesi,

• IF veri tabanı ve ürün ölçümleme, değerlendirme (test) laboratuvar birimlerinin oluşturulması ve kullanımının yaygınlaştırılması.

Endüstriyel İş Birliktelikleri

• İş birliktelikleri öncelikle araştırma kurumları, enstitüler, üniversiteler ile gerçekleşmelidir.

• Sanayi kurumları ve çözüm ortakları ile ilişkiler kurulması hedeflenmelidir.

• Sanayi kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu, akredite ürün geliştirme aşamalarının her boyutunda iş birliktelikleri gerçekleştirmek ve ürünleri kullanılabilirlik ve test edilebilirlik anlamında desteklenmek amaçlanmalıdır.

Modelin İnovasyon Becerisi

SİM modelinin temel amacı, çok disiplinli grupların çözüm odaklı proje geliştirme becerilerini yükseltmek, yaratıcı ve yenilikçi düşünceyi ürünleştirme konusunda KOBİ'lerden başlayan ve giderek yükselen ölçekte sürdürülebilir bir kalkınma hareketinde itici güç ve ulusal inovasyona destek olmaktır. Bu çerçevede yetersiz Ar-Ge yatırımlarını ve ürün değerlendirme imkânlarını çözüm odaklı projelere kaydırarak öncelikle verimliliği ve üretkenliği artırmak ve bilgi birikimini bir noktada yoğunlaştırmak amaçlanmaktadır. İnovasyon sürecinin sabır ve birikim temel esasına uygun davranarak, entelektüel sermaye oluşumunu ve sürdürülebilir bir kalkınma için "ihtisaslaşmış eleman", yetişmiş insan gücünün ortaya çıkarılmasını hedeflenmektedir.

inovasyon

Teknoloji geliştirme birimlerinde ortaya çıkan tüm teknolojik buluntular (üretim teknolojileri, malzeme ve diğer), bu merkezler yardımıyla hızla akılcı tasarımlara dönüştürülerek ürünleşecek, nihai ürünler de küresel pazarlarda yerini alma şansı bulacaktır. Sürdürülebilir inovasyon merkezleri içinde üretilen ve geliştirilen tüm ürünleri, hizmetleri, bilgi birikimlerini ve devamlılığı sağlamak konusundaki beceri düzeyleri ile orta uzun vade içinde ülkeler ve yer aldığı bölgeler için yaşamsal bir öneme sahip olacaktır. Teknolojinin geliştirileceği, bu geliştirilen yenilikçi altyapının akılcı tasarımlara dönüşeceği ve pazar için gereken tüm altyapı ve donanımla buluşma imkânına kavuşacağı bir yapının sürdürülebilir bir gelecek için öneminin giderek anlaşılacağı günler artık çok yakındır.

Endüstriyel inovasyonlar ve Sermaye
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 749 kez okundu

13.6.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Osman Ambarkütük
  Osman Ambarkütük
  30.5.2018

  otomasyon sistemi kurmak isteyip de teknolojinin bir noktada sabit kalmasını beklemek çok safça olur, yüksek maliyetler konusunda endişe duyulması çok normal ama iş gücü tasarrufları zaten bu masrafları bertaraf edecektir

 • HakanGozupek
  HakanGozupek
  30.5.2018

  sermaye sahiplerinin melek yatırımcı adı altında teknoloji sektörüne girebilmesi bu sayede mümkün olabildi, otomasyon sistemleri yakın geleceğin vazgeçilmez bir teknolojisi olacak ama gelişmekten bir türlü durup da yaygınlaşamadı

 • canBayan
  canBayan
  26.10.2017

  pazarlaması yapılmayan inovasyonların yaşama şansları sıfırdır, apple'ın bile yıllardır yaptığı şey aslında ios gibi mükemmel bir yazılımı ücretsiz olarak pahalı cihazların içine yükleyerek satması ve bunun için devasa reklam bütçeleri harcamasıdır. reklam bütçelerinin devasalığı, hollywood filmlerinde bütün genious insanların apple telefon ve bilgisayarları tercih etmesini sağlayabilecek kadar büyüktür. üstelik donanımsal anlamda örneğin samsung'un daha gerisinde bir teknolojisi olmasına rağmen sırf bu pazarlama teknikleri sayesinde samsung'un çok daha üzerinde fiyat etiketleri ile çok daha fazla satış yapmayı başarabilmektedirler.

 • ozdines
  ozdines
  2.9.2017

  teknolojinin içinde endüstriyel tasarımın olması, bana kullanışlı olmasının yanında çok da şık olması gerekliliğini farkettiriyor. adsl modemler bile artık salonun ortasına konduğunda şık bir dekor olabilecek güzellikte tasarlanıyor, içindeki teknoloji ise devre kartlar ve kablolar olsa da steve jobs işte bu yüzden geleceği değiştirdi

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz